Plāno samazināt tūrisma operatoriem prasīto nodrošinājuma apmēru

0 Komentāru
Plāno samazināt tūrisma operatoriem prasīto nodrošinājuma apmēru
Tūristi Madridē, Spānijā Covid-19 pandēmijas laikā. (ZEUS/SCANPIX)

Lai Covid-19 pandēmijas apstākļos atvieglotu tūrisma operatoru pastāvēšanu, valdība ceturtdien akceptēja priekšlikumu samazināt likumā paredzēto nodrošinājuma apjomu, veicot grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā.

Kā skaidro Ekonomikas ministrija (EM), Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir identificējis, ka patlaban būtiskai daļai tūrisma operatoru, kas savus pakalpojumus sniedz ārpus Baltijas teritorijas, pašreiz nav ceļotāju avansi vai arī tie ir būtiski mazāki par līdz šim Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā noteiktajiem 15 000 eiro, tādējādi tūrisma operatoram tiek uzlikts lieks slogs.

Līdz ar valdības atbalstītajām izmaiņām paredzēts, ka nodrošinājuma apmērs ir vismaz ceļotāju iemaksāto naudas summu apmērā, bet ne mazāks kā 3000 eiro, savukārt, ja tūrisma operatoram ceļotāju iemaksāto naudas summu apmērs nepārsniedz 10 000 eiro, tad nepieciešamā nodrošinājuma apmēra aprēķināšanai piemēro koeficientu 1,5.

Samazinājums nepieciešams, lai Covid-19 apstākļos mazinātu risku uz apdrošināšanas kompāniju nevēlēšanos izsniegt polises jeb nodrošinājumus un, lai samazinātu to izmaksas tūrisma operatoriem, kuru saistības pret ceļotājiem ir nebūtiskas.

Izlasi arī šo: Ekonomikas ministrija cer izglābt tūrisma nozari ar 4,5 miljonu eiro drošības spilvenu

EM norāda, ka saistībā ar ilgstošo Covid-19 izplatību pasaulē, Latvijā noteikta virkne stingru ierobežojošu pasākumu, kas būtiski ietekmē tūrisma nozares darbību ilgtermiņā, jo īpaši – starptautisko pasažieru pārvadājumu ierobežošana un pārtraukšana, liedzot ceļošanas iespējas un starptautisku sasniedzamību, pārvietošanos pa teritoriju, tādējādi apstādinot tūrisma aģentu un operatoru darbību, faktiski samazinot saimniecisko darbību vispār vai līdz galējam minimumam.

Ministrija kā būtisku potenciālo risku uz valsts budžetu min šā brīža operatoru kritisko maksātspēju un akūto apgrozāmo līdzekļu trūkumu. Šo apstākļu dēļ apdrošināšanas kompānijas ir ļoti piesardzīgas jaunu nodrošinājumu polišu izsniegšanā, šim komersantu sektoram tiek noteiktas salīdzinoši augstas komisijas maksas un apjomīgi nodrošinājumi.

Šo apstākļu dēļ pastāv risks, ka daļa operatori nevar saņemt jaunas polises un/vai pagarināt esošās. Savukārt bez šāda nodrošinājuma esamības netiks nodrošināti arī ceļotājiem izsniegtie apliecinājumi. Tas liedz tūrisma operatoram darboties, jo tiek apturēta licence, un nav atļauts pārdot jaunu komplekso pakalpojumu. Līdz ar to operatoram būs tikai viena izeja – pieteikt maksātnespēju.

Par izmaiņām likumā vēl būs jālemj Saeimai. Valdība nolēma lūgt parlamentam likumprojektu izskatīt steidzamības kārtā.

0 Komentāru