Ripplewood Holdings par Citadeles 75 procentiem plus vienu akciju, iespējams, varētu maksāt 75 miljonus eiro

0 Komentāru
Ripplewood Holdings par Citadeles 75 procentiem plus vienu akciju, iespējams, varētu maksāt 75 miljonus eiro
FOTO: LETA ()

Stāsts par banku ”Citadele” un tās pārdošanu sākas pirms sešiem gadiem. 2008. gada rudenī izceļas pasaules finanšu krīze. Latvijā kraha priekšā nonāk Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim piederošā ”Parex banka”.  Ivara Godmaņa valdība nolemj nacionalizēt Pareksu, bet dara to gausi. Pilnīgā valsts kontrolē banka pāriet tikai gada nogalē. Tikai tad Eiropas Komisija un Starptautiskais valūtas fonds piekrīt Latvijai piešķirt 7,5 miljardus eiro.

Apmaiņā pret palīdzību, Latvija sola restrukturizēt banku. Tā arī notiek. 2010. gadā, nu jau Valda Dombrovska valdības laikā, banku sadala sliktajā – ”Parex bankā” un labajā – ”Citadelē”.  Eiropas Komisija nosaka, ka Latvijai jāpārdod visas ”Citadeles” akcijas līdz šā gada beigām. Pretējā gadījumā komija pati to pārdos bez minimālās cenas.  ”Nekā personīga” zināms, ka precīzs pārdošanas termiņš – 30. septembris – ir noteikts tikai šā gada 9. jūnijā.

”Termiņš Citadeles bankas pārdošanai bija daļa no kopējās vienošanās starp Latviju un Eiropas Komisiju. Pārdošanas laiku komisija jau pārrunāja ar Latvijas varas iestādēm 2008. un 2009. gadā, kad pirmo reizi notika ”Parex bankas” glābšana. Komisija vēlāk vairākkārt lēma par glābšanas laika pagarināšanu. Pakāpeniski organizētā Parex bankas darbības apturēšana, ieskaitot lēmumu pārdot banku ”Citadele” un noteikt pārdošanas termiņu, bija pamats, kas deva iespēju atbilstoši Eiropas Savienības valstu atbalsta noteikumiem, Latvijai atrast līdzekļus, ko ieguldīt ”Parex bankā” un bankā ”Citadele”,” situāciju skaidro Eiropas Komisijas viceprezidenta Joahima Almunjas runas vīrs Antuans Kolumbani.

Par Citadeli interesējas pieci pretendenti

Par ”Citadeli” pastiprināti interesējās pieci pretendenti. Viens pēc otra tie atkrita. ”Norvik bankai” bija nepietiekami finanšu rādītāji. ”Expobank” ir iekļauta Kanādas sankciju sarakstā saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā.

Drošības policijai bija iebildumi pret Krievijas miljardieri Juriju Šefleru. No dalības bija spiests atteikties arī latviešu uzņēmējs Māris Martinsons. Viņš bija partneris amerikānim Timam Kolinsam no ASV investīciju firmas ”Ripplewood Holdings”.

Šonedēļ Straujuma oficiāli apstiprināja, ka ”Citadeli” pārdos Kolinsa firmai. Uzņēmums iegādāsies 25 procentus akciju. Vēl 50 procentus iegādāsies Ripplewood piesaistīti investori. Bet atlikušie 25 procenti paliks Eiropas rekonstrukcijas un attīstības bankas īpašumā.

Straujuma neatklāj darījuma summu. Neoficiāli ”Nekā personīga” ir zināms, ka tie varētu būt ap 75 miljoniem eiro par 75 procentiem plus vienu akciju. Tās nonāks Ripplewood un vēl nenosaukto investoru rīcībā.

”Es domāju, ka tas ir valdības lēmums atklāt vai neatklāt darījuma summu. Tas ir vairāk tehniskas dabas jautājums. Tas, kas patiešām ir svarīgi ir, ka mēs esam nolēmuši rīkoties. Ir lieliska banka un tai ir milzīgs potenciāls dot ieguldījumu visos Latvijas ekonomikas sektoros – patērētāju, mazo un vidēju uzņēmumu un citos. Tai ir potenciāls dot ievērojamu ieguldījumu,” skaidro Ripplewood Holdings LLC dibinātājs un pārstāvis Timothy C. Collins.

Ripplewood Holdings partneri neskaidri

Viens no valdības izraudzītajiem Citadeles pircējiem, Ripplewood Holdings, ir privāta firma. To veido kanādiešu pensiju fonds un septiņi investori. Viņi nāk no Ēģiptes, Libānas, bet galvenokārt no Amerikas Savienotajām valstīm. Investoru sastāvs ir raibs. Starp viņiem ir bijušais ASV Federālo rezervju bankas priekšsēdētājs; ievērojamas libāniešu baņķieru dinastijas pārstāvis, kā arī uzņēmēji, kuri iekļauti Forbes pasaules miljardieru sarakstā.

”Ripplewood Holdings” ir reģistrēta ASV Delavēras štatā. Ofšoru paradīzē. Bet tā birojs atrodas Ņujorkas slavenajā Rokfellera centrā. Firmu deviņdesmito gadu vidū nodibināja tagad 57-ņus gadus vecais Tims Kolins. Viņš ir ASV prezidenta Baraka Obamas atbalstītājs un ir dāsni ziedojis Demokrātu partijai. Kolins arī pārstāvēs pārējos slepenībā turētos ”Citadeles” investorus.

 ”Tātad viņi ir slaveni un ļoti, ļoti veiksmīgi investori. Starp viņiem ir cienījamas valdības amatpersonas un uzņēmēji. Būtiskākais ir tas, ka mēs pieaicinām investorus, kuri, mūsuprāt, spēj ne tikai investēt, bet arī dot ieguldījumu iestādē. Tā ir tāda kā mūsu tradīcija, kas pastāv jau daudzus gadus,” norāda Timothy C. Collins.

Neoficiāla informācija liecina, ka ”Ripplewood” ir iesaistīts ēģiptiešu uzņēmējs un miljardieris Nasefs Saviris. Viņš ir iekļauts ”Forbes” pasaules miljardieru sarakstā ar nepilnu piecu miljardu eiro lielu kapitālu.

Firmā ir arī otra bagātākā ģimene Brazīlijā – Safras dinastija. Libāniešu izcelsmes baņķieru turība sasniedz 15 miljardus eiro.

”Ripplewood” ir vairāki amerikāņi. Pols Volkers – ekonomists un kādreizējais ASV Federālo rezervju bankas priekšsēdētājs.

Džeralds Kreimers, viens no pensiju fonda ”Cramer Rosenthal & McGlynn” dibinātājiem. Stenlijs Šūmens – investors un finanšu kompānijas ”Allen & Company” direktors. ”Ripplewood” sastāvā ir arī kanādiešu pensiju fonds ”Wealhouse Capital Management”. Un, protams, pats Tims Kolins.

 ”Esmu ieguldījis dažādās nozarēs visapkārt pasaulei. Daži ieguldījumi ir bijuši salīdzinoši īsi savdabīgu iemeslu dēļ. Viens no ieguldījumiem ilga astoņus, deviņus mēnešus, bet tur bija īpaši apstākļi. Citi ieguldījumi ir bijuši 10, 12 un 13 gadu garumā,” stāsta Timothy C. Collins.

Viens no veiksmīgākajiem ”Ripplewood” darījumiem bija Japānā. Divtūkstošajā gadā firma iegādājās grūtībās nonākušo Japānas ”Shinsei” banku. Pēc bankas atdzīvināšanas investori vēlāk pārdeva savas daļas par pusotru miljardu eiro.

Šobrīd ”Ripplewood” aktīvi investē Ēģiptē. Pirms četriem gadiem firma iegādājās piekto daļu akciju ”Commercial International Bank”. Vēl pavasarī investēts nekustamo īpašumu uzņēmumos ”Palm Hills” un ”SODIC”.

Šajos darījumos līdz ar ”Ripplewood” parādās ievērojamas amerikāņu kompānijas – aktīvu pārvaldīšanas uzņēmums ”Blackrock”, investīciju banka ”JP Morgan Chase”, investīciju grupa ”Eaton Vance” un citas.

”Citadeles” bankas iegādei ”Ripplewood” ar vēl nenosauktajiem investoriem veidos jaunu firmu.

Līdz līguma parakstīšanas brīdim šajā darījumā paliks daudz neskaidrību. Tādēļ gna darījuma summu, gan arī līguma nosacījumus uzzināsim tikai pēc 30. septembra. Tikmēr ”Nekā personīga” uzrunātie gan vietējie, gan un ārvalstu nozares profesionāļi un analītiķi atturējās kameras priekšā komentēt ”Ripplewood Holdings” darbību. Tomēr neoficiālās sarunās viņi atzina, ka amerikāņu firmai ir laba reputācija. Viņuprāt, Latvijā ienāk investors, kurš meklēs iespējas kā izvērst darbību nevis tikai atvērs filiāli, kā to dara zviedru bankas.

0 Komentāru