Uzņēmums Latvijā ogļskābās gāzes izmešu samazināšanas nolūkā iestāda 32 000 bērzu

2 komentāri
Uzņēmums Latvijā ogļskābās gāzes izmešu samazināšanas nolūkā iestāda 32 000 bērzu
PUBLICITĀTES FOTO

Uzņēmums “Not Hot Environmental Solutions” Kārķu pagasta “Pabēržos”, Valkas novadā, 16 hektāru platībā iestādījis 32 000 bērzu, lai 40 gadu laikā kompensētu 8,9 tonnas ogļskābās gāzes (CO2) izmešu, kamēr visi “Not Hot” līdz šim kopumā iestādītie koki kompensēs 16 tonnu CO2, informēja kompānijā.

Uzņēmums aicina ikvienu, kuram nav vienaldzīgi vides un klimata pārmaiņu jautājumi, ērtā veidā pievienoties ekoloģiskam dzīvesveidam, lai arī Latvija 2050. gadā būtu daļa CO2 brīvas ekonomiskās sistēmas.

Šobrīd “Not Hot” pieder astoņas apstādītas bērzu plantācijas dažādās Latvijas vietās, kur pavisam aug 57 770 koku. “Not Hot” aprēķins par CO2 kompensējamo apjomu, kas balstīts Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” pētījumā, veikts uz 40 gadiem, jo šajā posmā koks ir visstiprākais, aktīvāk piesaista CO2 un saražo visvairāk skābekļa.

“Not Hot” dibinātājs Māris Simanovičs

“Globālā mērogā tiek plaši runāts par planētas sasilšanu un pieaugošo CO2 koncentrāciju atmosfērā, ko rada rūpniecība, satiksme, elektroenerģijas patēriņš un citas cilvēku darbības un paradumi. Koku stādīšana ir viens no lētākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā izvairīties no CO2 izmešu uzkrāšanās atmosfērā. Koku stādīšanas dienā, protams, nekas netiek saražots, vairāk patērēts – degviela, lai nokļūtu stādīšanas vietā, resursi, lai jaunaudzi iestādītu. Taču ikviens, kuram rūp ilgtspējība, zina, ka tas ir ilgtermiņa uzdevums, ko nevar panākt vienā dienā. Koku stādīšana ir viens no svarīgākajiem uzdevumiem šodien, lai planēta varētu elpot arī pēc vairākiem desmitiem gadu.”

Gan uzņēmumiem, gan katram Latvijas iedzīvotājam ir iespēja ar “Not Hot” klimata kalkulatora palīdzību aprēķināt, cik daudz CO2 saražo viņu veiktās ikdienas darbības, un segt tik daudz koku iestādīšanu, cik vajadzīgs, lai kompensētu šo CO2 apjomu, norāda uzņēmumā. Tādā veidā ikvienam ir iespēja kļūt klimatneitrālam un pat klimatam draudzīgam, jau iepriekš kompensējot vairāk CO2, nekā tiek saražots.

“Līdz šim interese aug, galvenokārt no uzņēmumiem, kas rūpējas par ilgtspējas risinājumiem, jauno regulu pildīšanu un sociāli atbildīga uzņēmuma tēlu. Tie, kuri vēlas kompensēt savu CO2 apjomu, šobrīd iestādījuši vairāk nekā 6000 koku,” stāsta Simanovičs.

Nākamās jaunaudzes stādīšana gaidāma rudenī.

SIA “Not Hot Environmental Solutions” ir reģistrēts 2019.gadā un kompānijas pamatkapitāls ir 2800. Uzņēmums pieder SIA “Baltic Forest & Biomass”, bet tā patiesie labuma guvēji ir Simanovičs un kāds Vācijas pilsonis. Kā norāda kompānijā, uzņēmums piedāvā aprēķināt, cik tonnu CO2 katrs iedzīvotājs vai komersants saražo atkarībā no saviem uzņēmējdarbības, sadzīves, transporta un citiem paradumiem, un piedāvā finansēt atbilstoša koku daudzuma stādīšanu, lai attiecīgo izmešu apjomu kompensētu. Koki paliek zemju īpašnieku pārvaldībā un pēc 40 gadiem tiks pārstrādāti.