Noskaidrots Latvijas labākais skolēnu uzņēmums

Pievienot komentāru
Noskaidrots Latvijas labākais skolēnu uzņēmums
PIXABAY

Šodien liela diena bija Latvijas inovatīvākajiem skolēniem. Labākās jauno uzņēmēju komandas cīkstējās par titulu: gada labākais skolēnu uzņēmums. Idejas viņiem visdažādākās: dabīgs ugunskura iekurs, multifunkcionāls galdiņš, mājdzīvnieku atstarojošas vestes… Kuras jaunuzņēmēju idejas izpelnījās vislielāko atzinību?

Šodien skolēniem īpaši svarīgs uzdevums. Tiem dotas vien četras minūtes, lai žūrijai un tiešsaistes skatītājiem prezentētu sevi un pierādītu, ka tieši viņu uzņēmums ir labākais. Sagatavotas prezentācijas, videoklipi, iestudēti teju vai nelieli teātra uzvedumi.

Par labākā uzņēmuma titulu konkurence ir sīva. Tie ir jau sevi pierādījuši skolēnu uzņēmumi, kuriem ir ienākumi dažādos tirdziņos, arī peļņa, līdz šim jau saņemtas dažādas atzinības. Finālisti izraudzīti, vadoties pēc to finanšu atskaitēm un nākotnes potenciāla.

“Finālistiem ir jābūt pilnīgi gataviem faktiski startēt reālā tirgū. Ja agrāk bija tiešām ļoti primitīvi šie produkti, tad šobrīd skolēnu mācību uzņēmumiem nav faktiski atkāpes. Viņiem ir jābūt gataviem uzņēmumiem, protams, vēl nav jābūt reģistrētiem, jo ne visiem viņiem vēl pat ir 18 gadu, un to pat legāli nevar izdarīt. Bet viņam ir jābūt ar pārdotiem apjomiem, pārdotām vienībām,” saka “Junior Achievement Latvia” valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Fināla ideju daudzveidība ir liela – ogu čipsi un netradicionāli ievārījumi, apģērbu apdruka ar latviešu filmu citātiem, dīgstu audzētavas un viegli aizdedzināmas parafīna bumbas tūristiem vai īpašas ūdens pudeles.

“Mūsu ideja ir atgādināt ar šo laika grafiku, ka jūs 8.00 pudeli uzpildāt, līdz 11.00 jums ir pudele jāizdzer. Tādā veidā četras šādas pudeles dienā ir jāizdzer, lai būtu uzņēmuši šo vajadzīgo ūdens daudzumu dienā,” stāsta Madonas Valsts ģimnāzijas skolnieks Niks.

Skolēni radījuši arī pavisam inovatīvus produktus. “Produkts ir multifunkcionāla mēbele, kas no kafijas galdiņa pārveidojams par krēslu. Šo produktu mēs izveidojām, lai ekonomētu vietu, kā arī resursus. Dabas resursi un finansiālie resursi, lai būtu izdevīgāk paņemt vienu mēbeli nekā divas dažādas,” saka Rīgas Franču liceja skolnieces Alla un Elisa.

“Mēs veidojam tādu aproci medniekiem, kas ar vibrāciju signalizē par to, ka dzinējs dzinējmedību laikā ir pietuvojies pie 200 metru robežas. Lai medniekam būtu vieglāk izvērtēt šāviena robežu,” skaidro Valmieras Tehnikuma audzēknis Ralfs.

Skolēniem savi uzņēmumi tapuši arī pamatskolā. Tā, piemēram, Dāvids un Patriks savu uzņēmumu dibinājuši un iekļuvuši arī finālā, mācoties vien piektajā klasē: suņu atstarojošās vestītes. Tad, kad es gāju pastaigā, uz ceļa izskrēja mazs melns sunītis un viņu gandrīz nobrauca mašīna. Un tad mēs iedomājāmies, ka varam uztaisīt vestītes un pārdot.”

Sīvajā konkurencē par 2020. gada Latvijas labāko skolēnu uzņēmumu vidusskolas grupā tika atzīts Gulbenes novada Valsts ģimnāzijas uzņēmums  “Clean clever”. Uzņēmums sācis gatavot dabai draudzīgus un bezatkritumu trauku mazgāšanas līdzekļus. Vidusskolnieces tagad sāks cīņu arī par Eiropas labāka skolēnu uzņēmuma titulu.