Komentāri

Noguldīt naudu bankā uz ilgāku laiku kļuvis tik neizdevīgi, ka šobrīd to turpina darīt tikai retais. Likme, kas no vairākiem simtiem eiro ļauj uzkrāt dažus eirocentus, cilvēkus motivē atstāt naudu vienkārši kontā. Vai iedzīvotājiem var pat nākties sākt piemaksāt par naudas turēšanu bankā?

Bankās, kurās glabājas lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju naudas, ilgstoši ir rekordzemas procentu likmes termiņnoguldījumiem. Šobrīd lielajās bankās tradicionālajam eiro depozītam uz gadu likme ir vien ap 0,1%. Tātad noguldīti 1000 eiro pēc gada nopelnīs ap 1 eiro. Ir piedāvājumi arī ar 0,35% likmi, tad peļņa būtu virs 3 eiro gadā.

Reinis Jansons, Swedbank Finanšu institūta vadītājs:

Motivācija šobrīd ielikt naudu uz ilgāku termiņu ir krietni zema.

Cilvēki droši vien jau pieraduši pie zemām likmēm un pat aizmirsuši savulaik krāšņās Ziemassvētku depozītu akcijas. Dati liecina, ka termiņdepozīti iznīkst.

Pašām bankām jau pusotru gadu jāpiemaksā par naudas glabāšanu Centrālajās bankās. Tātad, lai arī ekonomiski būtu pamats, tomēr negatīvas procentu likmes bankas lielākai daļai privātpersonu nenoteiks.

Ja Centrālā banka pazeminātu savu likmi reizes piecas, arī tad privātpersonas būtu pēdējās, kurām liktu piemaksāt par naudas turēšanu kontos, jo ir pārāk liela banku konkurence.

Eiropas Centrālā banka jau ilgāku laiku tur zemas likmes, lai tādējādi stimulētu ekonomiku un mudinātu cilvēkus nevis turēt naudu kontā, bet tērēt, aizņemties, bet uzņēmumus – investēt un attīstīsies.

Skaties video un uzzini vairāk!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl