Veiksmes stāsts! Latvijas laukos pītus grozus tirgo Japānā

Komentāri

No Milzkalnē izaudzētiem kārkliem meistara Pētera Tutāna pītos grozus, izrādās, ir iespējams iegādāties Japānā, vēsta LNT Ziņas.

Pēteris Tutāns pin grozus jau vairākus desmitus gadu, un viņš ir viens no nedaudziem Latvijā palikušajiem pinējiem. No šā īpatnējā darba vīrietim pat rokas ir deformējušās – pirksti palikuši lielāki, bet āda uz to galiem – daudz raupjāka. Meistars stāsta, ka dažreiz naktīs mostas no tā, ka sāp roku pirksti. Tomēr grozu pīšana viņam ir vismīļākā nodarbošanās, kuru nemūžam nemainītu ne pret ko citu. Grozus viņš var pīt pat aizvērtām acīm. “Ja neskatās, tad jāklausās uz jādzird, vai klūdziņa neieplīst,” viņš stāsta.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Galvenais grozu pīšanā esot, lai groza ribas ir stingras. Jo retākas ribas, jo darbs iet ātrāk. Jo smalkāks grozs, jo ilgāk to taisīt.

Vidēji meistars var uzpīt trīs grozus dienā, bet pirms tam esot jāveic sagatavošanas darbs – klūgas jāsavāc, jānovāra, jāizžāvē un, ja vajag, jānomizo.

Foto:

Savukārt biznesu vada Pētera Tutāna sieva Lolita. Viņa lepojas ar to, ka jau 12 gadus Tutānu grozi tiek eksportēti uz Japānu. Apmēram trešdaļa produkcijas tiek sūtīta uz veikalu Tokijā un tirdzniecības vietām vēl 20 Japānas pilsētās. Japāņiem visvairāk patīkot latviešu grozi ar Dieva aci.

Pēdējā laikā arvien pieprasītāki kļūst melnie grozi. Tādus, piemēram, pasūta lielveikali akcijas precēm.

Aizrautība ar kārkliem ir gājusi tik tālu, ka Tutāni sākuši sapīt pat pašus kokus. Ar laiku viņi grib izveidot pie savām mājām tādu kā tuneli no dzīviem kārkliem. Un ļoti cer, ka Latvijā vēl atradīsies tikpat aizrautīgi cilvēki, kas būti gatavi pārņemt un turpināt grozu pīšanas amatu.

Skaties video!

Lasi vēl