Tirdzniecības centri novērtē piešķirto atbalstu; gatavi turpināt sarunas par tirdzniecības ierobežojumu atcelšanu

0 Komentāru
Tirdzniecības centri novērtē piešķirto atbalstu; gatavi turpināt sarunas par tirdzniecības ierobežojumu atcelšanu
PAULA ČURSKTE, LETA

Tirdzniecības centri novērtē 8.aprīlī Ministru kabineta sēdē pieņemto lēmumu piešķirt atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem tirdzniecības centriem nomas ieņēmumu krituma kompensācijai, tirdzniecības centru atbalstam piešķirot 20 miljonus eiro, informēja Nekustamā īpašuma attīstītāju aliansē (NĪAA).

Lai gan nozares zaudējumi kopš pērnā gada pavasara ir sasniegši 67 miljonus eiro, nozare atzinīgi novērtē valdības pieņemto lēmumu, jo tas sniegs vismaz daļēju kompensāciju par milzīgajiem zaudējumiem.

Vienlaikus tirdzniecības centru pārstāvji uzsver, ka ir jāvirzās uz tirdzniecības atjaunošanu arī tirdzniecības centros, ievērojot stingras epidemioloģiskās prasības.

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags

“Pieņemtais lēmums ir rezultāts aktīvām diskusijām un sadarbībai starp tirdzniecības nozari un valdības pārstāvjiem. Tirdzniecības centru vārdā vēlos pateikties ikvienam procesā iesaistītajam – bet it īpaši ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam, kas sadzirdēja nozares viedokli un argumentus un palīdzēja sasniegt mērķi – nomas atbalsta mehānisma izveidi un pieņemšanu. Tomēr vienlaikus jāuzsver, ka apstiprinātais grants tikai kompensē daļu zaudējumu, bet kopumā ir jāvirzās uz tirdzniecības ierobežojumu atcelšanu, lai atsāktu pilnvērtīgu darbību. Tieši tirdzniecības centros, salīdzinājumā ar mazajiem veikaliem, ir iespējams efektīvāk izpildīt epidemioloģiskās prasības, tāpēc turpināsim aktīvu darbu pie tā, lai rastu kompromisu ar valdības pārstāvjiem un uzsāktu nozares atkopšanos no krīzes.”

Tirdzniecības centru pārstāvji uzsver, ka tirdzniecības centri, ievērojot noteiktos drošās tirdzniecības principus, ir aprīkojuši tirdzniecības platības ar dažādiem risinājumiem epidemioloģisko prasību ievērošanai (pircēju plūsmas kontrole un ierobežošana, gaisa kvalitātes uzraudzība, dezinfekcijas līdzekļu nodrošināšana u.c.), taču šobrīd tie ir teju pavisam tukši, jo lielākajai daļai tirgotāju tajos ir aizliegts strādāt.

Ekonomikas ministrija februāra beigās, izvērtējot situāciju nozarē, secināja, ka ieviestais drošas tirdzniecības princips tirdzniecības vietās ir sevi attaisnojis – tika novērots, ka tirdzniecības nozares uzņēmēji ar izpratni attiecas pret visiem valdības lēmumiem un rīkojas sociāli atbildīgi pret saviem klientiem, darbiniekiem un sabiedrību kopumā.  Arī Būvniecības valsts kontroles biroja veiktās pārbaudes (pārbaudītas 308 tirdzniecības vietas ar platību no 25 kvadrātmetru līdz 144354 kvadrātmetru platībā) no šā gada 8. līdz 12. februārim apliecināja, ka 86% apsekoto vietu gaisa kvalitāte ir laba vai vidēji laba, norāda NĪAA. “Tomēr šiem secinājumiem līdz šim nav sekojuši atviegloti ierobežojumi – tā vietā vairums tirgotāju lielajos tirdzniecības centros aizvien sadzīvo ar liegumu strādāt,” vērš uzmanību nevalstiskajā organizācijā.

Jau iepriekš ziņots, ka Covid-19 izplatības ierobežošanas nolūkos ieviesto ierobežojumu dēļ tirdzniecības nozarē ir krīzes situācija. Tirdzniecības centru piešķirtās nomas maksas atlaides sasniedz pat 100%, un zaudējumi neieņemto nomas ieņēmumu veidā ir sasnieguši 67 miljonus eiro. Taču grantu saņem tikai daļa nomnieku, bet no saņemtajiem līdzekļiem viņi nomas maksu iznomātājiem nemaksā vai maksā ļoti ierobežotā apmērā.

NĪAA apvieno nozīmīgākos nozares dalībniekus, lai panāktu ilgtspējīgu nekustamo īpašumu nozares izaugsmi, vienoti to pārstāvētu valsts un pašvaldību līmenī, kā arī aktualizētu nekustamo īpašumu attīstītāju un investoru lomu Latvijas ekonomikā.

0 Komentāru