Komentāri

Piena iepirkuma cenas krituma tendence pēdējos divos gados ir vērojama visā Eiropas Savienībā (ES), taču Latvijas pienkopjiem jau ilgstoši ir jāsamierinās ar vienu no zemākajām cenām.

Jaunākās pieejamās aplēses liecina, ka novembrī Latvija ar 21,59 eiro centiem par kilogramu varētu būt ierindojusies pašā pēdējā vietā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Piena iepirkuma cena Latvijā sasniedz vien 70% no ES vidējā līmeņa, kas ir 30,59 eiro centi par kilogramu.

Būtiskāku cenu kritumu Latvijas pienkopji pieredzēja pēc Krievijas embargo ieviešanas pagājušā gada rudenī. Un patlaban iepirkuma cena ir par ceturto daļu zemāka nekā pirms šiem ierobežojumiem.

Pēc pēdējos divos gados zemākā punkta sasniegšanas šā gada septembrī ir vērojams neliels kāpums, taču tas ir visai niecīgs un mērāms vien centu desmitdaļās.

Salacgrīvas novada saimniecības Robežnieki īpašniece ir vienlaikus Latvijas Piena ražotāju asociācijas vadītāja, taču arī viņa pati pieredz grūtības.

Piena pārdošana zem pašizmaksas nozīmē, ka nav ne tikai peļņa, bet nav arī naudas uzkrājumu, par ko nākamgad sēt govīm barību vai nopirkt gatavu.

Robežniekos 95 slaucamo govju ganāmpulku uztur no pelnošās blakusnozares – graudkopības. Taču daudzām citām saimniecībām Latvijā šādas iespējas nav vispār.

Lai arī Zemkopības ministrija lūdza bankas izturēties ar sapratni, tomēr daudziem piena lopkopjiem problēmas ir tik ļoti samilzušas, ka bankas vairs nenāk pretī un liek lielus soda procentus. Tāpat ļoti daudzām saimniecībām nodokļu parādu dēļ ir smagas problēmas ar Valsts ieņēmumu dienestu. Nav iespējama vairs arī PVN atlikšanu.

Latvijas Piena ražotāju asociācijā stāsta, – ja piena cena martā nebūs ap 24 eiro, tad arvien biežāk dzirdēsim par bankrotiem. Un zemās piena iepirkuma cenas dēļ radīto papildus problēmu dēļ jau ir arī šāds pirmais upuris.

Banka izsolē izlikusi Mālpils novada piena saimniecību Bērzi, kurā pārdos ne tikai kūti, bet arī govis. Otrs variants, zemnieki atteiksies no piena lopkopības un pāries uz gaļas lopu audzēšanu lopkopību. Un šāda tendence jau sākusies.

Ilgstoši zemā pie iepirkuma cena ir piespiedusi Salacgrīvas novada saimniecību Madaras pārtraukt 15 gadus ilgo piena lopkopību. Pēdējais sitiens bija ES prasība par mēslu krātuves obligāto izbūvi par vairākiem desmitiem tūkstošiem eiro. Tādas naudas nebija.

Kūts palika tukša tikai uz neilgu laiku. Tagad sākuši audzēt gaļas teļus, un atzīst – šī ir daudz ienesīga nozare par piena lopkopību.

 

Zemkopības ministrija uzskata, – tā ir izdarījusi visu iespējamu piena lopkopju atbalstam un vairāk neko citu nevar. Dažu piensaimnieku ideja par piena iepirkuma minimālās cenas sliekšņa noteikšanu nevar tikt īstenota brīvā tirgus dēļ. Vienīgā naudas injekcija būs 14 miljoni eiro saistītais maksājums, ko izdalīs uz pilnīgi visām saimniecībām par katru slaucamo govi līdzīgi kā šogad tika sadalīti 37 miljonu eiro ārkārtas pabalstā.

Video

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl