“Šis nihilisms ir jāārstē!” Pašvaldības rada tirgus kropļojumus, uzskata Konkurences padome

4 komentāri
“Šis nihilisms ir jāārstē!” Pašvaldības rada tirgus kropļojumus, uzskata Konkurences padome
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Viena no aktuālākajām problēmām ir pašvaldību radīti tirgus kropļojumi, tā norāda Konkurences padome (KP), kura šobrīd vietējās varas par pārkāpumiem var tikai brīdināt, bet – ne sodīt. Uz nepieciešamību pēc iespējas ātrāk paplašināt konkurences uzraugu pilnvaras norāda arī uzņēmēji.

Brutāla iejaukšanās komercdarbībā, izstumjot no tirgus privātos komersantus un šīs darbības nostiprinot saistošajos noteikumos, visbiežāk vērojama Rīgā un tās apkārtnē. Kā spilgtu piemēru KP vadītāja Skaidrīte Ābrama min norēķinus par stāvvietām galvaspilsētā.

“Piemēram, izdomājot kaut ko tik kroplu, ka tie “Rīdzinieka kartes” izmantotāji, kuri norēķinos izmantos pašvaldības kapitālsabiedrības “Rīgas karte” elektronisko norēķinu sistēmu, saņems 20% atlaidi, bet tie, kuri izmantos privātā komersanta “Mobily” elektronisko norēķinu sistēmu, tie neko nesaņems. Runa ir par pašvaldības apsaimniekotām stāvvietām. Nu kur vēl kaut ko kroplāku izdomāt un to iestrādāt saistošajos noteikumos?” retoriski jautā KP vadītāja.

Konkurences likums šādos gadījumos neļauj padomei vērsties pret tirgus kropļošanu – šobrīd padome var tikai aicināt, ieteikt, bet ne sodīt.

Skaidrīte Ābrama
Konkurences padomes priekšsēdētāja

Šis nihilisms ir jāārstē, un vienīgais veids ir Konkurences likumā iestrādāt stingras normas, kas atturētu no šādu pārkāpumu izdarīšanas.

Pērn padome saņēmusi vairāk nekā 60 sūdzības par valsts un pašvaldību uzņēmumu darbību, tostarp tieši par tirgus kropļošanu. Ikdienā ar vietvaru kapitālsabiedrībām konkurēt nākas privātajiem uzņēmējiem.

Godīgas konkurences neesamības gadījumā zaudē patērētājs – gan kvalitātes, gan cenas ziņā, uzsver Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. “Es ceru, ka šajā Saeimā tas varētu izdoties, ņemot vērā jaunā parlamenta sasaukumu, tad ir mazāk pašvaldību pārstāvju, pašvaldības ir tās, kas ir gribējušas vismazāk izmaiņu šajā ziņā.”

Kategoriski pret KP pilnvaru paplašināšanu iestājas Pašvaldību savienība. Tā uzsver – tādā gadījumā vietvaras vairs nebūs saimnieces savās teritorijās.

Likums liek pašvaldībām savus iedzīvotājus nodrošināt ar zināmu pakalpojumu grozu, piemēram, atkritumu apsaimniekošanu, ūdeni, kanalizāciju un siltumapgādi.

“No šīm te funkcijām pašvaldība nevar atteikties, jo diemžēl pie mums Latvijā ir ziema un siltumapgāde nav kaprīze, bet objektīva nepieciešamība,” uzsver LPS padomniece uzņēmējdarbības jautājumos Andra Feldmane.

Lai nodrošinātu pakalpojumus, pašvaldība var piesaistīt privātu uzņēmumu vai dibināt savu.

Konkurences likuma grozījumus jau nākamotrdien skatīs Saeimas Tautsaimniecības komisija.

4 komentāri