Sākta dīkstāves pabalstu izmaksāšana uzņēmumiem, kuri cietuši vīrusa epidēmijas dēļ

Pievienot komentāru
Sākta dīkstāves pabalstu izmaksāšana uzņēmumiem, kuri cietuši vīrusa epidēmijas dēļ
PIXABAY

Šodien sākusies dīkstāves pabalstu izmaksāšana strādājošajiem uzņēmumos, kuri cietuši vīrusa epidēmijas dēļ. Interese par pabalstiem ir tik liela, ka pieteikumu izvērtēšanai Valsts ieņēmumu dienests (VID) strādās arī brīvdienās.

Šefpavāram Laurim Aleksejevam piederošajā restorānā piektdien ir vien daži pusdienotāji. Spilgts apliecinājums tam, kā samazinājies apmeklētāju skaits, ir rezervāciju žurnāls. Tagad tajā daudz tukšu lapu, pirms pāris nedēļām situācija bija pavisam cita.

Restorāna apgrozījums samazinājies par aptuveni 80%, un strādāt turpina tikai ceturtā daļa darbinieku.

“Ja pirms tam restorānā bija pieci viesmīļi, viens bārmenis, seši pavāri, tad šobrīd ir divi pavāri. Ir 1,5 viesmīļi, proti, viens ir visu dienu, viens atnāk tikai uz pusdienām, pat nesagaidot vakariņas, jo vakariņās principā ir tukšs viss,” stāsta Aleksejevs.

Lai darbinieki nebūtu jāatlaiž, viņš vērsies Valsts ieņēmumu dienestā, kas lemj par dīkstāves pabalsta piešķiršanu: “Man tas ir ļoti svarīgi. Pirmkārt, lai es nepazaudētu savus darbiniekus. Lai viņiem būtu sirds mierīga, jo viens ir divas nedēļas vai varbūt mēnesis, bet ne jau visiem ir tādi iekrājumi, par ko dzīvot.”

Šādu uzņēmēju ir simtiem, saka ieņēmumu dienestā, kur dīkstāves pabalstu pieteikumi tiek saņemti ik minūti.

“Aktivitāte ir ļoti, ļoti liela,” saka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Santa Garanča.

Piektdien jau pieņemti lēmumi par pabalstu izmaksāšanu. Pirmie tos saņems ēdināšanas, pārvadājumu un izklaides jomā strādājošie 38 cilvēki, kuriem kopumā piešķirti 11 000 eiro.

“Ir viens no uzņēmumiem, kurā patiešām visiem darbiniekiem ir maksimālais apjoms, jo ikdienā algas ir stipri lielākas. Un, protams, ir arī uzņēmumi, kur tas apjoms ir ļoti atšķirīgs katram darbiniekam. Vidēji rēķinot, šobrīd tas pabalsts būs apmēram 300 eiro uz darbinieku,” saka VID pārstāve.

Krīzes skartajiem darbiniekiem valsts maksātais pabalsts ir 75% apmērā no algas, bet ne vairāk kā 700 eiro mēnesī. Atteikts pagaidām nav nevienam.

“Lēmumus negatīvos pagaidām mēs pieņēmuši neesam. Mēs sākām ar pozitīvajiem, jo tiešām tas, ko gaida darbinieki, ir šīs izmaksas. Bet pirms šķietami, vērtējot pēc šiem kritērijiem, protams, būs uzņēmumi, kuri nekvalificēsies,” teic Garanča.

Tiek lēsts, ka uz valsts palīdzību varētu pretendēt nepilns pusmiljons strādājošo. Lai pabalstus izmaksātu, varētu būt nepieciešami 130 miljoni eiro.