Teju katrā Latvijas uzņēmumā darbinieki zog, secināts pētījumā

Pievienot komentāru
Teju katrā Latvijas uzņēmumā darbinieki zog, secināts pētījumā
FOTO: LETA

Sākot ar zīmuļiem un beidzot ar tualetes papīru – šādas preces darbinieki zog no darba vietām. Turklāt nav svarīgi, kur negodīgais cilvēks strādā – veikalā, birojā vai loģistikas uzņēmumā, jo pēc drošības kompāniju novērojumiem zādzības gadījumi mēdz gadīties teju katrā Latvijas uzņēmumā. Tikmēr darba devēji parasti šo faktu noklusē un policijā nevēršas.

”Visejošākais” zagto preču topā ir biroja papīrs. Īpaši bieži tas zūd pavasara mēnešos, kad augstskolās jānodod diplomdarbi, secinājuši pētnieki

Tikpat bieži no birojiem pazūd lineāli, pildspalvas un dzēšgumijas, secināts aptaujā, kādu šovasar veikusi drošības pakalpojumu kompānija G4S. Latvijas uzņēmumu pārstāvji, kur šīs sīkās zādzības notiek, tām īpašu uzmanību nav pievērsuši.

Jānis Ābele, drošības eksperts, drošības pakalpojumu kompānijas G4S pārstāvis

Pirmajā brīdī liekas tāds sīkums, ko daudz uzņēmumi uzsvēra, ka tās nav nopietnas lietas. Bet citā jautājumā jautājām, cik no preču apgrozījuma varētu tikt izlietots nelietderīgi vai nozagtas, un uzņēmumi apstiprināja, ka tie ir 10-20% no viņu apgrozījuma.

Tātad sanāk, ja summa, kas tika maksāta par nozagtajām precēm, ir 500 eiro mēnesī, tad gadā tie jau būtu 6000 eiro vienā uzņēmumā.

Vēl darbinieki mēdz zagt mazgāšanas līdzekļus un, lai neizskatītos aizdomīgi, iepilda tos citā traukā. Parasti uzņēmuma vadītāji par šādu pārkāpumu izrāda brīdinājumu un tikai retos gadījumos atlaiž no darba. Pavisam kas cits, ja zādzība notiek uzņēmumā, kur ražo ko garšīgu – sieru, saldumus vai gaļu.

Šādos gadījumos darba devēji gandrīz bez brīdinājuma atlaiž no darba bez jebkādiem sirdsapziņas pārmetumiem. Taču uzņēmumu vadītāji policiju šādu lietu risināšanā neiesaista. Tikmēr sociālās psiholoģijas eksperti uzskata, ka, nevēršoties policijā, uzņēmumu vadītāji tādā veidā aizsargā arī savu reputāciju.

Latvijas ierasta prakse – atlaist un aizmirst par notikušo. Bet cilvēki, kuri zog darba vietās, visticamāk mierina sevi ar to, ka darījuši ko tādu, lai cīnītos ar netaisnīgumu savā darba vietā, uzskata eksperti.