“Telia” sola papildu investīcijas Latvijā, ja valdība atļaus apvienot “Lattelecom” un “LMT”

2 komentāri

Valdībai šoruden atkal jālemj par potenciālu megadarījumu. Jāspriež, vai būtu apvienojami divi lieli telekomunikāciju tirgus spēlētāji – uzņēmums “Latvijas Mobilais Telefons” (LMT) un “Lattelecom”.

Apvienošanas scenāriju jau ilgstoši pieprasa abu uzņēmumu privātais akcionārs, – skandināvu “Telia”, taču līdz šim nav bijis skaidrs, vai šāds darījums nāktu par labu valstij kopumā un patērētājiem.

Ministru tagad teiktais gan ļauj noprast, ka valdība varētu atbalstīt apvienošanos.

Tagad, kad valdība atkal plāno spriest par “Lattelecom” un LMT apvienošanu, abu uzņēmumu privātais akcionārs “Telia” nosūtījis vēstuli Ministru kabinetam. Šajā vēstulē Skandināvijas komunikāciju milzis sola, – ja ministri piekritīs uzņēmumus apvienot, tas atvērs vairākus jaunus servisa centrus Latvijā un ieviesīs lietošanā jaunākās paaudzes datu pārraides tīklu. Savukārt, ja valdība nepiekritīs apvienošanai, “Telia” mainīs savu stratēģiju Latvijā no ilgtermiņa investīcijām uz īstermiņa peļņu.

Roberts Andersons
“Telia company” vecākais viceprezidents

Tas būs sākums akciju stratēģiskās pārvērtēšanas procesam, kas beigsies ar meklējumiem, lai atrastu pircēju mūsu daļām abos uzņēmumos. Akciju pārdošanas gadījumā “Telia Company”, protams, ievēros līgumus ar Latvijas līdzīpašniekiem, kā arī visus Latvijas likumus.

Ne privātā akcionāra vēlme abus uzņēmumus apvienot, ne draudi aiziet no Latvijas tirgus nav nekas jauns. Lai izvērtētu apvienošanos, jau 2015. gadā tika izveidota četru ministru darba grupa tālaika ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas vadībā. Kaut ministre tolaik sliecās par labu apvienošanai, valdība tam nepiekrita.

Dana Reizniece-Ozola
Finanšu ministre

Praktiskie argumenti ir gatavoti jau iepriekš un jāsaka, – nekādu racionālu izskaidrojumu tam īsti nevar dot, kā vien to, ka nav bijusi politiskā griba.

Tolaik gan “Telia” uzstāja uz apvienotā uzņēmuma akciju kontrolpaketes iegūšanu, bet tagad noprotams, ka skandināvi gatavi samierināties arī ar “mazā brāļa statusu”.

Par to atgādina bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss, kurš arī bija 2015. gadā izveidotajā ministru darba grupā. Viņa nostāja pret apvienošanu ir daudz skeptiskāka.

Anrijs Matīss
Saeimas deputāts

Cik ir vismaz publiskajā telpā dzirdēts, – “Telia” ir gatava atteikties no šīs kontrolpaketes, bet nav skaidrs uz kādiem nosacījumiem viņa ir gatava atteikties. Piemēram, “airBaltic” agrāk visu laiku ir bijis valsts kontrolē, bet valsts neko nevarēja ietekmēt. Tādā gadījumā šis darījums valstij nav izdevīgs, ja mēs nevaram ietekmēt ne uzņēmuma stratēģiju, ne vadības izvēli, neko.

Pašreizējais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens atzīst, ka pie jaunā akcionāru līguma būtu jāstrādā ļoti rūpīgi. Tomēr tas, par ko valdībai būs jāizšķiras novembra sākumā, būs tikai konceptuāls lēmums, – apvienot vai atstāt kā līdz šim.

Kaut valdības pārstāvji atklāti savu nostāju pašlaik nepauž, viņu izteikumi liek domāt, ka šoreiz apvienošanos valdība varētu atbalstīt.

Ja valdības lēmums būs “Telia” labvēlīgs, līdz reālai LMT un “Lattelecom” apvienošanai gan paies vismaz gads, kura laikā būs jāsaņem Konkurences padomes atļauja. Padomes loceklis Jānis Račko TV3 Ziņām norāda, ka mobilo komunikāciju tirgus ir problemātisks no konkurences viedokļa, – tajā valda oligopols. Tirgus ir noslēgts un tajā strādājošo konkurentu skaits neliels. Apvienošanās rada risku, ka jaunais uzņēmums ir pārāk liels un izspiež no tirgus konkurentus.

Jānis Račko
Konkurences padomes loceklis

Tā ir viena no mūsu bažām, kas nākotnē var radīt to, ka pieaug cenas arī patērētājiem. Tas, kas publiski ir apspriests, – šī apvienošanās varētu ģenerēt izmaksu samazinājumu abiem telekomunikāciju operatoriem lielā apmērā. Bet mūsu bažas ir jautājums, vai tas tiks nodots patērētājiem, vai arī drīzāk tas tiks izmantots uzņēmumu interesēs.

Visus par un pret padome gan detalizēti izvērtētu tikai, ja tiktu saņemts apvienošanās pieteikums. Savukārt investīciju eksperts Ģirts Greiškalns norāda, ka no šaubīgiem investoriem, kas varētu nākt “Telia” vietā, nav jābaidās.

Viņš uzsver, ka valstij visupirms būtu pašai jānosaka, kādi mērķi “Lattelecom” un LMT jāsasniedz un kā to vieglāk izdarīt, – kā vienam uzņēmumam, vai katram uz savu roku. Kad šie mērķi ir skaidri, par tiem jāvienojas ar otru akcionāru.

TOP komentāri

 • Kaspars Brokans
  +1 +1 0

  Kaspars Brokans

  LMT nespēj nodrošināt pilnvērtīgu 4G un jau gatavs 5G :D Varbūt sākumā vajadzētu nodrošināt patreizējā tīkla kvalitāti un tikai tad ieviest ko jaunu.
 • Egīls Mūrnieks
  0 0 0

  Egīls Mūrnieks

  Pilnīgi piekrītu! Izmantojām iespēju pamēģināt lmt viedtelevīzijas pakalpojumu, bet knaps 3G tik gāja. Atbilde bija, ka tornis pārslogots un neko tur pagaidām nevarot darīt. Pilsēta ir sigulda

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl