Pētījums: 76% iedzīvotāju neatbalsta liegumu strādāt lielajiem tirdzniecības centriem

Pievienot komentāru
Pētījums: 76% iedzīvotāju neatbalsta liegumu strādāt lielajiem tirdzniecības centriem
PUBLICITĀTES FOTO

Vairums jeb 76% Latvijas iedzīvotāju neatbalsta aizliegumu strādāt lielajiem tirdzniecības centriem ar platību virs 7000 kvadrātmetriem, liecina tirdzniecības centra “Domina Shopping” veiktais socioloģiskais pētījums.

No tiem, kas neatbalsta aizliegumu strādāt lielajiem tirdzniecības tīkliem, 68% respondentu ir pārliecināti, ka lielāks skaits atvērtu veikalu vienlaikus nozīmēs mazāku drūzmēšanos iepirkšanās laikā, un līdz ar to būs arī zemākas iespējas saslimt ar Covid-19.

Vairāk nekā puse jeb 54% iedzīvotāju, kas neatbalsta lielo tirdzniecības centru slēgšanu apmeklētājiem, ir arī pārliecināti, ka nodrošināt drošas iepirkšanās prasības – atbilstošu gaisa kvalitāti, distance starp pircējiem, dezinfekciju u.tml. – lielajos tirdzniecības centros ir vieglāk nekā mazajos veikaliņos.

Aptuveni puse tirdzniecības centru slēgšanas pretinieku uzskata, ka šāds valdības lēmums negatīvi ietekmēs situāciju tautsaimniecībā. 52% skatījumā tirdzniecības centru neatvēršana var veicināt ekonomikas lejupslīdi, savukārt 42% uzsver, ka šādi tiek kropļota konkurence nozarē.

Salīdzinoši lielai sabiedrības daļai valdības pieņemtā lēmuma dēļ vēl joprojām ir apgrūtināta nepieciešamo preču iegāde. 35% norāda, ka aizņemtības dēļ nevar atļauties stāvēt garajās rindās, kas veidojas pie nelielajiem veikaliem. Un 26% uzsver, ka veikali, kuros ikdienā ierasts iepirkties, atrodami tikai lielajos tirdzniecības centros. Abi aspekti jo īpaši aktuāli galvaspilsētas iedzīvotājiem.

Ielu tirdzniecība – jaunā norma vai cilvēku mocīšana?

Liela sabiedrības daļa (63%) pauž atbalstu tirdzniecības centru iniciatīvai organizēt āra tirdzniecību kā daļēju risinājumu preču pieejamībai. Neitrāla attieksme ar vēlmi pēc plašāka preču klāsta ir 9% aptaujāto. Taču gandrīz ceturtdaļa iedzīvotāju (22%) ir daudz kritiskāki. Viņi apšauba, ka uz ielas iepirkties ir drošāk, nekā apmeklējot tirdzniecības centru (9%). Un ir pārliecināti (13%), ka laikapstākļi nav piemēroti tam, lai šobrīd tirgotos un iepirktos ārpus telpām.

Tirdzniecības centra “Domina Shopping” direktore Dina Bunce

“Mums līdz sirds dziļumiem žēl nomniekus un arī pircējus, kuri ir spiesti strādāt un iepirkties šajos nepiemērotajos laikapstākļos uz ielas. Tas nav normāli, ka pārdevējiem jāsalst un jāmēģina pie zemes noturēt savas teltis lielā vēja dēļ. Tas nav normāli, ka attīstītas valsts cilvēkiem drēbes un apavi jālaiko ielā uz soliņa, nevis telpās pieejamajās ģērbtuvēs. Bet diemžēl tā ir realitāte, pie kuras ir noveduši valdības amatieriskie centieni normalizēt situāciju, rūpējoties par savas tautas labklājību. Mēs vēl aizvien uzstājam, ka ielu tirdzniecība ir mūsu protesta akcija pret tirdzniecības centru nozares diskrimināciju, nevis norma, un pieprasām valdībai beidzot atzīt savas kļūdas, pārstāt kropļot konkurenci, ieklausīties sabiedrības un uzņēmumu vajadzības, atvērt visus tirdzniecības centrus!”

2016. gada vasarā “Domina Shopping” par 74,5 miljoniem eiro iegādājās Igaunijas nekustamo īpašumu fonds “EfTEN Kinnisvarafond II”. Savukārt “Domina Shopping” pārvalda “EfTEN Kinnisvarafond II” meitasuzņēmums SIA “EfTEN Domina”, kura apgrozījums 2019.gadā bija 11,752 miljoni eiro, bet peļņa – 2,066 miljoni eiro.