No nākamā gada zemes nodoklis augs par 30-70%; zemnieki sašutuši

1 komentārs
No nākamā gada zemes nodoklis augs par 30-70%; zemnieki sašutuši
Foto: LETA

Daudzi Latvijas zemnieki sašutuši, ka līdz ar nākamo gadu viņi par savu lauksaimniecībā izmantoto zemi būs spiesti maksāt ievērojami lielākus nodokļus nekā līdz šim. Tāda situācija izveidojusies, jo pamatīgi cēlies valsts novērtējums lauksaimniecības zemei jeb pieaugusi tās kadastrālā vērtība.

Vidēji tā Latvijas novados kāps par 30%, taču auglīgākajās vietās – pat par 70%.

Satriekts par kārtējo negaidīto nodokļu pacelšanu ir graudkopis Modris Vilsons, kurš ar lauksaimniecību Tērvetes pusē nodarbojas jau gandrīz 30 gadus. Viņa zemes kadastrālā vērtība pieaugs par 40%. Līdz ar to debesīs uzkāps arī par zemi maksātais nekustamā īpašuma nodoklis. Vilsons rēķina – ja pērn nodoklī izmaksāti 10 tūkstoši eiro, tad nākamgad būs jāmaksā jau 14 tūkstoši.

“Mani nospiež ar šiem procentiem, praktiski šausmīgi lieliem, jo es parēķināju – 30 gados man sanāk 500 tūkstošus eiro samaksāt nodokļos. Es nesaprotu – par ko man tāds sods? Ka es esmu no deviņdesmitajiem gadiem uzturējies šo zemi kā zemnieks, veidojis šo pievienoto vērtību, un šajā brīdī mani tik nežēlīgi soda ar to, ko es neesmu pelnījis,” stāsta Modris Vilsons, z/s Ausekļi saimnieks.

Skaties foto:

M. Vilsons stāsta – šogad bijusi lieliska graudu raža, taču katru gadu ar tādu nevar rēķināties, tādēļ lauksaimnieki plāno finanšu plūsmu vismaz piecus gadus uz priekšu. Neprognozēta nodokļu celšana viņus var iedzīt bankrotā.

Tikmēr Valsts zemes dienestā, kas novērtē kadastrālo zemes vērtību saka – pieaugums ir pamatots un nebūt nav dramatisks, jo tik un tā atpaliek no reālās tirgus vērtības. Pēdējos gados ievērojami kāpušas gan lauksaimniecības zemju cenas, gan pieprasījums pēc tām.

Skaties video!