Komentāri
Par 3,2 miljoniem pie Liepājas būvēs atkritumu šķirošanas rūpnīcu
Foto: LETA

Eco Baltia grupa uzņēmums SIA Eko Kurzeme uzsāk jaunas atkritumu šķirošanas rūpnīcas būvniecību Grobiņas novada sadzīves atkritumu poligonā Ķīvītes. Rūpnīca apkalpos Liepāju un tai piegulošos novadus, un ik gadu tajā paredzēts sašķirot ap 8000 tonnu sadzīves atkritumu.

Sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīca tiek būvēta ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu. Kopējās projekta izmaksas lēšamas 3,2 miljonu eiro apmērā, no kuriem 1,28 miljoni eiro ir Kohēzijas fonda līdzfinansējums un 1,95 miljoni eiro – SIA Eko Kurzeme ieguldījums rūpnīcas būvniecībā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Šodien uzsākam vērienīgu projektu – atkritumu šķirošanas rūpnīcas būvniecību, kas ir nopietns solis Eco Baltia grupa attīstībā. Šī būs mūsu pirmā atkritumu šķirošanas rūpnīca un arī vērienīgākais investīciju projekts šogad. Tieši atkritumu šķirošanas rūpnīcas mums ir ļoti nepieciešamas, jo, neskatoties uz to, ka Latvijā cilvēki arvien biežāk izvēlas šķirot, poligonos joprojām nonāk tūkstošiem tonnu nešķirotu sadzīves atkritumu. Eco Baltia grupa misija ir: atrast vērtību katrā lietā! Ir svarīgi saglabāt mūsu valsts resursus, un beidzot jāapzinās, ka atkritumi arī ir resurss, kas gudri jāizmanto,” teica Eco Baltia grupa valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs.

Jauno rūpnīcu plānots pabeigt jau šā gada novembrī, un jau līdz gada beigām tā ar pilnu jaudu uzsāks savu darbu. Ņemot vērā, ka jaunā rūpnīca vietējiem iedzīvotājiem spēs nodrošināt ap 20 jaunu darbavietu, tā labvēlīgi ietekmēs arī visa novada ekonomiku.

Rūpnīcā tiks izmantotas arī jaunākās tehnoloģijas, tostarp Latvijā vienīgais līdz šim zināmais optiskais šķirotājs, kas atkritumu šķirošanu padarīs vienkāršāku un ātrāku. Tas ar gaismas stara palīdzību uz slīdošās lentes spēs atpazīt un nošķirot no kopējā atkritumu apjoma četru veidu plastmasas materiālus.

“Atkritumu šķirošana ir pirmais solis pretī to pārstrādei, savukārt Vides aizsardzības un reģionu attīstības ministrijas mērķis panākt, lai līdz 2020. gadam tiktu pārstrādāta vismaz puse Latvijā radīto sadzīves atkritumu. Parasti par atkritumiem mēs domājam kā par kaut ko lieku un nevajadzīgu, taču sašķiroti un pārstrādāti tie var kļūt par izmantojamu resursu. Pasaulē dažādu izejvielu pieejamība mazinās un ražotāji aizvien domā, kā optimizēt produktu izmaksas – otrreizējās izejvielas var risināt abas šīs problēmas,” sacīja Vides aizsardzības un reģionu attīstības ministrs Kaspars Gerhards.

Latvijas Republikas Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komitejas sekretārs Edvards Smiltēns akcentēja šā projekta nozīmību kā paraugu sadarbībai starp uzņēmējiem, pašvaldību un ministriju, kad ar kopīgiem spēkiem rasts atbalsts atkritumu pārstrādātājiem, investējot rūpnīcās, nevis sadzīves atkritumu poligonos.

Savukārt Liepājas domes izpilddirektora vietnieks Mārtiņš Tīdens un Grobiņas domes priekšsēdētājs Aivars Priedols izteica pateicību uzņēmīgiem uzņēmējiem, kas veicina atkritumu šķirošanas kultūras attīstību rūpēs par dabu un mūsu pēctečiem.

Plānots, ka, šķirojot atkritumus rūpnīcā, tiks iegūti tādi otrreizēji izmantojamie materiāli kā papīrs un kartons, plastmasa, melnie metāli, krāsainie metāli, minerāli inertie materiāli un RDF materiāli (no atkritumiem atgūts kurināmais – Refuse Derived Fuel). Tie materiāli, kurus iespējams pārstrādāt Latvijā, tiks nogādāti uz attiecīgajām otrreizējās pārstrādes rūpnīcām, savukārt tos, kurus Latvijā vēl nav iespējams pārstrādāt, eksportēs.

“Ņemot vērā, ka rūpnīca tiek būvēta jau esošā atkritumu poligona teritorijā, tai uzsākot darbu, ietekme uz vidi būs labvēlīga, jo SIA Eko Kurzeme savāktie poligonā ienākošie atkritumi tiks sašķiroti, no tiem atdalot tos, kurus iespējams nosūtīt otrreizējai pārstādei. Kopumā atkritumu apjoms, ko noglabās poligonā, samazināsies, kas ne vien palīdzēs pildīt Eiropas Savienības direktīvās noteikto, bet galvenais – labvēlīgi ietekmēs apkārtējo vidi,” norāda SIA Eko Kurzeme izpilddirektors Andris Karlsons.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl