Vai panika pasaules finanšu tirgos ir pamats bažām par jaunas globālas krīzes sākumu?

Pievienot komentāru
Vai panika pasaules finanšu tirgos ir pamats bažām par jaunas globālas krīzes sākumu?
FOTO: SCANPIX

Pasaules finanšu tirgos šī nedēļa jau nodēvēta par melno pirmdienu. Vienas dienas laikā par teju 9% samazinājusies akciju vērtība Ķīnas biržā. Tad vairāku procentu kritums sekoja ASV un Eiropas biržās. Izskanēja pat paziņojumi, ka tas ir lielas globālas finanšu krīzes sākums. 

Iemesli panikai biržās var būt dažādi – ekonomisti norāda, ka tā var būt Eiropas lēnā izaugsme, neraugoties uz Centrālās bankas iepludinātajiem miljardiem, Ķīnas juaņas devalvācija, kas pasliktināja situāciju ASV maciņā. Iemesls var būt arī resursu cenu kritums, Ķīnas ekonomikas lēnāka izaugsme, kas tādējādi var apturēt ķīniešus pirkt, piemēram, Eiropas automašīnas.

Šodien akciju tirgi nedaudz atguvušies, bet investori, kuri zaudēja naudu vai kuru uzkrājumi pensiju fondos akciju cenu krituma dēļ samazinājušies, visdrīzāk ierobežos savu pirkšanas kāri, uzskata eksperti. Eiropas ekonomika neesot tik ievainojama, lai sabruktu panikas akciju tirgos dēļ, tomēr optimistiskās prognozes par Eiropas izaugsmi gan, iespējams, nāksies pārskatīt nedaudz uz leju.

Eksperti aicina būt uzmanīgiem arī uzņēmumus kas turpina eksportēt produkciju uz Krieviju. Šajās dienās strauji pazeminās naftas cenas, kas jau nokritušas zem 40 dolāriem par barelu. Ja naftas cena saglabāsies tik zema, tas var dot pamatīgu triecienu Krievijas ekonomikai, kas ir atkarīga no naftas – šīs valsts iekšzemes kopprodukts var samazināties pat par ceturtdaļu, var sākties grūtības veikt budžeta maksājumus, un bankām var būt problēmas atgūt aizdotos līdzekļus.

Lai gan naftas cenas krīt, degviela lētāka tik strauji nekļūst. Kā skaidro ekonomisti, naftas pārstrādātāji, kuri reizē ir arī ieguvēji, kādu brīdi cenšoties cenas turēt augstākas.

Degvielas cenām šobrīd palīdz arī dolāra kursa samazināšanās pret eiro, tomēr tas nebūšot uz ilgu laiku.

Kopumā eksperti šobrīd neredz iemeslu panikai par tuvojošos krīzi pasaulē, kas var skart arī Latviju. Lai par tādu runātu, makroekonomiskiem rādītājiem būtu būtiski jāpasliktinās.