Piensaimnieki ar nepacietību gaida Eiropas atbalsta miljonus; situācija nozarē joprojām smaga

1 komentārs

Situācija piena nozarē joprojām saglabājas smaga. Gaidot Eiropas Komisijas piešķirto atbalstu 7,7 miljonu apmērā, daudzi piensaimnieki spiesti ekonomēt un sākt pārrunas ar kredītiestādēm. Pārmetumi tiek raidīti arī ražotāju un lielveikalu virzienā – kamēr piena iepirkuma cenas kritušās par aptuveni trešdaļu, veikalu plauktos produktu cenu samazinājums bijis mazāks.

Piena un piena izstrādājuma eksporta liegums uz Krieviju ietekmē ražotājus un lauksaimniekus visā Eiropas Savienībā. Taču absolūtajos skaitļos, piena iepirkumu cenas viszemāk nolaidušās tieši Baltijā. Latvijā no pērnā gada sākumā esošajiem 34 centiem, šobrīd tās nokritušās līdz 23-24 centiem par litru.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Problēmu pastiprina fakts, ka daudzas no saimniecībām biznesa plānā un kredītsaistībās nebija rēķinājušies ar tik krasu kritumu.

Tā kā prognozes liecina, ka cenas izlīdzināties varētu turpmāko divu gadu laikā, nozarē iesaistītajiem ir svarīgi šo laiku vienkārši izdzīvot.

Kā vienu no spilveniem lauksaimnieki gaida Eiropas Komisija piešķirtos 7,7 miljonus eiro. Plānots, ka kontos tie ienāks divu mēnešu laikā. No šī gada tiešmaksājumu ietvaros tiks izmaksāti 147 eiro par katru govi, kā arī atbalsts ciltsdarbam. Kopumā 43 miljoni eiro, lai noturētos virs ūdens.

Interesanti, ka pēc rudenī uzsāktās akcijas vietējo produktu atbalstam, piena un piena produktu patēriņš Latvijā pieauga par 15-20%.

Lauksaimnieku kritiku izpelnījusies cenu politika lielveikalos. Viņi uzskata, ka tur cenas varētu būt zemākas, līdz ar to veicinot lielāku produkcijas noietu.

Pēc Zemnieku saeimas pasūtījuma cenas vairākās ķēdēs analizēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs.

Lauksaimnieki pieļauj, ka cerēt uz piena produkcijas noieta atjaunošanos Krievijas virzienā vajadzēs aizmirst, to mēģinot kompensēt ar citiem tirgiem.

Papildus jau minētajiem naudas līdzekļiem, jaunus atbalsta mehānismus Zemkopības ministrijā pagaidām neplāno.

TOP komentāri

  • nu ja
    0 0 0

    nu ja

    daudziem mazajiem,kam ir ap 10 gotiņām,cena par 1 litru ir 15 CENTI.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl