Saeimā karstas debates par ieceri strauji palielināt akcīzi limonādēm

35 komentāri
Saeimā karstas debates par ieceri strauji palielināt akcīzi limonādēm
JĀNIS SALIŅŠ, F64

Lai mazinātu cukura patēriņu, Latvijā iecerēts būtiski celt akcīzes nodokli limonādēm. Saeimas deputāti otrdien spraigi debatēja, bet tā arī nespēja vienoties, cik reižu palielināt akcīzes nodokli saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Satraukumu par šo ieceri neslēpj dzērienu ražotāji. Atbalstot radikālākos priekšlikumus, pudele kvasa maksāšot dārgāk nekā alus.

Latvija ir viena no retajām valstīm pasaulē, kur akcīzes nodokli piemēro saldinātiem dzērieniem. Tomēr līdz šim tā sauktais “limonādes nodoklis” bija simbolisks un nebija atkarīgs no cukura daudzuma dzērienā. Tagad ierosināts, ka par limonādēm ar cukura saturu virs astoņiem gramiem uz simts litriem būtu jāmaksā 20 eiro akcīze. Savukārt, ja cukura daudzums ir mazāks, paliktu esošā likme, – septiņi eiro. Akcīzes celšana ļaušot mazināt limonāžu patēriņu.

“Mēs varam taisīt kampaņas, bet, ja šie dzērieni būs lēti un pieejami, cilvēki tos pirks. Astoņi grami, – tās ir trīs tējkarotes cukura uz glāzi, mēs runājam par šādiem saldiem dzērieniem,” norādīja Veselības ministrijas pārstāve Santa Līviņa.

Iecerēts, ka akcīzes celšana papildinās veselības aprūpes budžetu un ļaušot cīnīties ar aptaukošanās radītām veselības problēmām.

“Mums ir jādomā, kā tiem cilvēkiem, kuri patērē šos produktus daudz uzturā, viņiem ir jāsaprot, ka jāmaksā nedaudz vairāk, lai valsts varētu viņus attiecīgi ārstēt,” pauda Saeimas deputāts Andris Skride (“Attīstībai/Par!”).

Tomēr pret limonāžu nodokļu trīskāršošanu iebilst pašmāju dzērienu ražotāji. Ārzemju kompānijas jau esot gatavas atteikties no cukura lietošanas, izmantojot tā aizvietotājus, savukārt Latvijas ražotājiem ir vajadzīgs ilgāks laiks, lai mainītu receptes.

Satraukumu pauž arī alus ražotāji, no kuriem daudzi paralēli ražo arī bezalkoholiskos dzērienus. Šādā gadījumā pudele kvasa maksāšot dārgāk nekā alus, kas esot absurdi. Izskanēja arī atgādinājums par valdības solījumu nodokļus nākamgad nemainīt.

Pret akcīzes trīskāršošanu iebilst arī Zemkopības ministrija. Tā piedāvā limonādes nodokli dubultot un pārmaiņas ieviest pēc diviem gadiem. Garo diskusiju dēļ galalēmumu gan neizdevās pieņemt.