Nozare ir augoša ar potenciāli augstu eksportspēju – viens no argumentiem par labu kažokzvēru audzēšanai

0 Komentāru
Nozare ir augoša ar potenciāli augstu eksportspēju – viens no argumentiem par labu kažokzvēru audzēšanai
FOTO: LETA

Būt vai nebūt Latvijā kažokzvēru audzēšanas nozarei? Saeimas komisijā šodien atkal sprieda, ko darīt ar iedzīvotāju iesniegto iniciatīvu, kas pieprasa aizliegt kažokzvēru audzēšanu Latvijā.  Taču arī pēc visu ieinteresēto pušu uzklausīšanas deputāti nekādu lēmumu atkal nepieņēma. 

Jautājums par kažokzvēru audzēšanas nozares nākotni Latvijā Saeimas deputātu redzeslokā nonāca pēc Dzīvnieku drauga fonda iniciatīvas – nodibinājums savai idejai aizliegt kažokzvēru audzēšanu Latvijā bija savācis vairāk nekā 10 tūkstošus atbalstītāju parakstu.

Pirmajā reizē Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā uzstājās ierosinājuma iniciatori, šodien – tā pretinieki, kas emocionālās diskusijās neslēpa sašutumu.

”Tādus absurdus lēmumus diez vai var pieņemt. Tad rīt aizliegsim vistas audzēt un vistas kaut, cūkas un govis audzēt, tagad viņi jau pasaka, ka mēs nevarēsim arī aitām astes griezt un vēl visādas muļķības! Nupat kopā ar prezidentu Zaļajā nedēļā un tur jau arī augsta amatpersonas sāka runāt par šo zaļo terorismu, kas izplatās Eiropā,” norādīja LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

Patlaban Latvijā ir 14 ūdeļu un lapsu fermas un 28 šinšillu audzētavas. Nozare ir augoša ar potenciāli augstu eksportspēju (Eksporta apjoms: 2012 – 13.5 mlj. Eiro, 2013 – 31.7 mlj. Eiro), tajā nodarbināto skaits pēdējo 3 gadu laikā pieaudzis par aptuveni trešdaļu.

Šie ir vieni no galvenajiem argumentiem, ko par labu kažokzvēru audzēšanas saglabāšanai min nozares asociācija, noraidot arī oponenta pārmetumus par sliktiem dzīvnieku turēšanas apstākļiem.

Nozares uzraugi gan atzīst, ka tiešām ir konstatēti vairāki gadījumi, kad dzīvnieki turēti neatbilstoša izmēra sprostos un tikuši slēpti no inspektoriem, tomēr kopumā situācija nav tāda, kā to atveidojot kažokzvēru industrijas pretinieki.

Zemkopības ministrija atbalsta vienīgi stingrāku dzīvnieku labturības prasību noteikšanu, taču šobrīd gaida Eiropas Komisijas priekšlikumus, lai atbilstošais likums būtu vienāds visās dalībvalstīs. Nozares iznīcināšanu neatbalsta arī Ekonomika ministrija, jo tādējādi tikšot radīts jauns bezdarba vilnis arī ar nozari saistītajās industrijās, kā arī tiks kaitēts eksportam. Taču kažokzvēru audzēšanas pretinieki uzskata, ka oponentu sniegtā informācija ir maldinoša.

Tomēr šodien deputāti atkal atlika jautājuma tālāku virzīšanu. Jāpiebilst, ka līdzīgu dzīvnieku aizstāvju iniciatīvu šajās dienās vērtē arī kaimiņvalsts Igaunijas parlamentā. Savukārt Nīderlandē jau ir nolemts aizliegt no 2024. gada audzēt kažokzvērus, taču to audzētāji šo aizliegumu pārsūdzējuši un pirmās instances tiesa pieņēmusi viņiem labvēlīgu spriedumu.
0 Komentāru