Par Jura Gulbja atrašanos amatā lems decembrī

0 Komentāru

Telekomunikāciju uzņēmuma “Tet” padome prokuratūras apsūdzības par kompānijas līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Jura Gulbja iesaistīšanos liela apmēra naudas izkrāpšanas shēmā kontekstā piesaistījusi privātu kriminālistikas ekspertu kompāniju, no kuras slēdziena atkarīga Gulbja tālākā atrašanās amatā, par ko “Tet” dalībnieku sapulcē lems decembrī, vēsta TV3 ziņas.

“Tet” padomes rīcība, pasargājot tā vadītāju Juri Gulbi no amata zaudēšanas, neraugoties uz prokuratūras apsūdzībām par viņa iesaistīšanos liela apmēra naudas izkrāpšanas shēmā, izpelnījusies asu ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (KPV LV) nosodījumu. Vitenbergs par “Tet” valdes priekšsēdētājam izvirzītajām apsūdzībām uzzināja no raidījuma “Nekā personīga”. Sāga ir sena, un arī viņam bijis vajadzīgs krietns laiks, lai iedziļinātos detaļās.

Gulbi tur aizdomās par krāpšanu lielos apmēros – 2008.gadā vēl “Lattelecom” vārdā viņš sadarbojās ar bēdīgi slaveno kompāniju “Hannu Digital” ciparu televīzijas ieviešanā Latvijā. Tolaik jau bija zināms, ka “Hannu Digital” ir vien neveiksmīgā ofšora “Kempmayer” mantinieks, ar ko digitālās televīzijas afēru plānots novest līdz galam.

Darījums jau tolaik aizdomīgs šķita Valsts kontrolei. Tās ziņojums nonāca Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), tika ierosināts kriminālprocess, bet apsūdzības uzrādītas vien šovasar. Prokuratūra sarēķinājusi, ka valstij daļēji piederošajam uzņēmumam “Lattelecom” tolaik nodarīti zaudējumi 7,5 miljonu apmērā.

Valsts kapitāldaļu turētājs uzņēmumā ir publisko aktīvu pārvaldītājs “Possessor”.  Tur uzskata, ka šie nav vakardienas notikumi, tāpēc steiga nav nepieciešama un 10 gadu senajā lietā nekas nenotiks, ja Gulbis amatā paliks vēl nedaudz ilgāk. Pretējās domās ir ekonomikas ministrs.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV)

“Ja prokuratūra uzsāk lietu, tas nav balstīts uz tenkām. Redzējām komunikāciju no “Possessor” un padomes par valdes darbību.. tā ir vienlīdzīga un atbalstu paudoša. Katrai struktūrai, valdei, padomei, “Possessor” kā akcionāram ir savas funkcijas, robežas kurās jāstrādā. Ja redzu, ka padome publiski pauž akcionāra viedokli, sajūta, ka tiek strādāts pie dažādu soļu interpretācijas, lai notušētu notikušo, bet es teiktu – reakcijai [no “Possessor” puses] vajadzēja būt asākai.”

Gulbis apsūdzības noraida. Plašākus komentārus gan nesniedz. Līdz ar viņu apsūdzētas vēl četras personas, tostarp arī tagadējais “Tet” Juridiskās daļas vadītājs Toms Meisītis. Viņš ir lakonisks.

“Tet” Juridiskās daļas direktors Toms Meisītis

“Pirmkārt, es uzskatu, ka apsūdzības ir nepamatotas, es tās noraidu un neatzīstu. Otrkārt, tik tiešām ir milzīgs pārsteigums, ka lietā, kas ierosināta pirms vairāk nekā 10 gadiem, apsūdzības celtas tikai tagad. Treškārt, es uzskatu virszemes televīzijas projektu par izcili izdevušos un izjūtu milzīgu gandarījumu par to, ka man bija iespēja to atbalstīt.”

Gan Meisītis, gan Gulbis pagaidām bauda “Tet” padomes uzticību. Dalībnieku sapulcei nosprausts datums – 4.decembris. Vien dažas dienas pēc tam, kad atzinumu būs snieguši piesaistītie eksperti.

“Dalībnieku sapulces sasaukšana tika plānota iepriekš un tās kārtība tika papildināta ar šo jautājumu. Nenoliedzami jautājums ir aktuāls, un mēs gribam pieņemt izsvērtu lēmumu, un izsvērtam lēmumam, kas tiks balstīts uz piesaistītā eksperta izvērtējumu, mums tas ir ļoti būtisks,” skaidroja “Tet” valsts kapitāldaļu turētājā, publisko aktīvu pārvaldītājā “Possessor”.

Tikmēr ekonomikas ministrs apšauba, ko šāds pētījums var dot. Viņa ieskatā, bez tāda varētu iztikt. “Man interesē, vai “Possessor” ir lietas kursā [par naudas izkrāpšanas shēmu], vai tā ir viņu iniciatīva,” norādījis viņš.

“Tet” padomē ir septiņi locekļi, kas pārstāv abus īpašniekus – 51% pieder valstij, 49% – kompānijai “Telia Company” . Lēmums, ka jāpiesaista eksperti, bijis vienbalsīgs. Pēc tāda paša konsensuss principa pēc mēneša jāpieņem arī nākamais lēmums – ko darīt ar  Gulbja un Meisīša atrašanos amatā.

Tikmēr ministrs sola noskaidrot, cik šāds kriminālistikas atzinums uzņēmumam būs izmaksājis.

0 Komentāru