Komentāri
VID uzmanīs, kā nodokļus maksā skaistumkopšanas nozare
Foto: LETA

Līdz aprīļa beigām skaistumkopšanas nozarē strādājošiem dots laiks legalizēt savu darbību un sākt maksāt nodokļus. Valsts ieņēmumu dienests pēc tam sola tvarstīt arī tos, kas pakalpojumus sniedz dzīvokļos.

Marinai pieredze friziera darbā ir jau 11 gadus. Viņa stāsta, ka pa šo laiku piesaistīts pietiekams savu klientu loks, un tas iedrošinājis kļūt neatkarīgai no kāda darba devēja.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Es izskatīju visas opcijas, ko piedāvā mūsu Valsts ieņēmumu dienests, lai tas viss būtu tā kā legāli un pareizi. Tas, kas man patika, es jau no jūlija mēneša testēju to patentmaksu. Labais ir tas, ka pietiekoši liela daļa no ikmēneša patentmaksas, ko es iemaksāju VID kontā, iet uz manu pensijas kapitālu,” stāsta friziere Marina.

Viņa nav pieļāvusi domu, ka varētu strādāt, nemaksājot nodokļus. ”Tāpēc, ka ir pieredze dzīvot Skandināvijā un tur Skandināvijā maksā nodokli visi. Visi gaida pensiju, visi grib arī kaut kādu labas vecumdienas sagaidīt un nelamāt valsti. Patentmaksa ir tas pats, ka mēs nopērkam sabiedrisko braukšanas biļeti, un braucam legāli, mēs neesam zaķi vismaz,” uzskata friziere Marina.

Citas uzņēmējdarbības formas Marinai likušās pārāk sarežģītas, un šobrīd patentmaksu uzskata par piemērotāko frizieriem.

Latvijā skaistumkopšanas pakalpojumus sniedz 8tūkstoši nodokļu maksātāji, no tiem lielākā daļa ir fiziskas personas. No tiem tikai 179 ir patentmaksātāji.

Ieņēmumu dienests uzskata, ka šajā nozarē strādājošo patiesībā ir vēl vairāk, jo daudzi atrodas tā sauktajā melnajā ekonomikā, bieži vien sniedzot pakalpojumus savos dzīvokļos. Marina pieļauj, ka daudzi gribētu strādāt legāli, bet lai tas nebūtu sarežģīti.

”Ļoti maz informācijas pieejams tieši tādiem frizieriem, kuri strādā mājās vai grib paši nodarboties, kā vispār nokārtot to patentmaksu. Jo, piemēram, arī pastāstot saviem kolēģiem, kas strādā šeit, daudzi vispār nezina, kas vispār tāda patentmaksa ir,” norāda friziere Marina.

VID ļaus martā un aprīli sākt pašiem maksāt

Turpinot jauno pieeju nodokļu administrēšanā, Valsts ieņēmumu dienests skaistumkopšanas nozarē strādājošiem ļauj martā un aprīli sākt pašiem maksāt nodokļus. Ja tas nenotiek, parasti seko represīvi pasākumi, bet nozare ir pārāk sadrumstalotai, tāpēc šoreiz uzreiz tā nebūšot.

”Tieši nodokļu pārvaldē tie cilvēki, kas ir nodalīti no tā, atbrīvojoties resursiem no elektroniskās deklarēšanas, teiksim, sistēmas attīstības ar uzraudzību, kas nodarbojas, tur intervijas, dažnedažādas sarunas, telefonzvani,” skaidro Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Ja sāk maksāt nodokļus,  pakalpojums parasti kļūst dārgāks par 10 līdz 15%. Tomēr dažkārt pat tam nav īsti pamata.

Es saprotu, kad vienai cilvēku daļai tas varētu nepatikt, mūsu aktivitātes, jo, kā teicāt, tiešām celsies tīri pakalpojumu cena. Ļoti daudz nodokļu maksātāju, kuri vienkārši māna. Viņš saņem, tas pakalpojuma cenrādis neatšķiras, vai ar nodokļiem, vai bez nodokļiem, un viņš vienkārši lielāku naudas summu ieliek melnajā kasē,” skaidro  Ināra Pētersone. Cenu celšanos šobrīd sākuši izjust daudzu no pelēkās zonas izvilināto autoservisu klienti, atzina Pētersone.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl