Uzzini, cik un kādas piena pārstrādes kompānijas, siera un alus ražotāji reģistrēti Latvijā!

1 komentārs
Uzzini, cik un kādas piena pārstrādes kompānijas, siera un alus ražotāji reģistrēti Latvijā!
IEVA LŪKA, LETA

PatlabanLatvijā reģistrēti 55 uzņēmumi, kuru pamatdarbības nozare ir piena pārstrādes un siera ražošana, savukārt ar alus ražošanu nodarbojas 75 uzņēmumi, taču četriem siera un vienam alus ražotājam šobrīd noris likvidācijas process, liecina “Lursoft” pētījuma dati par to, kā pēdējos gados darbība sekmējusies Latvijas uzņēmumiem, kuri ražo alu un sieru.

Piena pārstrādes un siera ražošanas nozarē ne tikai lielie uzņēmumi

Pēc apgrozījuma lielākais piena pārstrādes uzņēmums, kura produktu klāstā ietilpst arī siers, ir AS “Rīgas piena kombināts”, kas ražo, piemēram, dažāda veida svaigos sierus “Kārums”, tāpat arī kausēto sieru “Dzintars”. Uzņēmums ražo kopumā vairāk nekā 400 dažādus produktus, ieņemot 55% no Latvijas saldējuma tirgus un 30% no piena produktu tirgus. 2019.gadā AS “Rīgas piena kombināta” apgrozījums pieauga līdz 92,81 miljoniem eiro.

Tikmēr AS “Preiļu siers”, kas pēc apgrozījuma ir otrs lielākais piena pārstrādes un siera ražošanas uzņēmums Latvijā, pagājušajā gadā apgrozījis 58,91 miljonus eiro un nopelnījis nepilnu miljonu eiro. Vadības ziņojumā teikts, ka pērn uzņēmums iepirka 145 800 tonnu piena, 3300 tonnu vājpiena, gada laikā saražojot 13 300 tonnu siera un 7700 tonnu sūkalu pulvera.

Piena pārstrādes un siera ražošanas nozares kopējais apgrozījums 2019.gadā bija 390,93 miljoni eiro, kas ir par 3,2% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa – 5,83 miljoni eiro. “Lursoft” aprēķinājis, ka deviņiem nozarē reģistrētajiem uzņēmumiem 2019.gadā apgrozījums pārsniedzis vienu miljonu eiro, bet visvairāk uzņēmumu bijis kategorijā ar apgrozījumu līdz 100 000 eiro. Viens no šādiem mazajiem uzņēmumiem ir 2017.gada beigās reģistrētais SIA “Nīcas siers”, kurš kopš dibināšanas ik gadu palielinājis savu apgrozījumu, pērn apgrozot 27 150 eiro un nopelnot 1300 eiro.

Cik cilvēku nodarbina piena pārstrādātāji Latvijā?

Piena pārstrādes un siera ražošanas nozare kopumā nodarbina nepilnus 3000 darbiniekus un pērn nodokļos valsts kopbudžetā samaksājusi 16,56 miljonus eiro.

Kā nozarei veicies Covid-19 krīzē?

Covid-19 pandēmija būtiski ietekmējusi daudzas nozares, atsevišķos gadījumos skarot arī pārtikas ražošanas sektoru, kas redzams arī “Lursoft” datos par valsts atbalsta saņēmējiem piena pārstrādes un siera ražošanas nozarē – valsts atbalstu saņēmuši seši no 55 uzņēmumiem. Ja apgrozījuma ziņā lielākie piena pārstrādes uzņēmumi saņēmuši valsts atbalstu, kas paredzēts eksportējošajiem uzņēmumiem, tad mazākie izmantojuši iespēju pieteikties atbalstam algu subsīdijām, apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai vai dīkstāves pabalstiem.

Analizējot piena pārstrādes un siera ražošanas nozarē strādājošo uzņēmumu sadalījumu pa reģioniem, redzams, ka šoreiz priekšplānā izvirzījusies Vidzeme, kur reģistrēts 21 no 55 nozarē strādājošajiem uzņēmumiem. Šeit arī reģistrēts visvairāk uzņēmumu, kuri saņēmuši Pārtikas un veterinārā dienesta atļauju ražot ES Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā iekļauto Jāņu sieru. Jāņu sieru var ražot PLPKS “Dundaga”, AS “Lazdonas piensaimnieks”, AS “Rankas piens”, PKS “Straupe”, AS “Valmieras piens” un AS “Jaunpils pienotava”.

Visvairāk alus ražotāju – Rīgā un Pierīgā

Alus ražotāji visvairāk koncentrējušies Rīgā un Pierīgā, kur reģistrēts, attiecīgi, 18 un 15 nozarē strādājošu uzņēmumu, tikmēr vismazāk alus ražotāju reģistrēts Kurzemē un Latgalē – katrā reģionā pa deviņiem.

Cik alus nozare Latvijā pelna un cik darbiniekus nodarbina?

“Lursoft” aprēķinājis, ka alus ražotāji 2019.gadā palielināja savu apgrozījumu par 3,7%, tam pieaugot līdz 112,35 miljoniem eiro. Pretstatā apgrozījumam, nozares peļņa samazinājusies par 5,4%, sarūkot līdz 7,45 miljoniem eiro. Atšķirībā no piena pārstrādes un siera ražotājiem, kur darbinieku skaits pietuvojies 3000, alus ražotāji 2020.gadā nodarbinājuši 845 darbiniekus.

alinieki pārlaida krīzi?

Alus ražošanā valsts atbalstu Covid-19 pandēmijas pārvarēšanai izmantojuši vairāk uzņēmumu nekā piena nozarē, kur tādu bijis salīdzinoši maz, liecina “Lursoft” dati. Valsts atbalstu līdz šim saņēmusi trešdaļa no alus nozares uzņēmumiem, kas skaidrojams ar produkcijas pieprasījuma kritumu līdz ar bāru, restorānu darbības apturēšanu ārkārtas situācijas laikā, liedzot ēdināšanas iestādēm uzņemt viesus klātienē.

Kas ir lielākie alus ražotāji Latvijā?

Nozares lielākais dalībnieks, pēc “Lursoft” pētījuma datiem, ir AS “Cēsu alus”, kas 2019.gadā apgrozīja 62,58 miljonus eiro un nopelnīja četrus miljonus eiro. Pērn uzņēmums nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājis 35,78 miljonus eiro, ierindojoties TOP 20 lielāko nodokļu maksātāju skaitā. Kopumā nozare 2020.gadā nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājusi 49,77 miljonus eiro.

Ar apgrozījumu, kas pārsniedz vienu miljonu eiro, aizpērn strādājuši 11 alus ražotāji, kuru skaitā nav iekļauts kādreizējais alus ražošanas nozares līderis AS “Aldaris”, kas norādījis dzērienu vairumtirdzniecību kā galveno pamatdarbības jomu šobrīd.

1 komentārs