Covid-19 ierobežojumi: aicina pārskatīt kārtību, pēc kuras nosaka cilvēku skaitu aptiekās

1 komentārs

Jaunie tirdzniecības ierobežojumi apgrūtina arī aptieku darbu. Lai izvairītos no klientu saldēšanas ielā, nozares pārstāvji grasās vērsties Ekonomikas ministrijā, aicinot uz aptiekām neattiecināt prasību nodrošināt 25 kvadrātmetrus katram apmeklētājam.

Jauno ierobežojumu dēļ rindas patlaban veidojas gan pie tirdzniecības centriem un pasta nodaļām, gan citviet. Tomēr aptieku vadītāji vērš uzmanību, ka pie viņiem visbiežāk tomēr nāk cilvēki ar jau zināmām veselības problēmām, tādēļ viņiem uzturēšanās aukstumā var būt daudz bīstamāka.

“Mūsu lielākā sāpe ir par to, ka gados veci cilvēki, kuri nāk uz aptieku un kuriem recepšu skaits ir lielāks, viņiem tiešām jāstāv uz ielas un jāgaida rindā, jo mēs aptiekā nevaram palielināt rindas plūsmu ātrāk kā lielveikalā, jo mēs veicam farmaceitisko aprūpi un cilvēkiem pastāstām par zāļu lietošanu, par blaknēm, kā pareizi lietot,” norāda “Benu” aptiekāre.

Satraukumu  pauž cilvēkus ar īpašām vajadzībām pārstāvošā organizācija “Sustento”, uzsverot, ka uz aptiekām cilvēki nedodas izklaides pēc, bet gan, lai saņemtu farmaceitisko aprūpi, tostarp, medikamentus, bez kuriem viņu veselība un pat dzīvība var būt apdraudēta.

“Tikko pirmās dienas atvērās veikali un bija šie tie rindu ierobežojumi, teica, ka jāstāv divās rindās – vienā rindā ārā un vēl pie aptiekas tikpat ilgi. Mēs domājam, ka tā kārtībā pret aptiekām ir jāmaina uz to, kā ir medicīnas iestādēs, ka jāievēro divi metri,” pauž “Sustento” Veselības politikas koordinatore Iveta Neimane.

Pateicoties jaunajām prasībām, daļā aptieku veidojas situācija, ka telpā drīkst atrasties tikai divi cilvēki, tādēļ, lai gan strādā divas kases, viens no farmaceitiem savu darbu veikt nemaz nevar. Lai situāciju uzlabotu, organizācijas piedāvā vairākus risinājumus. Sākotnēji aptiekāri rosināja ieviest principu viena kase – viens pircējs. Taču pret to bijuši iebildumi ministriju ierēdņiem.

“Šobrīd mēs gatavojam jaunu priekšlikumu, mēs lūdzam atgriezties pie iepriekšējā regulējuma 15 kvadrātmetriem uz cilvēku un piedāvājam no savas puses monitorēt atrašanos aptiekā – šo te 15 minūšu ierobežojumu uz vienu klientu,” norāda Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.

Ekonomikas ministrijā skaidro – pirms tam 15 kvadrātmetri katram klientam bija jāparedz no brīvās telpas – proti, neieskaitot plauktus un kases. Tagad  jānodrošina 25 kvadrātmetri, rēķinot no kopējās telpu platības.

“Faktiski cilvēku skaits, maksimālais cilvēku skaits, kas bija iepriekš un, kas ir tagad, nav mainīts. Šobrīd tas regulējums ir izveidots tāds, lai viņš būtu maksimāli universāli pielietojams visiem vieglā veidā un skaidrība būtu ne tikai komersantam, bet arī kontrolējošajām institūcijām,” teic Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis.

Ministrijā arī pauž, ka saskaņā ar epidemiologu norādījumiem stāvēšana rindā ārpusē ir daudz drošāka nekā iekštelpās. Turklāt 25 kvadrātmetru regulējums ieviests sadarbībā ar pašiem tirgotājiem. Vienlaikus ministrijā sola, ka, tiklīdz organizāciju ieteikumi tiks saņemti, sadarbībā ar Veselības ministriju un epidemiologiem eksperti tos arī izvērtēs.

1 komentārs