Pelnošākie Latvijas uzņēmumi atrodas Rīgā, Liepājā un Daugavpilī

0 Komentāru
Pelnošākie Latvijas uzņēmumi atrodas Rīgā, Liepājā un Daugavpilī
FOTO: LETA

Rīgas uzņēmumi apgroza apmēram 6-7 reizes vairāk naudas nekā uzņēmumi citās lielākajās Latvijas pilsētās kopā – secināts žurnāla iBizness pētījumā par pelnošākajām valsts pilsētām.

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati liecina, ka 2014. gadā Rīgas uzņēmumi nopelnīja vairāk nekā 1 miljardu eiro, kamēr lielāko pilsētu uzņēmumi kopā – ap 100 miljoniem eiro.

Te, protams, jāņem vērā, ka uzņēmumu teritoriālais sadalījums ir veidots pēc biroja vai pamatdarbības vietas (tā ne vienmēr ir juridiskā adrese), tas nozīmē, ka, piemēram, lielveikalu tīkls, kas ir viens uzņēmums, ir ieskaitīts tajā administratīvajā vietā, kur atrodas tā birojs. Šādā veidā daļa apgrozījuma un peļņas, kas tiek gūta ārpus Rīgas, tomēr akumulējas galvaspilsētā. Tai pašā laikā apkopotā statistika par Rīgas uzņēmumiem parāda arī valsts nozīmes un mēroga kompāniju darbību.

Noderīgs rādītājs ir arī ekonomiski aktīvo uzņēmumu skaits, rēķinot uz tūkstoti iedzīvotāju. Piemēram, Latvijā vidēji šis rādītājs sasniedz 77, Rīgā – 99, Ventspilī tas ir viens no zemākajiem – 54, bet citās Latvijas pilsētās šis rādītājs ir labāks, piemēram, Valmierā – 79, Jelgavā – 57, Rēzeknē – 61 utt., tā liecina pēdējie pieejamie Centrālās statistikas pārvaldes dati par 2013. gadu.

Ar vairāk nekā 1 miljardu eiro lielu kopējo apgrozījumu var lepoties 2 Latvijas pilsētas – Liepāja un Daugavpils. Liepāja, rēķinot uzņēmumu kopējo apgrozījumu, ir otrā lielākā pilsēta valstī aiz galvaspilsētas. Lai arī Liepājas uzņēmumu kopējais apgrozījums ir 1,3 miljardi eiro, pilsēta pēdējos gados ir atradusies sarežģītos ekonomiskajos apstākļos. Viena no pilsētas uzņēmumu vizītkartēm – metalurģijas akciju sabiedrība “Liepājas metalurgs” – bankrotēja 2013. gadā, tāpēc daudzi iedzīvotāji zaudēja darbu.

Pēdējos 3 gados samērā veiksmīgi ir darbojušies Daugavpils uzņēmumi, kas palielinājuši kopējo apgrozījumu par 10% 3 gadu laikā, pārsniedzot 1 miljardu eiro.

Lēnām uz 1 miljarda kopējo pilsētas uzņēmumu apgrozījumu tēmē arī Jelgava, 3 gadu laikā pilsētas uzņēmumi konsekventi spējuši palielināt kopējo apgrozījumu līdz 912,5 miljoniem 2014. gadā.

Kurzemes lielākajām pilsētām – Liepājai un Ventspilij – pēdējie gadi ir bijuši sarežģīti. Abas pilsētas skar vienāda problēma – samazinās caur ostām pārkrauto kravu apjoms, līdz ar to visi esošie stividoru uzņēmumi nespēj noslogot savas jaudas pilnībā.

Tā kā Ventspilij atkarība no ostas darbības ir izteiktāka, tas redzams arī uzņēmumu kopējos finanšu rezultātos. 3 gadu laikā pilsētas uzņēmumu kopējais apgrozījums sarucis par 11% līdz 768,6 miljoniem eiro, tai pašā laikā nākas atzīt, ka kopējie peļņas cipari ir vieni no augstākajiem Latvijā un procentuāli (attiecībā pret apgrozījumu) pat labāki nekā Rīgā. Tomēr peļņa, lai arī joprojām samērā augsta, ir samazinājusies straujāk nekā apgrozījums – par 31%.

Uzņēmumu kopējie apgrozījumi auguši arī Valmierā, Rēzeknē un Jūrmalā.  Savukārt Jūrmala ir izteikta pakalpojumu sniegšanas uzņēmumu pilsēta, kā vienā no Latvijas oficiālajiem kūrortiem pilsētā ir attīstīts viesnīcu bizness, SPA pakalpojumi, ēdināšanas serviss u.tml. Kaut gan Krievijas tūristu skaits sarucis, Jūrmala ir spējusi saglabāt pozitīvas attīstības tendences. Turklāt, līdzīgi kā Ventspils, Jūrmala ir viena no procentuāli pelnošākajām valsts pilsētām.

0 Komentāru