Komentāri

2015. gada pirmie trīs mēneši ir trešais ceturksnis pēc kārtas, kad Latvijas uzņēmēju noskaņojums ir pesimistisks, un Citadele Index vērtība ir mazāka par 50 punktiem – 2015. gada pirmajā ceturksnī tā ir 48,65 punkti. Uzņēmēju noskaņojumu ietekmē lēnā Latvijas ekonomikas izaugsme.

Salīdzinājumā ar 2014. gada pēdējo ceturksni Citadele Index vērtība ir mainījusies nenozīmīgi – pieaugusi par 0,14 punktiem – un arvien liecina par uzņēmēju pesimistisko noskaņojumu, jo indeksa vērtība nepārsniedz 50 punktu robežu.

Nākotnē uzņēmēji tomēr raugās optimistiski, un Citadele Index nākotnes indeksa vērtība šā gada pirmajā ceturksnī ir 52,31 punkts. Tagadnes indeksa vērtība ir 44,99 punkti. Tagadnes indekss atspoguļo uzņēmēju vērtējumu pašreizējai situācijai, bet nākotnes indekss – prognozes tuvākajiem sešiem mēnešiem.

Arnis Kaktiņš, tirgus un sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS vadītājs

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Ja 2015. gada pirmajā ceturksnī tagadnes indeksa vērtība ir diezgan ievērojami – par 2,69 punktiem – samazinājusies, tad nākotnes indeksa vērtība ir pieaugusi par 2,98 punktiem un pārsniedz 50 punktu robežu. Jaunākā Citadele Index tagadnes indeksa vērtība liecina, ka uzņēmēju vērtējumā pēdējo sešu mēnešu laikā situācija ir pasliktinājusies, bet nākotnes indeksa vērtība liecina par uzņēmēju optimismu attiecībā uz nākamo pusgadu. Jāpiebilst gan, ka arī pēdējos četros gados bija vērojams, ka gada pirmajā ceturksnī tagadnes indeksa vērtība samazinās, bet nākotnes indeksa vērtība palielinās.

CBL Asset Management ekonomiste Simona Striževska

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Latvijas ekonomika kopš 2014. gada sākuma pārslēdzās uz zemākiem apgriezieniem. Salīdzinoši lēnās ekonomikas izaugsmes un zemās inflācijas apstākļos naudas apjoms, kas nonāk uzņēmēju rokās, attiecīgi arī pieaug daudz lēnāk. Ekonomikas izlaide naudas izteiksmē patlaban aug vidēji par 2,5-3,0% gadā, kas, neskaitot krīzes epizodes, ir tuvu vēsturiski zemākajiem līmeņiem. Tas saskan arī ar uzņēmēju salīdzinoši pesimistisko skatījumu uz ekonomikas aktivitāti valstī pēdējo ceturkšņu laikā.

Analizējot 2015. gada pirmā ceturkšņa indeksa vērtību dažādās uzņēmumu grupās, vērojams, ka 50 punktu robežu tā pārsniedz jeb optimistisks noskaņojums ir tikai lielākajos uzņēmumos (pēc darbinieku skaita un apgrozījuma) un uzņēmumos ar ārvalstu kapitālu.

Šī gada pirmajā ceturksnī tāpat kā pērnā gada pēdējos divos ceturkšņos 50 punktu robežu indeksa vērtība nesasniedz nevienā reģionā, tomēr vairākos tā ir tuvu optimisma robežai. Rīgā strādājošo uzņēmumu grupā Citadele Index vērtība ir 49,74, Pierīgā – 49,48, Kurzemē un Zemgalē – 49,27, Vidzemē – 47,40, savukārt Latgalē indekss jau diemžēl tradicionāli ir ievērojami zemāks – 40,51 punkts.

Skaties video:

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl