Rīgā durvis ver kafejnīca, kurā klientus apkalpos cilvēki ar īpašām vajadzībām

5 komentāri
Rīgā durvis ver kafejnīca, kurā klientus apkalpos cilvēki ar īpašām vajadzībām
Ilustratīvs foto. (PIXABAY)

Īpaša vieta īpašiem cilvēkiem! Ņemot par iedvesmu šādu moto, Rīgā tiek atklāta jauna kafejnīca, kur klientus apkalpos cilvēki ar īpašām vajadzībām. Tas ir pirmais šāda veida uzņēmums Latvijā, taču īpašās kafejnīcas idejas realizētāji cer, ka drīzumā arvien vairāk cilvēku ar īpašām vajadzībām tiks pieprasīti darba tirgū.

“RB Cafe” galvenā konditore Anita, rosoties pa virtuvi, ir optimisma pilna. Cepeškrāsnī griežas biezpienmaize un top vēl dažādi gardumi, taču gluži kā pirms pirmizrādes teātrī viss iecerētais vēl netiek atklāts.

“Ziniet, visus noslēpumus jau nevar atklāt, bet, protams, turamies pie vecajām, labajām vērtībām. Ir pats sākums, mēs visu darām nesteidzoties, bet pamatīgi,” viņa saka.

Anitai virtuvē ir arī palīgi, kuri klausa galvenajai konditorei uz vārda. Ivo norāda, ka darbs viņam ļoti patīk. Viņš jau agrāk ir strādājis virtuvē, taču iepriekšējie darba devēji Ivo slimošanas dēļ viņu atlaida.

“Kafejnīcā centrālajā stacijā – tur trīs gadus nostrādāju un viss. Gāju ziemā uz mājām un uz ledus kritu un gūžu lauzu, mani atlaida, jo pārāk daudz slimoju,” stāsta Ivo.

Kopā ar Ivo pie rabarberu maizes tapšanas darbojas arī Silvija. Viņa atzīst, ka nekad nebija domājusi, ka kļūs par konditori: “Tas bija spontāni, jo nebiju sapņojusi būt par konditori – man bija citas intereses, bet par konditori kļuvu spontāni.”

Kafejnīca nav tikai virtuve, nepieciešami arī citi darbinieki, kuri arī ir ar īpašām vajadzībām. “Ne jau pat mēs, kas šeit strādā esam īpaši, bet cilvēki, kas nāk un atbalsta, kas domā par mums.”

“RB Cafe” pārstāvis Māris Grāvis norāda, ka kafejnīcas vairāku mēnešu tapšanas laikā pretimnākošu un laipnu cilvēku nav trūcis. Piemēram, Bruņinieku ielas ēkas saimnieks jau vairākus mēnešus neprasa īri, tāpat arī valsts atbalsts no ALTUM ir bijis ļoti noderīgs.

Māris un citi kafejnīcas veidotāji cer, ka šī vieta iedrošinās arī citus uzņēmējus: “Mēs ļoti ceram, ka pie mums nāks un stāvēs rindā darba devēji un prasīs, kā jūs to paveicāt, vai mēs nevaram uzrunāt kādu jūsu darbinieku, un teiksim ”Jā”.”

Trešdien iecerēta kafejnīcas atklāšana visiem tiem cilvēkiem, kuri ir pielikuši savu roku īpašās kafejnīcas tapšanā. Savukārt parastajā režīmā “RB Cafe” Rīga durvis vērs jau ceturtdienas rītā.

Plašāk par tēmu – “900 sekunžu” sižetā