Pārtikas cenas pasaulē strauji krīt, bet Latvijā nemainās

0 Komentāru
Pārtikas cenas pasaulē strauji krīt, bet Latvijā nemainās
Foto: Polycart /Flickr

Visiem pārtikas produktiem cenas ir atkarīgas no tā, kādas tās ir pārtikas pasaules tirgos. Šajos tirgos visiem pamatproduktiem, sākot ar graudiem un beidzot ar pienu, cenas pašlaik samazinās, taču Latvijas veikalos šī tendence nav novērojama. Kādēļ tā?

Kopš stājušās spēkā Krievijas sankcijas piena iepirkuma cena ir samazinājusies vismaz par trešdaļu, taču mazumtirdzniecībā piena un piena produktiem cena nokritusies par 7%. Piens veido ceturtdaļu no iedzīvotāju pārtikas groza, tāpēc tas ir viens no galvenajiem iemesliem ļoti zemai kopējai inflācijai valstī.

Latvijas veikalos pašlaik novērojama cenu stagnācija. Pēdējo 15 gadu laikā šāda situācija bija piedzīvota tikai dažas reizes. Tā ir diezgan netipiska situācija, ka pārtikas cenas veikalos neaug, jo parasti precēm un tai skaitā pārtikai gan Latvijā, gan Eiropā kopumā ir tieksme paaugstināties, norāda eksperti.

Zigurds Vaikulis, Citadele galvenais ekonomists:

Reakcija ir nedaudz nobīdīta – laikos, kad pārtikas resursu cenas aug, mums paātrinās pārtikas inflācija. Tajā pašā laikā, kad ir pārtikas resursu cenu kritumi biržās, mums ir situācijas, kad cenas pārstāj augt vai samazinās, bet ļoti nedaudz.

Piemēram, piena un piena produktu cenai pašlaik Latvijā būtu jābūt vēl zemākai, taču te savu lomu spēlē ražotāja un veikalu attiecības. Ražotājus pašlaik skar krīze, turklāt tas attiecas ne tikai uz tiem uzņēmumiem, kuri strādājuši ar Krieviju – Krievijas dēļ arī citu valstu tirgos radušās problēmas.

Inguna Gulbe, Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja:

Ja ražotājs saka, ka ir gatavs cenu samazināt, tam veikali vienmēr ir ļoti gatavi. Taču, ja šīs cenas pasaules tirgos kāpj un produkts kļūst dārgāks, tad šim ražotājam sarunā ar veikalu ķēdēm ir grūti, jo veikalnieki saka – mēs nevaram cenas pacelt. Tirgotāji norāda, ka ir jādomā par pircēju, kam naudas ir maz, un ja ražotājs grib pacelt cenu, tad mēs ar viņiem nestrādāsim. Tad rodas situācija, ka mirklī, kad ražotāji varētu samazināt cenu, viņi baidās to darīt.

Plašāk skaties video!

0 Komentāru