Trešdien īpašnieki plāno pārrunāt kriminālprocesu saistībā ar atkritumu apsaimniekotāju “Piejūra”

1 komentārs
Trešdien īpašnieki plāno pārrunāt kriminālprocesu saistībā ar atkritumu apsaimniekotāju “Piejūra”
EDIJS PĀLENS, LETA

Trešdien, 16. septembrī, plānots sasaukt pašvaldību SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība “Piejūra”” kapitāldaļu turētāju pārstāvju ārkārtas sapulci, lai pārrunātu saistībā ar uzņēmumu sākto kriminālprocesu, aģentūrai LETA pastāstīja uzņēmuma valdes loceklis Ēriks Zaporožecs.

Viņš pats pašlaik nekomentēja Valsts policijas (VP) pausto, ka “Piejūra” radījusi būtisku kaitējumu dabai un Latvijas saimnieciskajām interesēm vairāk nekā četru miljonu eiro apmērā, solot to darīt pēc uzņēmuma īpašnieku sapulces. Turklāt uzņēmums arī neesot saņēmis informāciju no tiesībsargājošajām iestādēm.

“Es nezinu, ko man teikt. Ja būtu jāstāsta par zirgu, es stāstītu par zirgu, ja par ēzeli, es stāstītu par ēzeli. Pašlaik nav ne zirga, ne ēzeļa,” pauda uzņēmuma vadītājs.

Pēc viņa teiktā, uzņēmumam nav izprotamas summas, kas tiek minētas uzraugošo un izmeklējošo iestāžu paziņojumos kā zaudējumi, jo tās atšķiroties. Tāpēc arī nevarot komentēt, kas zaudējumus radījis. Turklāt daļa no minētajiem pārkāpumiem varētu būt saistīti ar laiku, kad Zaporožecs nav bijis uzņēmuma vadībā.

“Mans uzdevums ir nodrošināt uzņēmuma operatīvo darbu, lai atkritumi tiktu izvesti, iepakojums savākts,” apgalvoja valdes loceklis, piebilstot, ka uzņēmuma sniegtie pakalpojumi tiek nodrošināti.

Sapulces sasaukšanu aģentūrai LETA apstiprināja arī Tukuma novada domes sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Tomels. Arī viņš līdz sapulcei komentārus nesniegšot.

Tukuma novada pašvaldībai pieder 20,45% uzņēmuma kapitāldaļu. Tas ir trešais lielākais kapitāldaļu skaits aiz Jūrmalas domes un Talsu novada pašvaldības, kurām pieder attiecīgi 35,97% un 23,22% kapitāldaļu. Pārējās sešas pašvaldības-īpašnieces dala atlikušās kapitāldaļas.

Pēc Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītājas Intas Fedko paustā, sapulcē paredzēts uzklausīt “Piejūras” valdes locekļa skaidrojumu par publiski izskanējušo informāciju. Plašākus komentārus pašvaldība pašlaik nesniegšot.

Jau ziņots, ka “Piejūra”” radījusi būtisku kaitējumu dabai un Latvijas saimnieciskajām interesēm vairāk nekā četru miljonu eiro apmērā, izmeklēšanas laikā secinājusi VP.

Septembrī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas sadarbībā ar Valsts vides dienestu un Specializēto vairāku nozaru prokuratūru pabeidza izmeklēšanu lietā par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpumiem un izvairīšanos no dabas resursu nodokļa nomaksas, aģentūru LETA informēja VP.

Policija norāda, ka kāda atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība, kas veica atkritumu apsaimniekošanu laikā no 2019. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. martam, pārkāpjot atkritumu apsaimniekošanas noteikumus, radīja būtisku kaitējumu dabai un Latvijas saimnieciskajām interesēm 4 056 788 eiro apmērā un izvairījās no dabas resursu nodokļa nomaksas 971 822 eiro apmērā. Uzņēmuma nosaukumu policija neatklāj, taču LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka tā ir “Piejūra”.

Policija informēja, ka kriminālprocesā četrām personām ir piemērots aizdomās turētās personas statuss un piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Policija neatklāj, kāda ir šo personu saistība ar atkritumu apsaimniekotāju.

Pret minēto atkritumu apsaimniekošanas sabiedrību sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu. Krimināllikumā teikts, ka juridiskajai personai var piemērot šādus piespiedu ietekmēšanas līdzekļus – likvidācija, tiesību ierobežošana, mantas konfiskācija un naudas piedziņa.

Pierādījumi par personu saistību ar atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas ir nostiprināti, un septembrī krimināllieta nodota kriminālvajāšanai. Tagad prokuratūrai būs jāizlemj, vai uzrādīt apsūdzību, informēja policijā.

“Piejūra” pieder deviņām pašvaldībām – Jūrmalas domei, Talsu novada pašvaldībai, Tukuma novada domei, Kandavas novada domei, Engures novada domei, Mērsraga novada pašvaldībai, Rojas novada domei, Dundagas novada domei un Jaunpils novada domei.

2019. gadā tā izkļuvusi no zaudējumiem, liecina “Firmas.lv” informācija. Pērn uzņēmuma apgrozījums bijis 3,572 miljoni eiro, kas ir par 28% vairāk nekā 2,799 miljonu eiro apgrozījums vēl pirms gada.

No 2019. gada marta uzņēmuma valdes loceklis ir Ēriks Zaporožecs. Laikā no 2018. gada marta līdz 2019. gada martam uzņēmumā darbojās Ojārs Āboltiņš, Raimonds Bērziņš un Indra Rassone. Taču 2019. gada martā viņi zaudēja kapitāla daļu turētāju uzticību un tika atsaukti pilnā sastāvā.

Šogad martā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests diennakti dzēsa degošus atkritumus “Piejūras” atkritumu pārkraušanas, šķirošanas stacijas teritorijā Dienvidu ielā 1, Tukumā.

Kopumā angārā dega atkritumi 15 kvadrātmetru platībā un laukumā – presēti atkritumi 2000 kvadrātmetru platībā.

Šogad augustā Valsts vides dienests (VVD) presei paziņoja, ka, izmantojot tiešsaistes videonovērošanas kameru ierakstus, VVD izdevies pārliecināties, ka pavasarī ugunsgrēka skartā “Piejūra” noglabāšanai nodevusi vairāk atkritumu nekā apgalvojusi, tādējādi tā nevarēs izvairīties no dabas resursu nodokļa nomaksas vairāk nekā 15 000 eiro apmērā.

1 komentārs