Komentāri

Saistībā ar zemajām piena iepirkuma cenām vairākas Vidzemes un Latgales piensaimniecības sāk gatavoties bankrotiem, tikmēr biedrība Lauksaimnieku apvienība vērsīsies Konkurences padomē ar prasību izvērtēt aizliegtas vienošanās iespējamību starp pārstrādātājiem un mazumtirgotājiem piena produktu cenas veidošanā, informēja apvienības pārstāvji.

“Manā saimniecībā ir katastrofāla situācija, piena iepirkuma cena ir 23 centi, un tas ir pēdējais signāls, ka steidzami ir jālikvidē ražošana. Izdevumi pārsniedz ieņēmumus, un ne tikai es, bet vēl vairākas kaimiņu saimniecības apsver domu par maksātnespējas pieteikšanu. Vienlaikus ir liela problēma, ko lai tālāk dara laukos, kur ir ierobežotas saimniekošanas iespējas,” sacīja zemnieku saimniecības Pakuļi īpašniece Venta Afanasjeva.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Arī zemnieku saimniecības Rožkalni īpašnieks Ivars Ādamsons atzina, ka tādas saimniecības kā Pakuļi ir “būt vai nebūt” izvēles priekšā, neraugoties uz valsts un Briseles atbalstu.

“Atbalsts tiek sniegts, tomēr tas nav pietiekams, lai noturētu piena ražošanu līmenī, kas bija pirms Krievijas embargo ieviešanas pārtikai. Latvija pārāk lēni reaģē uz piena tirgus svārstībām. Kamēr pasaulē piena cenas kāpj, Latvijā tās vēl ir nemainīgas vai krīt. Šajā situācijā katrs cents, kas tiek maksāts no piena pārstrādes uzņēmumiem, ir svarīgāks par svarīgu,” norādīja Ādamsons.

Viņš arī sacīja, ka pie zemajām piena iepirkuma cenām nav izprotama augstā produkcijas cena veikalos. Tādēļ organizācija vērsīsies Konkurences padomē par prasību vērtēt aizliegtas vienošanās iespējamību starp pārstrādātājiem un tirgotājiem.

“Latvijā piena mazumtirdzniecības cenas ir par 10-30% procentiem augstākas nekā Vācijā, bet iepirkuma cena – daudz zemāka. Tādēļ rodas pamatotas šaubas par konkurences tiesību pārkāpumiem starp pārstrādātājiem un veikalu tīkliem, kas piespiež zemniekus pārdot pienu par pašizmaksu, tādējādi dzenot strupceļā piena ražotājus. Līdz ar to izskatīsim iespēju lūgt Konkurences padomi izvērtēt, vai nav konstatējami konkurences pārkāpumi jeb aizliegtā vienošanās starp piena pārstrādes uzņēmumiem un mazumtirgotājiem piena cenas noteikšanā,” sacīja Ādamsons.

Tādu pat aicinājumu Konkurences padomei šodien izteicis opozīcijas deputāts Andrejs Elksniņš (S). Kā informēja partijā Saskaņa, Elksniņš nosūtījis vēstuli Konkurences padomes priekšsēdētājai Skaidrītei Ābramai, kurā lūdz padomi uzsākt pārbaudi un izvērtēt iespējamo aizliegto vienošanos starp tirdzniecības ķēdēm un pārstrādātājiem.

“Latvijā vidējā piena iepirkuma cena gada laikā ir sarukusi par 38,5% līdz 20-23 centiem par litru. Valsts piensaimniekiem sniedz atbalstu, tomēr tas nav pietiekams, lai saglabātu piena ražošanu līmenī, kas bija pirms Krievijas embargo ieviešanas,” norāda deputāts. Viņš piebilst, ka pie zemajām piena iepirkuma cenām nav izprotama augstā produkcijas cena veikalos.

“Kamēr divi tirgus posmi vienojas, piena ražotāji viens pēc otra turpina bankrotēt,” pauž politiķis. Viņš arī piebilst, ka šādas vienošanās kavē, ierobežo un deformē konkurenci un nodara ievērojamu kaitējumu kā tautsaimniecības interesēm kopumā, tā arī katram patērētājam atsevišķi.

Kā ziņots, Zemkopības ministrijā lēš, ka piena iepirkuma cenas kritums maksimumu varētu sasniegt martā, taču pēc tam prognozējams cenas kāpums.

Savukārt piensaimniecības sarežģītajā situācijā šogad var rēķināties ar vairāk nekā 43 miljonu eiro valsts atbalstu, no kuriem ciltsdarbam būs 23,36 miljonu finansējums, 12,38 miljoni būs atbalsts par slaucamām govīm, bet 7,7 miljoni – Eiropas Savienības atbalsts.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl