“Olainfarm” akcionāri noraidījuši priekšlikumu atsaukt padomi

0 Komentāru

Latvijas farmācijas ražotāja “Olainfarm” akcionāru strīdi turpina mest ēnu uz uzņēmuma darbību. Ceturtdien, 22. novembrī, notika neveiksmīgs mēģinājums mainīt “Olainfarm” padomi.

Lai gan uzņēmuma darbības rādītāji pašlaik ir stabili, eksperti pauž bažas, kāda ilgtermiņā varētu būt šo ķīviņu ietekme.

Pēc kompānijas ilggadējā īpašnieka Valērija Maligina nāves pērnā gada decembrī uzņēmuma darbību aizēnojuši mantinieču ķīviņi. Maligina īpašumi sadalīti viņa atvasēm, taču patlaban mantinieces ir divās konfliktējošās pusēs. Vienā ir vecākā meita Irina Maligina un pašreizējā “Olainfarm” vadība, otrā Nika Saveļjeva un vēl nepilngadīgās Annas Emīlijas aizbildne Signe Baldere-Sildedze.

Viņa stāsta, ka abas jaunākās meitas nav mierā ar septembrī ievēlēto uzņēmuma padomi, uzskatot to par neleģitīmu. Proti, vecākā meita Irina, pirms mantojuma sadales būdama tā aizgādne, vienpersoniski mainīja septembra akcionāru sapulces darba kārtību un izdarīja izmaiņas uzņēmuma padomē.

Tāpat abām jaunākajām meitām joprojām nav reģistrēta līdzdalība uzņēmumā “Olmapharm”, kas ir lielākais “Olainfarm” akcionārs un arī būtu jāsadala atbilstoši mantojumam.

Ceturtdien viņas vēlējās atsaukt uzņēmuma padomi, taču tam nepietika balsu. Irina Maligina joprojām esot vienīgā “Olmapharm” valdes locekle.

Signe Baldere-Sildedze
Annas Emīlijas Maliginas aizbildne

Pastarpināti caur “Olmapharm” viņa balsoja visos šodienas balsojumos. Mēs jau ilgāku laiku caur Uzņēmumu reģistru mēģinām kļūt par dalībniekiem “Olmapharm”, lai izmantotu savas tiesības un ievērotu Valērija Maligina pēdējo vēlmi.

Abas meitas arī vērsušās tiesībsargājošajās institūcijās ar lūgumu sākt kriminālprocesu par reiderismu uzņēmumā. Tam gan kategoriski nepiekrīt septembrī ievēlētais “Olainfarm” padomes priekšsēdētājs.

Pāvels Rebenoks
“Olainfarm” padomes priekšsēdētājs

Es domāju, ka tie ir ļoti veci pārmetumi. Šobrīd arī otra puse vairs neatļaujas paust šādas nepatiesības. Šodienas akcionāru sēdes darba kārtība bija ierosināta divus mēnešus iepriekš. Uzreiz pēc mūsu ievēlēšanas. Šodien es domāju, ka droši varam teikt – nospiedošais akcionāru vairākums ir atbalstījis pašreizējo vadību un Irinas Maliginas komandu.

Rebenoks uzsver, ka, par spīti pušu domstarpībām, uzņēmuma darbības rādītāji ir stabili, turklāt arī akciju vērtības kritums apstājies.

Tomēr “Olainfarm” akcionāru ķildas bažas raisa korporatīvās pārvaldības ekspertiem.

“Gan bankas, gan investori ļoti būtiski vērtē korporatīvās pārvaldības komponenti. Vai ir skaidra stratēģija, kā tiek pieņemti lēmumi, vai tiešām padome strādā visu akcionāru interesēs – tas ir ļoti būtisks aspekts,” TV3 Ziņām norādīja korporatīvās pārvaldības eksperts Andris Grafs.

Savukārt “Olainfarm” mazākuma akcionārs, Saeimas deputāts (JKP) Tālis Linkaits akcentēja: “Jebkurš konflikts akcionāru vidū samazina uzņēmuma vērtību, jo ieguldītājiem nav skaidrs, kāda būs turpmākā uzņēmuma attīstības stratēģija, kāda būs investīciju politika un kāda būs dividenžu politika. Attiecīgi jebkura neskaidrība samazina akciju cenu biržā.”

Jāpiebilst, ka “Olainfarm” strādā vairāk nekā 1000 darbinieku. Uzņēmums nodokļos pērn samaksājis teju 12,5 miljonus eiro, un tam ir būtiska loma Latvijas tautsaimniecībā.

0 Komentāru