Rietumvalstu pieprasījums kompensēs kritumu Krievijā, pārliecināti zivrūpnieki

0 Komentāru
Rietumvalstu pieprasījums kompensēs kritumu Krievijā, pārliecināti zivrūpnieki
(Foto: LETA)

Krievijas rubļa kursa krišana Latvijas zivjrūpniecības uzņēmumos rada piesardzību, taču ražošanas apjomi nav kritušies. Tieši otrādi – Latvijā ražotie zivju konservi turpina uzvaras gājienu arvien plašākā tirgū, izkonkurējot vietējos ražotājus Eiropā un, iespējams, jau šogad nonāks arī uz indiešu un arābu pusdienu galdiem.

Gada laikā Latvijas zivjrūpniecības uzņēmumos pa konveijera lentu aizslīd gandrīz 300 miljoni konservu kārbu. Neskatoties uz sarežģīto politisko situāciju pasaulē un sankciju kariem, Latvijā ražotajiem konserviem eksporta durvis uz austrumiem ir vaļā, un šogad tiek prognozēts, ka kopējais saražotais apjoms būs līdzīgs kā pērn – aptuveni 48 tūkstoši tonnu pārstrādātu zivju.

Skatās uz rietumiem, no austrumiem aiziet neplāno

Latvijas Zivrūpnieku asociācijas prezidents Didzis Šmits klāsta: ”Šobrīd notiek tirgus pārdale diezgan plaši rietumos, un Latvijai tur ir ļoti labas izredzes viņā ieiet un nostiprināties. Mūs jau sāk atpazīt kā valsti. Ja mūs kādreiz atpazina kā valsti austrumu pusē vēsturisku iemeslu dēļ, kas ražot kvalitatīvu pārtiku, rietumos mums vēl tā nebija, viņš tagad lēnām veidojās un ir daudz pozitīvu piemēru, ka šeit spēj saražot.”

Latvijas ražotājus būtiski ietekmē rubļa kritiens, tāpēc daudzi šobrīd piesardzīgi skatās uz to, kā attīstīsies situācija. No 100 miljonu eiro apgrozījuma vērtā Krievijas un NVS valstu tirgus ražotāji negrasās doties prom. Piemēram, Ventspils zivju kombināts, kas decembrī uz laiku pārtrauca ražošanu, prognozē darbību atsākt februārī.

”Mēs šodien strādājam pie eksporta sertifikātiem uz Indiju, visu arābu pasauli, tie ir tie perspektīvie tirgi, kur nāk iekšā arī Eiropas produkti. Tur visur ir mūsu iespējas,” atklāj Latvijas Zivjrūpnieku asociācijas prezidents Didzis Šmits.

Kā top zivju gardumi – skaties galeriju

Iekaro Skandināviju

Patlaban Latvijas zivju ražotāji eksportē uz 65 pasaules valstīm, bet ambīcija ir tuvāko gadu laikā eksportu paplašināt vēl par 150 valstīm. Otra iespēja izmantot šī brīža tirgus pārdali Eiropā un izkonkurēt vietējos ražotājus. Tā, piemēram, SIA Karavela konkurences pļaujmašīnai pirms diviem mēnešiem padevušies dāņi.

SIA Karavela un arī zīmola Kaija īpašnieks Andris Bite: ”Šobrīd esam sasnieguši stāvokli, ka nav laikam neviena veikala Dānijā, Zviedrijā un Somijā, kurā vismaz kāds no mūsu produktiem nebūtu. Faktiski mēs izkonkurējām viņu vietējos ražotājus, un mēs nolikāmies plauktā ar labāku cenu, piedāvājumu.”

Franči garšos šprotes

Vēl viens labs pavērsies Latvijas zivjrūpniekiem – gardēžu valsts Francija. Mūsu valstī ražoti konservi nopērkami arī vienā no lielākajām Francijas lielveikalu ķēdēm.

”Ja man kāds būtu teicis 10 gadus atpakaļ, ka Latvijas šprote pārdosies vienā no lielākajiem Francijas lielveikalu tīkliem, es nerunāju par kādu mazu veikaliņu uz stūra, bet lielākajā tīklā, plauktā, es neticētu, godīgi sakot, bet ir fakts. Monoprix veikalā ir mūsu šprotes, mēs vēl nevaram pateikt, cik labi viņas pārdosies, bet pats fakts, ka franču importētājs ir noticējis un noriskējis, ka viņš var šo produktu ievest plašā nozīmē tieši uz francūzi vērstu, vien  jau ir solis, kam reti kurš ticēja,” priecīgs ir Didzis Šmits.

Skatās Amerikas virzienā

Uzņēmuma Karavela telpās, kuru Latvijā, Krievijā un arī NVS valstīs pazīst ar zīmolu KAIJA, tiek ražoti konservi arī Zviedrijas, Lielbritānijas u.c. valstu tirgiem. Šogad plānots strādāt ar Vāciju un tuvākā nākotnē iespraukties arī ļoti aizsargātajā ASV un Kanādas tirgū.

SIA Karavela un arī zīmola Kaija īpašnieks Andris Bite:
Esam pārliecināti, ka šinī gadā Rietumu tirgu pieaugums kompensēs tos samazinājumus, kas būs Austrumu pusē.

Zivjrūpnieki uzsver, ka jaunu riteni nevajag izdomāt, un, lai Latvijai nenāktos piedzīvot vēl kādu cukurfabriku drūmo scenāriju, uzņēmumiem jāpieņem nežēlīgie kapitālisma noteikumi un no tirgus jāizstumj konkurenti. Lai to panāktu, Latvijas zivju ražotāji pasaules tirgus mēģina iekļūt kā nozare, savstarpējo konkurenci pabīdot malā un kopā cīnoties ar citu valstu ražotājiem.

0 Komentāru