Komentāri
Pērn Latvijā visvairāk investējuši Krievijas uzņēmēji
FOTO: Flickr

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī pērn uzņēmumi tiešās investīcijas visbiežāk piesaistījuši no tuvējām kaimiņvalstīm – Krievijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Igaunijas, bet, vērtējot pēc ieguldīto finanšu apjoma, pirmajā vietā tomēr ierindojusies Nīderlande, liecina SIA Lursoft veiktais pētījums.

Pētījuma rezultāti parāda, ka skaitliski visvairāk investēšanas gadījumu Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā pērn nāca no Krievijas. 2014.gadā reģistrēts 1591 gadījums, kad investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldījuši iedzīvotāji un uzņēmumi no Krievijas. Salīdzinot ar tuvāko sekotāju Lietuvu (744), tas ir vairāk nekā divas reizes. Tiesa gan, pēdējos gados vidējās summas, kādas investētas, būtiski atšķiras.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Piemēram, 2012.gadā, pēc Lursoft aprēķiniem, Krievijas investori katrā investēšanas gadījumā investējuši vidēji 48 840 eiro, 2013.gadā vidējā summa augusi jau līdz 122 680 eiro, bet pērn atkal sarukusi, samazinoties līdz 76 800 eiro. Tiesa gan, 2014.gadā reģistrēti kopskaitā 15 darījumi, kad pārstāvji no Krievijas vienā investēšanas gadījumā investētu vairāk nekā miljonu eiro, kamēr 2013.gadā bijuši vien astoņi šādi gadījumi.

Iepriekš Lursoft neprecīzi norādījis, ka lielākais investēšanas gadījums no Krievijas pagājušajā gadā reģistrēts martā, AAS AK Transņefteprodukt ieguldot SIA LatRosTrans pamatkapitālā vairāk nekā 52 miljonus eiro. Tagad Lursoft skaidro, ka uzņēmums 2014.gada martā ir nevis veicis investīciju ieguldījumu, bet gan pārreģistrējis pamatkapitālu no latiem uz eiro.

Lai arī lietuvieši investīcijas Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos 2014.gadā ieguldījuši vairāk nekā divas reizes retāk nekā Krievijas pārstāvji, pēc Lursoft aprēķiniem, vidējā ieguldītā summa bijusi ievērojami lielāka – 187 400 eiro, kas ir teju četras reizes vairāk nekā Krievijas investoru atvēlētā summa.

Lursoft apkopotie dati rāda, ka lielākās investīcijas no Lietuvas aizvadītajā gadā investējis Audrijs Mankevičs, kurš SIA Auravis pamatkapitālā ieguldījis 43,72 miljonus eiro. Tiesa, neskatoties uz šo ievērojamo darījumu, visstraujāk uzkrāto investīciju apjomu tomēr pērn spējuši audzēt investori no Nīderlandes, kur priekšgalā izvirzījies nīderlandiešu S.P.I. Regional Business Unit B.V, ieguldot jaunreģistrētā SIA Amber Beverage Group pamatkapitālā 104,536 miljonus eiro.

Pēc Lursoft aprēķiniem, 2014.gadā investīciju apjoms, ko Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos ieguldījuši pārstāvji no Nīderlandes, audzis par 144,29 miljoniem eiro, aiz kuras ar 103,86 miljoniem eiro seko Igaunija, kuras pārstāvji pagājušajā gadā ieguldījuši savus līdzekļus 566 gadījumos. To vidū visapjomīgāko investēšanas gadījumu nodrošinājusi igauņu AS Merko Ehitus, ieguldot SIA Merko Investments pamatkapitālā 62,18 miljonus eiro. Kopumā pērn reģistrēti 11 gadījumi, kad igauņu investīciju darījumi pārsnieguši vienu miljonu eiro.

Gana strauji aizvadītajā gadā audzis arī Lielbritānijas un Kipras uzkrāto investīciju apjoms. Tā, piemēram, Lielbritānijas pārstāvji Latvijas uzņēmumu kapitālos pērn ieguldījuši 79,17 miljonus eiro, starp tiem lielākie ieguldījumi bijuši Colexa Commerce L.P. 22,84 miljonu eiro investīcijas SIA Rīgas oriģinālais pamatkapitālā un Silverflow Properties LLP 19,21 miljonu eiro lielais ieguldījums 2004.gadā dibinātā SIA “BSCT” kapitālā.

Salīdzinājumā ar 2013.gadu pērn valstu skaits, kuru ieguldīto tiešo investīciju uzkrātais apjoms audzis visstraujāk, ievērojami mainījies, jo saraksta galvgali nācies pamest ASV, Krievijai un Maltai, savukārt vietu pieciniekā saglabājusi vien Lietuva un Kipra.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl