Covid-19: nākamgad varētu būt vajadzība pēc revakcinācijas jeb trešās devas

16 komentāri

Vakcinācijas mērķa sasniegšanai Latvijā vakcīnu pietiek. Tagad viss atkarīgs no cilvēku aktivitātes. Šonedēļ vairāk nekā 730 punktiem nodots 100 000 vakcīnu devu. Jaunnedēļ arī pusaudži no 16 gadu vecuma paši varēs pieteikties vakcinēšanai vietnē “manavakcina.lv”. Tikmēr valdībā iezīmēts jautājums par revakcināciju jeb vajadzību pēc kāda laika cilvēkiem saņemt trešo poti. Tas būšot atkarīgs no zinātnieku secinājumiem.

Vismaz vienu vakcīnas devu līdz šim saņēmuši 22% Latvijas iedzīvotāju jeb 347 000. No tiem 95 000 ir saņēmuši abas devas. Pagājušajā nedēļā vidēji katru dienu vakcinēti 11 000 cilvēku, un temps tiek raksturots kā labs. Visaktīvākie ir kurzemnieki un rīdzinieki. Latgalē iedzīvotāji ir viskūtrākie, tāpēc tur drīzumā izvērsīšot informēšanas kampaņu, vairāk braukāšot arī mobilie vakcinācijas punkti. Plašākas ģeogrāfijas noklāšanai apsver iespēju vakcinēšanā iesaistīt aptieku farmaceitus. Vakcīnu aizsardzība pret Covid-19 saglabājas vismaz astoņus mēnešus.

“Nākamais lielais nezināmais ir vakcīnu precīzā efektivitāte pret vīrusa paveidiem, pret tādiem, kuri vēl tikai būs. Kamēr visas pasaules, visu reģionu, visu valstu iedzīvotāji nebūs vakcinēti, skaidrs, ka vīruss varēs netraucēti attīstīties un radīt jaunus paveidus,” saka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Cik ilgā laikā Covid-19 vakcīna spēj pasargāt, tas šobrīd neesot zināms. “Spriežot pēc antivielu dinamikas, prognozējot, kā šī antivielu līkne iet uz leju, ir jādomā drīzāk par mēnešiem, nevis gadiem,” pauž Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.

Tāpēc veselības ministrs neizslēdza iespēju, ka visiem vakcinētajiem vajadzēs revakcināciju, visticamāk, nākamā gada pirmajā pusē. Neviena no starptautiskajām organizācijām, ne arī vakcīnu ražotāji vēl nav oficiāli rekomendējuši vajadzību pēc revakcinācijas – trešās devas. Eiropas Komisija gan sākusi rezervēt krājumus revakcinācijai. Tāpēc arī Latvijas valdībai esot jāņem tas vērā.

“Patlaban mēs vēl nezinām, vai būs vajadzīga trešā deva vai regulāra revakcinācija, bet mēs paredzam, ka vajadzēs. Ir nepieciešams veikt sagatavošanos. Sagatavošanās ir jāveic trīs virzienos. Jāveido vakcīnu nākotnes portfelis, plānojot vakcinācijas infrastruktūru, lai būtu gatavāki. Jāiezīmē nepieciešamie resursi. Kopā līdz 60 miljoniem. Indikatīvi mums sanāca 58 miljoni,” teic Pavļuts.

Ģimenes ārsti ceturtdien atzinīgi vērtēja, ka vakcīnu piegāde prakses vietām ir uzlabojusies, laikus saņem informāciju, kad un kāda ražotāja vakcīnas tieši atvedīs. Taču problēmas sagādā par vairāk nekā miljonu eiro radītā un uzturētā vakcinācijas jaunā IT datorprogramma “VIVAT”, kurai jāsavieno potēšanas punktu kalendāri ar dažādiem medicīnas reģistriem.

“Ir nesakritība starp e-veselības datiem un “VIVAT” datiem. Nav skaidrs jautājums, kāpēc tas tā ir. Ne e-veselības atbalsts nav atbildējis uz šo jautājumu, ne “Smart Medical”. Tāpēc drošāk šobrīd ir lietot e-veselību. Tajā brīdī rodas vajadzība to divreiz pārstrādāt. Kad e-veselība ir lēna, tad caur lokālām programmām netiekam iekšā,” vērš uzmanību Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāve Ilze Skuja.

Ģimenes ārsti nav arī mierā, ka viņiem jāraksta arī vakcinācijas fakta apliecinājums, formas esot nepilnīgas, ārsti tās labo.

“Ģimenes ārstiem brīžam tiek uzlikta pārlieku liela noslodze uz kapitācijas fona. Rodas sajūta, ka tās nepilnības, kas ir vakcinācijas birojā, nepilnības e-veselībā, ģimenes ārstiem ir jāspēj to visu ātrā tempā izdarīt. To fiziski tolerēt – dienā ir par maz stundu,” saka Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāve.

Ģimenes ārstiem slodzi kaut nedaudz mazinās izmaiņas no 17. maija. Personām no 16 gadu vecuma vairs nevajadzēs ģimenes ārsta izrakstītu izziņu par vakcīnas nepieciešamību. Turpmāk sešpadsmitgadnieki paši varēs pieteikties potei vietnē “manavakcina lv”.

16 komentāri