Satraucoša tendence – pagājušajā gadā Latvijā bankrotējušas 300 mazās saimniecības

2 komentāri

Pēdējo divu gadu laikā, kopš Krievijas embargo ieviešanas, Latvijas zemniekiem zaudējumi ir teju vai pastāvīgs stāvoklis. Vislielākie tie ir piena nozarē.  Tiek prognozēts, ka šā gada augustā nekompensētie zaudējumi sasniegs 96 miljonus eiro. Kopumā piena iepirkuma cena ir samazinājusies vairāk nekā par 31%.

Martā iepirkuma cena jau nokritusies līdz 20 eirocentiem par kilogramu, un vairākums Latvijas piena ražotāju tik tikko savelk galus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Piena cenas pašlaik ir zem pašizmaksas. Tāpēc vien ar piena pārdošanu zemnieki izdzīvot vairs nevar.

Pēc Krievijas embargo ieviešanas pēdējos divus gadus piena ražotāji centās izdzīvot uz apjomu palielināšanu. Piemēram, zemniekam Jānim Jēgeram, kas saimnieko Tirzas pusē, ir jau 120 govis. Tomēr tagad piena cenas ir tik zemas, ka arī apjoma palielināšana vairs nelīdz. Zemnieka glābiņš – graudu audzēšana. Šī nozare pagaidām spēj uzturēt piensaimniecību.

Foto

Jānis Jēgers, saimniecības Lejas Zosēni īpašnieks:

Ņemot vērā pagājušo rudeni, arī graudu cenām 30% kritums. Prognozējams, ka tuvākos gadus arī graudu nozare būs problemātiska nozare. Ja tā būs, tad es nezinu, cik ilgi arī mana saimniecība spēs noturēties un būt maksātspējīga.

Tikmēr vairākas mazas fermas pat domā par likvidāciju, un šī vasara viņu govīm var izrādīties pēdējā.

Pagājušajā gadā vien Latvijā palika par 300 mazām saimniecībām mazāk. Tieši mazo ganāmpulku īpašniekiem iet visgrūtāk, jo viņiem iepirkuma cenas ir viszemākās. Pagaidām biržas prognozes neliecina par to, ka cenas varētu celties. Tāpēc piena ražotāji lūgs Zemkopības ministriju atjaunot ciltsdarbu maksājumus pagājuša gada līmenī.

Ieva Alpa-Eizenberga, Zemnieku saeimas valdes locekle: 

Ciltsdarbu maksājumu likme pagājušo gadu bija gandrīz 200 eiro par govi. Šogad ir 90 eiro. Mēs ministrijai prasīsim atpakaļ, jo tas spēs segt aptuveni pusotra, paaugstināt piena cenu līdz pašizmaksai.

Savukārt no Eiropas Savienības Baltijas zemnieki sagaida mērķtiecīgus atbalsta pasākumus piena nozarei. Lai būtu ilgtermiņa stratēģija, kas palīdzētu mazināt zaudējumus lauksaimniecības sektorā. Ja situācija neuzlabosies, zemnieki ir gatavi protesta akcijām.

Video

TOP komentāri

 • Draudzene
  +2 +2 0

  Draudzene

  Prieks ka mazaak gotinju tiek izvarotas un mazaak gotinju pavadiis mokaas, saucot beernjuku , ko atnjeema peec dzimshanas, jo DIVKAAJAINIE nav atradinaajushies no pupa! Mazaak telinju buus bailees un mokaas pavadiijushi paaris nedeeljas liidz nokaushanai! Audzeejiet graudus un saknes! Mazaak meeslu un CO2 - tiiraaka planeeta.
 • Homērs Simpsons
  0 0 0

  Homērs Simpsons

  Lai bankrote ! Mums nevajag ne lielo ne mazo saimniecibu ! Ar visu edamo un dzeramo mus apgadas braligās eiropas un amerikas tautas !

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl