Slieku audzēšanas biznesam Latvijā prognozē daudzsološu nākotni

Komentāri

Latvijas slieku audzētāji cer iekļūt Krievijas tirgū un cer, ka izdosies iekarot arī ASV. Slieku audzēšana ir viena no netradicionālajām lauksaimniecības nozarēm, ar kurām nodarbojas Latvijā.

Zemkopības ministrija šobrīd norāda, ka netradicionālās lauksaimniecības nozares daudzām saimniecībām ir papildu peļņas iespēja. Turklāt dažas nozares uzplaukušas tieši krīzes gados.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tēva un dēla Riharda un Larsena Pulturu daudzmiljonu slieku bizness, kas izvietots Mālpilī vairākās cūku fermas ēkās, drīzumā sola atbalsoties plašāk pasaulē.

Pagaidām, izmantojot paštaisītu tehniku un caurvēja priekšrocības, četrās dienās humusa klājums tiek izžāvēts un pēc tam sijāts.

Taču citā ēkā no bioloģiskajām saimniecībām atvestos kūtsmēslus speciālos galdos par bioloģisko augsnes mēslojumu pārstrādā sliekas.

Apmēram 30 grādu karstumā un 85% mitrumā ik dienu, 4,5 tonnas slieku rada tā dēvēto biohumusu, kas dabā dabiski veidojas apmēram 200 gadu laikā.

Sliekas gan dzīvojas pašā virskārtā, bet humusa radīšanas procesu rūpīgi uzmana kaķene Dūda. Līdz šim slieku audzētāji nosūtījuši humusa paraugus uz Somiju, Vāciju, Zviedriju un arī uz Krieviju.

Visticamāk, ka jau nākamajā gadā Krievijas veikalos varētu parādīties Latvijā ražotais humuss jeb vermikomposts, turklāt ražotāji cer, ka ielauzties Krievijas tirgū palīdzēs arī slieku biznesa investori – Latvijas hokejisti.

Par Latvijā ražoto humusu ir interese arī arābu valstīs un notikušas sarunas arī ar ASV pārstāvjiem, un slieku audzētāji uzskata, ka daudz aprunātais tirdzniecības līgums starp ASV un Eiropas Savienību šajā gadījumā palīdzētu.

Taču vietējā tirgū lielu potenciālu ražotāji nesaskata. No šobrīd apmēram 50 Slieku audzētāju asociācijas biedriem, no kuriem aktīvi ražo apmēram 10, tikai daži produkciju realizē pašmāju veikalos.

Ražotāji Mālpilī plāno, ka nākamajā gadā jau tiks atgūtas investīcijas. Pirmie divi gadi slieku biznesā bijusi kā mācību stunda, kurā lauzti daudzi šķēpi. Turklāt pieci gadi līdz investīciju atgūšanai jebkurā biznesā tiek uzskatīts kā labs rādītājs.

Par perspektīvākajām nozarēm Zemkopības ministrija šobrīd uzskata savvaļas dzīvnieku, kažokzvēru audzēšanu un truškopību, šīs ir arī jomas, kas saņem valsts atbalstu.

Ministrijā akcentē, ka aktīvi ir arī slieku audzētāji, un pasaulē ir pieaugošs pieprasījums pēc biohumusa. Bet pagaidām Latvijas slieku audzētāju klupšanas akmens ir spēja saražot vajadzīgos apjomus, tāpēc vietējiem ražotājiem vajadzētu domāt par savstarpēju sadarbību.

Lasi vēl