Komentāri

Jaunākās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pieaug iedzīvotāju interese par sava biznesa veidošanu, tomēr tikai retais uzdrošinās pamēģināt. Lai palīdzētu cilvēkiem izvērtēt savas iespējas, sniegtu padomu un arī finansiālu atbalstu, izveidotas vairākas valsts un komercbanku atbalsta programmas. TV3 ziņas viesojās pie apavu dizaineres Elīnas Dobeles, kura krīzes laikā atmeta ar roku arhitektūrai un uzsāka savu apavu biznesu.

“Treknajos gados” arhitekte Elīna Dobele nevarēja sūdzēties par ienākumu trūkumu. Arhitekte strādāja pie privātmāju projektiem. Tad nāca dižķibele, nekustamo īpašumu bizness apstājās. Elīna atmeta ar roku arhitektūrai un pievērsās savām hobijam – apaviem.  Elīna saka – kurpes ir mazas mājas – kājām.

“Es no arhitektūras pievērsos apavu dizainam un tad arī izveidoju savu uzņēmumu. Mēs paši izgatavojam savā ateljē apavus paši arī pārdodam tos,” viņa saka.

Elīnas apavu veikals iekārtots Vecrīgā. No sākuma veikalā bija tikai ateljē princips. Klienti nāca un pasūtīja sev apavus. Tagad iekārtots modes dizaina koncepta veikals, kurā ir ne tikai apavi, bet arī līdzīgi domājošu dizaineru apģērbs, aksesuāri.

“Ja tu esi apmāts ar savu ideju, ja tev tā ideja ir iekšā un sēž, tad tev nav variantu. Tu vienkārši to dari, man bija tāds kā “black-outs”,” stāsta uzņēmēja. Pēc viņas domām, lai bizness būtu veiksmīgs ir daudz jāstrādā, jāpilnveido ideju un jāuzdrošinās.

SKDS aptaujas liecina, ka 59 procentiem iedzīvotāju ir bijusi viena vai pat vairākas biznesa idejas, kas lolotas gadiem. Par uzņēmēja ambīciju liecina arī fakts, ka trīs no pieciem respondentiem labāk vēlas būt paši sev priekšnieki nevis strādāt kāda cita labā.

Lai iedrošinātu iedzīvotājus uzsākt biznesu Ekonomikas ministrija un Latvijas investīciju un attīstības aģentūra iedarbinājusi dažādus atbalsta pasākumus. Patlaban ministrijas pārstāvji kopā ar citiem uzņēmējiem apbraukā Latviju un semināros stāsta  par iespējām sākt savu biznesu.

“Cilvēki var iet uz biznesa inkubatoriem, kur jau ir ļoti praktiska palīdzība gan šajā pirms inkubācijas periodā, kas vēl ir pirms tas uzņēmums tiek izveidot. Vēlāk jau viņš var saņemt arī finansiālu atbalstu,” skaidro Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Stinka.

Arī komercbankas cenšas iedrošināt cilvēkus sākt biznesu. Piemēram, īpaši izveidotā projektā, e-akadēmijā, tiek publicētas videouzrunas, kurās mazie un vidējie uzņēmēji stāsta par savu pieredzi biznesā.

“Vispirms pašam ir jāizlemj – es sākšu savu biznesu un pēc tam mēs kā banka varam pieslēgties un dot savu padomu un mums ir arī grantu programma.Reālu finansējumu šo ideju īstenošanai,” norāda SEB pārstāvis Mārtiņš Panke.

SKDS aptaujā arī noskaidroti iemesli, kāpēc daudzi no tiem, kuri grib savu biznesu, nav to pamēģinājuši.  Pietrūkst zināšanas, speciālista padoma un nauda.

Lasi vēl