Komentāri

Ģenerāli Tāli Kravali no muitas vadītāja amata atstādināja šonedēļ. Tomēr jau ilgāku laiku Valsts ieņēmumu dienesta (VID) augšgalā valdīja saspringts noskaņojums starp Kravaļa vadīto muitu, no vienas puses, Finanšu un Muitas policiju, no otras.

Kravalis kolēģiem pārmeta nespēju apkarot kontrabandu, kolēģi Kravalim – jaukšanos kontrabandas apkarošanā un noziegumu izmeklēšanas kavēšanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ģenerāldirektore Ināra Pētersone ilgu laiku puses centās samierināt, taču nesekmīgi. Formālu ieganstu, lai tiktu vaļā no Kravaļa, bija radījis viņš pats, laikrakstā Dienas Bizness vēršoties ar kritiku pret Finanšu policijas pārraugu Kasparu Čerņecki.

Bija silta 2014. gada jūnija diena, kad Terehovas muitas punktā no Krievijas iebrauca divas kravas automašīnas ar drēbēm. Muitnieki pārbaudīja kravu. Atrada dažādu dārgu un modīgu zīmolu bikses un kreklus. Tommy Hilgfiger, Diesel, Givenchy un Burberry. Muitniekiem radās aizdomas, ka preces ir viltojumi.

Kravu aizturēja, un no Rīgas pieaicināja speciālistu – Eiropas antikontrafakta tīkla pārstāvi Latvijā. Šis cilvēks nevēlas plašākai sabiedrībai atklāt savu vārdu un publiskot seju, jo piedalās kopīgās operācijās ar policistiem un muitniekiem, kad jāizķer apģērbu viltotāji.

Speciālists atzina, ka krava ir viltojums, un muitnieki noformēja protokolu. Likums paredz, ka apģērbu viltojumi ir konfiscējami un iznīcināmi. Krava Terehovā nostāvēja nedēļu. Un tad viss pēkšņi mainījās. Muitnieki automašīnas palaida. Bija uzradusies cita leģenda. Tā vairs neesot krava Lietuvai, bet gan tranzīts apģērbu transportēšanai ārpus Eiropas.

Antikontrafakta tīkla pārstāvis vērsās pie VID ģenerāldirektores Ināras Pētersones ar lūgumu noskaidrot, vai amatpersonas nav pieļāvušas noziegumus.

VID vadītāja sajūsmā nav ticējusi, ka kaut kas tāds ir iespējams. Tikai pēc ilgstošas pārliecināšanas Pētersone piekritusi sākt dienesta pārbaudes.

Noskaidrots, ka Latgales muitas darbinieki drēbju lietā bija pārtraukuši administratīvo lietvedību pēc tam, kad bija saņēmuši rīkojumu no Rīgas muitas Riska vadības daļas.

Rīkojums bijis – ļaut kravai turpināt ceļu. Lietā esot bijusi iesaistīta Muitas Riska vadības daļas vadītāja Baiba Trukšāne. Muitas priekšnieka Tāļa Kravaļa māsa. Dienesta pārbaudes vilkās vairāk nekā gadu līdz rudenim, kad Finanšu policija ierosināja kriminālprocesu par bezdarbību pret Trukšāni un Latgales muitas pārvaldes priekšnieku Guntaru Loitu. Abus aizturēja, bet pēc divām dienām palaida, atstādinot no amatiem.

Izmeklētājiem esot pierādījumi, ka aizdomās turētās Trukšānes brālis, Muitas priekšnieks Tālis Kravalis esot izmantojis savu dienesta stāvokli, lai traucētu izmeklēt māsas lomu viltoto drēbju kravas atbrīvošanā.

Sarunā ar Nekā Personīga nu jau atstādinātais muitas ģenerālis uzskata, ka, vēršoties pret viņa māsu un citiem muitniekiem, finanšu policisti kārto attiecības, kuras varētu risināt, lietas vienkārši izrunājot.

Kravalis aizstāv savu māsu. Viņa tikai esot rūpējusies, lai Latvija nepārkāptu Eiropas Savienības regulas, kas paredz nepārbaudīt tranzītam domātās kravas.

Apģērbu viltotāju apkarotājs vērš uzmanību uz to, ka sākotnēji tā tika uzrādīta kā Eiropai domāta krava. Turklāt, ja muitnieki konstatē, ka krava ir viltojums, likums atļaujot aizturēt arī tranzītam domātās kravas. Speciālists vaino Kravali bezdarbībā, kā rezultātā esot radies caurums Latvijas muitā, lai Eiropā ieplūstu apģērbu viltojumi. Zelta ādere pakaļdarinājumu ievedējiem esot Rīgas brīvosta.

Saņemot šīs sūdzības, VID vadības sanāksmēs no Kravaļa pieprasīti paskaidrojumi, kādus uzlabojumus viņš plāno veikt, lai caurumu aizvērtu. Kravalis kolēģiem pretī cirtis, lai Muitas policija labāk apkarojot cigarešu kontrabandu.

Skaties video!

 

 

Lasi vēl