Pasaules valstu konkurētspējas “Doing business” reitingā Latvija nokritusi uz 19.vietu.

1 komentārs

Jaunākais pasaules valstu konkurētspējas reitings “Doing business” rāda, ka Latvijas pievilcība ārvalstu investoru acīs ir samazinājusies. Turklāt izskatās, ka vēl aizvien kāpjam uz vecā grābekļa. Uzņēmēji ļoti kritiski vērtē maksātnespējas procesus, elektrības pieslēgumu dārdzību un arī laikietilpīgo būvniecības ieceru saskaņošanu.

Pasaules bankas veidotajā “Doing business” reitingā Latvija zaudējusi piecas pozīcijas nokrītot uz 19. vietu. Tādējādi Lietuva un Igaunija mūsu valstij ir priekšā. Eksperti uzskata, ka apsteigt kaimiņus Latvijai tik drīz neizdosies.

“Doing business” reitings aizņem vairāk nekā 300 lappuses, kurās iekļauta informācija par kopumā 190 valstīm. Fakts, ka Latvija zaudējusi pērn iegūto 14. vietu uzņēmējiem nav pārsteigums, jo jomas, ko citas valstis sakārtojušas, Latvijā joprojām buksē, īpaši būvniecības atļauju saskaņošana. Piemēram, Rīgā būvatļaujas saņemšanai nepieciešamas 192 dienas, kamēr Lietuvā un Igaunijā ne vairāk kā 100.

“Jau šobrīd skaidri parāda, ka Lietuvā un Igaunijā šie termiņi ir īsāki pašam būvniecības procesam. Ja mēs vēl ņemam klāt detālplānojumu, tad tas pagarinās Latvijā vēl par gadu. Un tad droši vien dēļ tās negatīvās pieredzes, kāda mums Latvijā ir izveidojusies ar Zolitūdes traģēdiju un būvniecību, ļoti bieži ir prasība veikt detālplānojumu, lai gan īsti tai nav pamatotības,” saka ārvalstu investīciju eksperts Ģirts Greiškalns.

Vienlaikus būvvaldēm tiek pārmesta birokrātija, jo, ja iesāktu projektu grib pārņemt cits un veikt izmaiņas, tad projektēšana faktiski jāsāk no sākuma.

Rīgas būvvaldes vadītājs pārmetumiem gan nepiekrīt. Galvaspilsētā esot daudz izdarīts, lai birokrātiju mazinātu, tostarp, būvprojektus var iesniegt elektroniski, virtuālajā vidē iespējams saņemt būvniecības ieceru saskaņojumus, projektētājiem dota iespēja maksimāli vienkārši novērst trūkumus. Problēmas drīzāk saistītas ar sistēmu kopumā.

“Man liekas, ir būtiska problēma, ka būvprojekts jāskaņo ar vairumu inženierkomunikāciju turētājiem, pie katra no viņiem bieži vien tiek pavadīts vairāk nekā mēnesis. Katram no viņiem ir savas prasības, visiem ir aizsargjoslas. Ja būvvalde izskatīs būvprojektu, teiksim, nevis trijās nedēļās, kā tas ir pašlaik, bet dažas dienas ātrāk, tas būtiski nemainīs investīciju plūsmu,”  norāda Rīgas būvvaldes vadītājs Ingus Vircavs.

Tikmēr Ekonomikas ministrijā uzskata, ka par kritumu reitingā satraukties nevajag. Pie uzlabojumiem, tostarp būvniecības nozarē, tiek strādāts un tas visticamāk atspoguļosies nākamā gada reitingā.

“Ir daudzi jautājumi, kas tiek salīdzināti ar Igauniju un Lietuvu, kur iekavējam, pie visiem šiem jautājumiem tiek strādāts, tie visi ir apzināti. Tā kā darbs notiek un gadu no gada tas tiek pārvērtēts un šī gada reitingā nav ņemtas vērā veiktās reformas, tāpēc domāju uz nākamo gadu mēs redzēsim pavisam citu ainu,” teic Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Upenieks.

Jāpiebilst, ka zemu vērtējumu “Doing Business” reitingā Latvija saņēmusi arī par elektrības pieslēgšanas ilgumu un izmaksām. Slikts vērtējums ir arī par maksātnespējas procesiem.

1 komentārs