Vismaz 150 eiro nodokļu parāds ir katram piektajam Latvijā reģistrētajam uzņēmumam

7 komentāri
Vismaz 150 eiro nodokļu parāds ir katram piektajam Latvijā reģistrētajam uzņēmumam
IEVA ČĪKA, LETA

Dati rāda, ka vismaz 150 eiro liels nodokļu parāds ir piektdaļai no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, liecina “Lursoft” izpētītā statistika.

29,72% no visiem parādniekiem patlaban ir reģistrēts nodrošinājums, 14,95% – apturēta saimnieciskā darbība, bet 13,74% uzsākts likvidācijas process. Starp nodokļu parādniekiem ir arī nepilni 2% uzņēmumu, kuriem ierosināta maksātnespēja, tiesiskās aizsardzības vai arī ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process. Šo uzņēmumu kopējais nodokļu parāds sasniedzis 264,49 miljonus eiro, un teju 8% no maksātnespējīgajiem nodokļu parādniekiem veido būvniecības uzņēmumi.

“Lursoft” izpētījis, ka no visiem nodokļu parādniekiem 14,24% ir ārvalstu kapitāls un pārsvarā jeb 80,18% gadījumu ārvalstu dalībniekiem pieder vairāk nekā 50% no uzņēmuma kapitāldaļām. To vidū visbiežāk starp dalībniekiem atrodami pārstāvji no Krievijas, Lietuvas un Igaunijas.

Ārvalstu kapitāla uzņēmumu nodokļu parāds novembra sākumā sasniedza 195,61 miljonus eiro, un visbiežāk nodokļu parādnieku rindās nonākuši ārvalstniekiem piederošie nekustamo īpašumu, kravu pārvadājumu, kā arī ēdināšanas nozarē strādājošie uzņēmumi.

Absolūts vairākums ārvalstniekiem piederošo nodokļu parādnieku reģistrēti Rīgā – 72,12%. Pierīgā savu juridisko adresi reģistrējuši vēl 12,73% no ārvalstniekiem piederošajiem uzņēmumiem, kuriem šā gada novembra sākumā bija reģistrēts nodokļu parāds, savukārt Kurzemē – 4,66%, bet Latgalē – 5,12%. Vismazāk šādu uzņēmumu ir Vidzemē un Zemgalē, attiecīgi, 2,53% un 2,84% no kopējā ārvalstniekiem piederošo nodokļu parādnieku skaita.

Vismazākais nodokļu parādnieku īpatsvars – Kurzemē un Vidzemē

Attiecinot parādnieku skaitu pret reģionos reģistrēto uzņēmumu kopskaitu, redzams, ka visvairāk to ir Rīgā (vismaz 150 eiro liels nodokļu parāds ir 24,21% no visiem galvaspilsētā reģistrētajiem uzņēmumiem) un Pierīgā (21,21%).

Tikmēr viszemākais parādnieku īpatsvars, attiecinot to pret kopējo reģionā reģistrēto uzņēmumu skaitu, š.g. novembrī bijis Kurzemē (15,19% no visiem reģionā reģistrētajiem uzņēmumiem) un Vidzemē (15,60%).

Tiesa, izpētot padziļināti informāciju par Vidzemē un Kurzemē reģistrētajiem parādniekiem, atklājas, ka mazāks parādnieku īpatsvars nenozīmē mazāku parāda kopsummu, kas uzskatāmi redzams Kurzemes gadījumā.

“Lursoft” aprēķinājis, ka Kurzemē reģistrēto uzņēmumu nodokļu parāda summa veido 50,78 miljonus eiro (6,22% no kopējā nodokļu parāda, kuru novembra sākumā parādā bijuši Latvijā reģistrētie uzņēmumi). Tikmēr Vidzemes uzņēmumu nodokļu parāda summa, salīdzinot ar Kurzemi, bijusi vairāk nekā divas reizes mazāka – 20,86 miljoni eiro (2,55% no kopējās nodokļu parāda summas).

Ceturto daļu no Kurzemes uzņēmumu nodokļu saistībām veido Grobiņas novada uzņēmums SIA ”Riepu bloki” (12,97 miljoni eiro), kuram šogad janvārī pasludināts maksātnespējas process.

No galvaspilsētā reģistrētajiem uzņēmumiem nodokļu parādi ir teju ceturtajai daļai uzņēmumu, un tie kopā veido 561,87 miljonus eiro jeb 68,80% no kopējās nodokļu parādu summas. Lielākajai daļai jeb 65,86% no visiem Rīgā reģistrētajiem nodokļu parādniekiem saistību apmērs pārsniedz 1000 eiro. Līdzīga situācija novērojama arī Latgalē, kur no visiem nodokļu parādniekiem 65,72% uzņēmumu nodokļu parāda apmērs pārsniedz 1000 eiro.

Jāpiebilst, ka situācija ir samērā līdzīga visos reģionos, jo no visiem nodokļu parādiem aptveni 62,22% – 65,86% gadījumu parāda apmērs pārsniedz 1000 eiro. Viszemākais šādu parādu īpatsvars ir Vidzemē – 62,22% no visiem nodokļu parādiem.

Visvairāk nodokļu parādnieku – būvniecībā

Analizējot nozares, kurās ir visvairāk nodokļu parādnieku, priekšplānā izvirzījusies dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecība. Šīs nozares uzņēmumi veido 3,81% no kopējā nodokļu parādnieku skaita un to parāda summa sasniegusi 25,51 miljonus eiro. Trešdaļai šo uzņēmumu patlaban reģistrēti nodrošinājumi, bet 14,59% apturēta saimnieciskā darbība, bet vēl 12,77% – uzsākts likvidācijas process.

7 komentāri