Covid-19 krīze: parlamentārā izmeklēšanas komisija iztaujās par vakcīnu iepirkumu atbildīgos

2 komentāri

Neveiksmes Covid-19 vakcīnu un masku iepirkumos, Vakcinācijas biroja izveide un valdības haotiskie lēmumi – šie ir galvenie temati, kurus pētīs īpaši izveidotā parlamentārās izmeklēšanas komisija. Piektdien tā vienojusies, ka lūgs ģenerālprokuroram nozīmēt prokuroru, kas palīdzētu komisijas darbā. Nākamnedēļ iecerēts iztaujāt divus augsta ranga Veselības ministrijas (VM) ierēdņus, kas gan skandālu dēļ vairs savos amatos nestrādā.

Parlamentārās izmeklēšanas komisija lūgs prokuratūras atbalstu, lai noskaidrotu, kādēļ tik neveiksmīgs izrādījās vakcīnu iegādes process.

Lasi vēl – Pēc Henkuzena domām, atbildīgais papildu vakcīnu pret Covid-19 neiepirkšanā jāmeklē politiskā līmenī un NVD

Lai noskaidrotu, kādēļ Latvijai vakcīnu iepirkums izvērtās tik neveiksmīgs, komisija lēma jau drīzumā aicināt atskaitīties par paveikto VM valsts sekretāri Daci Mūrmani-Umbraško, kas šajā amatā vairs nestrādā, un Zāļu valsts aģentūras vadītāju Svenu Henkuzenu, kurš pēc pazemināšanas amatā devies bērna kopšanas atvaļinājumā.

Lai komisijas darbs būtu jaudīgāks, un pieaicinātie runātāji sniegtu precīzākas un godīgākas atbildes, jau pašā sēdes sākumā izskanēja aicinājums paplašināt komisijas dalībnieku skaitu.

“Ar motivētu uzaicinājumu vērsties pie ģenerālprokurora, ar mērķi nodrošināt prokurora piedalīšanos izmeklēšanas komisijas darbā,” saka Saeimas deputāts Valērijs Agešins (S).

Komisija atbalstīja šo rosinājumu. Saskaņā ar likumu pēc parlamentārās izmeklēšanas komisijas motivēta ierosinājuma ģenerālprokurors nekavējoties norīko vienu prokuroru vai vairākus prokurorus piedalīties parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbā. Tāpat izskanēja aicinājumi pieprasīt konkrētus dokumentus no valsts iestādēm.

“No VM jau šobrīd pieprasīt informāciju par iepirkumiem – gan masku, respiratoru, gan masku iepirkumiem. Un arī informāciju par organizatoriskajām sanāksmēm, kādā veidā VM nonāca pie dalībniekiem, kas piedalās sanāksmēs,” saka deputāts Viktors Valainis (ZZS).

Sēdes laikā starp deputātiem izcēlās arī asāka vārdu apmaiņa. Inese Voika (AP) aicināja novērtēt, ka valdība un valsts iestādes strādāja apstākļos, kādi līdz šim nekad nebija pieredzēti, taču citi šajos vārdos saklausīja mēģinājumus aizstāvēt ierēdņu un valsts darbinieku neprasmīgo rīcību.

“Viens ir vadīt valdību ikdienas apstākļos, un krīzes apstākļos tika iedarbināti mehānismi, kas līdz šim nebija bijuši,” sacīja Voika.

“Noklausoties Voikas kundzi saprotu ,ka šodien varam likvidēt komisiju – neko nevajag darīt! Vakcinācijas biroja izveide, kā un pēc kādiem kritērijiem atlasīti darbinieki. Man pazīstami cilvēki savus CV sūtīja, dažiem CV jaudīgāks nekā visam birojam kopā, tai pat laikā cilvēkiem nav pat atbildēts uz CV,” atbildēja Saeimas deputāts Sandis Riekstiņš (JKP).

Tāpat sēdes laikā politiķi vairākas reizes pārrunāja vienus un tos pašus jautājumus, dažiem kolēģiem paužot neapmierinātību, ka komisija savā darbā “iet pa rinķi”. Nākamā sēde paredzēta tieši pēc nedēļas.

2 komentāri