Pārtikas veikalos Latvijā parādās pirmie taromāti depozīta sistēmas ieviešanai

3 komentāri
Pārtikas veikalos Latvijā parādās pirmie taromāti depozīta sistēmas ieviešanai
AMXIMA LATVIJA

Pārtikas veikalos Latvijā parādās pirmie taromāti depozīta sistēmas ieviešanai. Skaties.lv informēja mazumtirgotāju pārstāvji.

“Maxima Latvija” Skaties.lv informēja, ka tā saņēmusi pirmos no kopumā 151 taromātiem, ko mazumtirgotājs plāno izvietot tirdzniecības vietās visā Latvijā, turpinot gatavoties depozīta sistēmas ieviešanai Latvijā no 2022. gada. Pirmie taras pieņemšanas automāti piegādāti diviem “Maxima” “X” formāta veikaliem – Brīvības ielā 406 un Sarkandaugavas ielā 9. Taromāti savu darbību uzsāks līdz ar vienotas depozīta sistēmas darbības uzsākšanu visā valstī – 2022. gada 1. februārī.

Elīna Stībele, ”Maxima Latvija” darbības atbilstības direktore

“Pirmā taromāta saņemšana ir vēl viens nozīmīgs solis ceļā uz modernu un ērtu dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā. Esam priecīgi kļūt par pirmo mazumtirgotāju, kas laikus uzsācis gatavošanos depozīta sistēmas ieviešanai. Tāpat kopīgi ar “Depozīta iepakojuma operatoru” jau drīzumā informēsim sabiedrību par dažādām praktiskajām niansēm, kas saistītas ar depozīta sistēmas ieviešanu, jo jau tuvākā pusgada laikā tās kļūs par ikviena Latvijas iedzīvotāja ikdienas sastāvdaļu.”

Mazumtirgotāja “Rimi Latvia” pārstāvji Skaties.lv informēja, ka, uzsākot dzērienu depozīta sistēmas ieviešanu “Rimi” veikalos, mazumtirdzniecības tīkls “Rimi” sadarbībā ar SIA “Depozīta iepakojuma operators” (DIO) 14. septembrī uzstādījis pirmo taromātu, kas no 1. februāra sāks darboties “Rimi” Biķernieku ielā 21, Rīgā, nodrošinot klientiem iespēju nodot stikla, PET pudeles un metāla skārdenes.

Tikmēr no 13. septembra nedēļas laikā visā Latvijā tiks uzstādīti ap 40 taromātu, uzsākot pakāpenisku taromātu ieviešanu, lai līdz 1. februārim ar taromātiem aprīkotu 800-1000 dzērienu iepakojuma pieņemšanas vietas, informēja “Rimi Latvia”. Taromātā  Biķernieku ielas “Rimi” un vēl vairāk nekā 100 citos veikalos visā Latvijā no 1. februāra pircēji varēs ievietot iztukšotus un nebojātus dzēriena iepakojumus, saņemot par katru nodoto iepakojumu kuponu 10 centu vērtībā, ko atprečot varēs jebkurā “Rimi” veikalā. Savukārt dzērienu iepakojumi no taromātiem tiks nogādāti DIO tālākai apstrādei. Paredzēts, ka ar taromātu palīdzību Rimi veikalos būs iespējams savākt un pārstrādāt vairāk nekā 100 miljonu iepakojumu vienību gadā.

Artūrs Toms Plešs, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

“Vides piesārņojums ir viena no 21. gadsimta izaicinošākajām problēmām, tāpēc depozīta sistēmas ieviešana ir liels ieguvums Latvijas sabiedrībai. Šī sistēma radīs papildu iespējas aktīvi piedalīties apkārtējās vides aizsardzībā, turklāt ekonomiski stimulēs pārstrādājamo dzērienu iepakojumu nodošanu, tādējādi pozitīvi ietekmējot cilvēku paradumus.”

Arī mazumtirdzniecības tīkla “CITRO” pārstāvji informēja, ka tirdzniecības vietās sāk uzstādīt pirmos depozīta iepakojuma taromātus. Kopumā “Citro” tīklā plānots pakāpeniski uzstādīt vairāk kā 70 depozīta iepakojuma taromātus, kuru darbība tiks uzsākta 2022.gada 1.februārī līdz ar pilnvērtīgu depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā.

Imants Kelmers, “Citro” tīkla pārstāvis, ”Latvian Retail Management” valdes priekšsēdētājs

“Līdz ar depozīta iepakojuma taromātu uzstādīšanu mazumtirdzniecības vietās esam spēruši soli tuvāk depozīta sistēmas ieviešanai. Tas ir ilgi gaidīts notikums vides ilgtspējas virzienā, lai veicinātu iepakojuma atgriešanu otrreizējai pārstrādei un mazinātu vides piesārņojumu. Šobrīd “Citro” veikalos norit aktīvs darbs pie depozīta iepakojuma taromātu uzstādīšanas visā tīklā – pirmie taromāti tiek uzstādīti Ventspilī, pēc tam pakāpeniski arī citviet “Citro” tīkla veikalos visā Latvijā. Svarīgi uzsvērt, ka uzstādītie taromāti darbu uzsāks tikai no nākamā gada februāra, kad tie tiks pievienoti depozīta sistēmai. No februāra pircējiem būs iespēja nodot atpakaļ iegādāto dzēriena depozīta iepakojumu otrreizējai pārstrādei, saņemot atpakaļ iemaksāto drošības naudu.”

Taromāta darbības princips ir ļoti vienkāršs – ievietojot tajā izlietotos stikla, plastmasas (PET) vai metāla dzērienu iepakojumus ar atbilstošu depozīta sistēmas marķējumu un svītrkodu, automātiski tiks aprēķināta kopējā summa, ko pircējs varēs saņemt atpakaļ kupona veidā, lai vēlāk izmantotu to pirkuma apmaksai kuponā norādītajā veikalā. Par katru nodoto iepakojumu būs iespējams saņemt atpakaļ dzēriena iegādes brīdī depozītā iemaksātos 0,10 eiro.

3 komentāri