VK par pensijām Latvijā: milzīgs skaits strādājošo apzog paši savas vecumdienas

3 komentāri

Valsts kontrole (VK) pabeigusi apjomīgu revīziju Latvijas pensiju sistēmā. Secināts, ka pirms 20 gadiem izveidotā sistēma esot no uzbūves viedokļa pareiza. Taču ir arī virkne problēmu – īpaši attiecībā uz naudas apjomu, kas šajā sistēmā nokļūst. VK piekrīt vērtējumam, ka viena no lielajām problēmām ir milzīgais skaits strādājošo – mikrouzņēmēji, pašnodarbinātie un autoratlīdzību saņēmēji -, kuri apzog paši savas vecumdienas.

VK apjomīgā revīzijā secinājusi, ka Latvija ir izvēlējusies pareizo ceļu, veidojot trīs līmeņu pensiju sistēmu, kas atzīta par vienu no progresīvākajam pasaulē. Taču pēc 20 gadiem ir identificētas vairākas novēršamas problēmas.

Savulaik tika solīts, ka minimālā pensija sasniegs 20% vidējas bruto algas. Tātad tai šobrīd jābūt 180 eiro mēnesi. Taču realitāte ir daudz skaudrāka: katrs piektais pensionārs saņem mazāku vecuma pabalstu.

Minimālā pensija Latvijā ir 70 eiro un nav mainīta kopš 2006. gada. Kā uzskata VK, lielā mērā tas ir tāpēc, ka ļoti lielai daļai strādājošo – pašnodarbinātiem, mikrouzņēmumos nodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem – valsts nepamatoti piemērojusi sociālā nodokļu atvieglojumus. Rezultātā – trūkst naudas esošo pensionāru pensiju palielināšanai, bet nākotnē šos cilvēkus būs jāuztur citiem.

Kā liecina VK aplēses, šobrīd 11 mikrouzņēmuma darbinieki uztur vienu pensionāru, kas nav ilgtspējīgs scenārijs.

To, ka situācija nav normāla, atzīst arī Labklājības ministrija, kura sola tuvākajā laikā atjaunot diskusiju par minimālo sociālās apdrošināšanas iemaksas ieviešanu – ideju, ko pērn Saeima jau “izgāza”.