4 komentāri

Latvijas slēpošanu trašu īpašnieki sāk pārorientēt savu biznesu, jo ziemas kļūst arvien siltākas un nopelnīt vairs nav gandrīz iespējams. Jau tagad dažās trasēs noris pārbūve, tomēr ir arī ziemas trašu saimnieki, kuri vēl cer noturēties.

“Ziemas prieki būs jāaizmirst!” Tieši tik skarbas ir sinoptiķu prognozes. Vasaru vidējā temperatūra pieaugs par pieciem, sešiem grādiem, taču ziemas kļūs krietni siltākas – vidēji par astoņiem, līdz pat 12 grādiem, norāda Latvijas ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) pētnieks.

“Diemžēl tas notiks visvairāk uz ziemas rēķina. Tā kā ziemas mīļotājiem, sporta cienītājiem ir jāpadomā par kaut kādām ziemeļu teritorijām, jo Latvijā ziemas ar pastāvīgu sniega segu kļūs arvien retākas,” skaidro LVĢMC sinoptiķis Andris Vīksna.

Izdzīvos tie, kuri spēs piemēroties, tā var raksturot šā brīža kalnu uzņēmējdarbību Latvijā. Ziedu laikos mūsu nelielajā valstī bija vairāk nekā 30 kalnu slēpošanas trases, tagad to skaits strauji sarūk.

Kalnu slēpošanas trase un uzņēmums ”Rāmkalni” aizvadīto piecu gadu laikā ir viens no kalniem, kas mainījies līdz pat nepazīšanai. Reiz šim uzņēmumam ziemā apsnigušais kalns bija galvenais ienākumu avots, taču līdz ar 2008. gada krīzi viss mainījās, un kalns ir tikai izklaides vieta tiem, kuri iegriežas papusdienot Rāmkalnos. Ziemas trase ir vairāk atmiņas nekā realitāte.

“Sākumā tā bija kā viens no kodoliem, šobrīd tas ir papildu pakalpojums. Ir labi, ja ir laba ziema, bet ja nav, tad paraustām degunu un kā ir tā ir,” teic ”Rāmkalni” pārstāvis Uldis Janušs.

“Rāmkalni” pievēršas arī vasaras izklaidēm – laivām, rodeļiem un citām siltā laika izklaidēm. Ņemot vērā siltās ziemas, vasaras izklaidēm pievēršas arī ”Riekstukalns” Baldonē. Patlaban tur pārbūve ir sākuma stadijā, taču iecere ir uzbūvēt vairākas gaisa takas un rodeļu trasi.

”Riekstukalna” kompleksa vadītājs Ervīns Kišuro norāda, ka pašlaik ir tā, ka visa ziemas peļņa vasarā tiek iztērēta, uzņēmuma attīstībai nekas nepaliek. Tāpēc tagad visas cerības tiek liktas uz siltā laika atrakcijām.

“Vasaras atrakcijas, kas saistās ar gaisa takām, ar rodeli, ar izklaidēm mazākiem bērniem. Batuti un staigāšana pa kalnu, un vēl tāda lieta, golfa paveids, kur šķīvīšus met tādos lielos grozos, tā vienkāršā valodā viņi saucas UFO golfs,” saka Kišuro.

Ziemas slēpošana ir īsts sports, ar ko cilvēki nodarbojas regulāri un teju visas dzīves garumā, taču nobrauciens ar rodeli ir izklaide vienai vai divām reizēm vasarā. Uz vasaras izklaidēm tik ļoti nepaļaujas ”Žagarkalna” saimnieks Juris Žagars. Tāpēc Žagarkalnā vasaras izklaidēm nav plānots pievērsties: “Vasarā ir ārkārtīgi grūti atrast tādu biznesu, ko cilvēki lieto masveidā un katru nedēļas nogali.”

Tuvākajos gados izdzīvos tikai dažas ziemas slēpošanas kalni, uzskata ”Žagarkalna” saimnieks. Uz lielajiem kalniem katru nedēļas nogali cilvēki nespēs aizbraukt, tāpēc pat īsajās siltajās ziemās Latvijā, tās kaut vai dažas nedēļas kādam būs jānodrošina sniegota trase.

“Sarežģītos biznesa apstākļos atkrīt, teiksim, mazāk kompetenti konkurenti. Es domāju, beigās paliks daži pamata spēlētāji, kas nodrošinās pietiekamu tirgus blīvumu un arī varēs eksistēt un izdzīvot,” prognozē Žagars.

Tāpēc “Žagarkalna” saimnieki par galveno šā brīža uzdevumu uzskata mākslīgā sniega pūšanas attīstību, nodrošināt to, lai tas būtu kvalitatīva un lēts. Tikmēr citu kalnu saimnieki vai nu vispār pamet šo biznesu, vai arī nākotni saista ar peļņu vasaras mēnešos.

TOP komentāri

  • Ieva Ieva Ieviņa
    +3 +2 -1

    Ieva Ieva Ieviņa

    kāda gan siltā temperatūra,vasaras šogad praktiski nebija un pagājušā ziema jau priekš ziemas priekiem nemaz nebija slikta un nedomāju,ka šogad ziemas nebūs,gan jau būs
  • Iveta Štrauhmane
  • Armands Macpans

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl