No 2022.gada dzērienu iepakojumiem piemēros papildu desmit eiro centus

9 komentāri

No 2022.gada sāks darboties dzērienu iepakojumu depozīta sistēma, kad dzērieniem plastmasas, stikla un skārda iepakojumā plaukta cenai piemēros klāt vēl 10 eiro centu depozīta maksu, vēsta TV3 ziņas.

Cilvēki to varēs atgūt, ja iepakojumus nodos specializētajā taras pieņemšanas automātā. Savukārt depozītsistēmas uzturētājs šo taru tālāk pārdos otrreizējās pārstrādes uzņēmumiem. Šiem ienākumiem klāt vēl varēs pieskaitīt arī neizmaksāto depozītu. Sistēmas ieviešanai valsts finansējums nav paredzēts.

Daudzmiljonu vērtās dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā uzraudzīs neatkarīgie eksperti no nevalstiskajām organizācijām. Lai arī uzvarētāja noteikšanā viņiem balstiesību nebūs, jo tā ir Valsts vides dienesta kompetence, eksperti drīkstēs norādīt uz risku un nepilnībām. Konkursam uz depozīta sistēmas ieviešanu pieteikušies divi pretendenti.

Valsts vides dienesta pieci darbinieki turpmākos trīs mēnešus izvērtēs pretendentus, kurš uzņēmums ieviesīs dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu, tādējādi gūstot daudzmiljonu peļņu. Viņu vārdi, uzvārdi un amati turēti slepenībā.

“Lai pasargātu komisiju no spiediena, mēģināšanas ietekmēt. 15:19 Komisijā iekļauti dažādu struktūrvienību pārstāvji, kas ikdienā kopā nestrādā un lai būtu dažādi viedokļi. Tā objektivitāte tā var tikt nodrošināta,” skaidroja Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Taču publiski zināmi, jo atrodami interneta mājaslapā, ir Valsts vides dienesta juristi, kuriem šobrīd ir izšķiroša loma. Viņiem jādod slēdziens, vai no piedāvājuma tālākas izvērtēšanas izslēgt SIA “Nulles depozīts”. Šis pretendents esot nepamatoti iekļāvis SIA “Coca-Cola Latvia” un veikalu tīklu “Elvi” kā šī iespējamā operatora dalībniekus, lai gan tie abi nav snieguši nekādus juridiski saistošus apliecinājumus.

“Vai ir uzskatāms, ka šī ir sniegta apzināti maldinoša informācija, kam būtu tālāka ietekme uz komisijas lēmumu, ja tā tiktu atklāta, tad par šo ir jāveic juridisko faktu izvērtējums,” teica Valsts vides dienesta ģenerāldirektoreElita Baklāne-Ansberga.

“Nulles depozīts” to sauc par pārpratumu. Pirmkārt, neesot zinājuši, ka par dalībnieku piesaistītajā Latvijas tirgotāju asociācijā vairs nav veikalu tīkla “Elvi”. Otrkārt, pieteikumā minēta “Coca-Cola”, kas ietilpst Latvijas Alkohola nozares asociācijā, kas, savukārt, neoficiāli, mutiski pauduši atbalstu “Nulles depozīts” tehnoloģijām.

“Esmu gandarīts, ka piesaistīs juristus situācijas izvērtēšanai. Es ceru, ka šis viss ātri tiks noskaidrots, un mēs varēsim turpināt darbību uz otro kārtu. Mums ir tehnoloģiski ļoti moderns piedāvājums, kas būtu ērtākais iedzīvotājiem,” skaidroja “Nulles depozīta” vadītājs Arnis Salnājs.

Ja Valsts vides dienests no tālākas izvērtēšanas tomēr izslēgs uzņēmumu “Nulles depozīts”, viņiem būs 30 dienu laiks šo lēmumu pārsūdzēt. Bet, ja tomēr otro kārtu paliks vairs tikai viens pretendents, “Depozīta Iepakojuma Operators” un viņu tehnoloģiskais piedāvājums būs kvalitatīvs, tad šim SIA, visticamāk, arī ļautu ieviest depozīta sistēmu. Otrajā kārtā kā procesa novērotāji piesaistīta Ārzemju investoru padome un sabiedrība par atklātību “Delna”.

“Ņemot vērā to lielo naudas apjomu un sabiedrības intereses, ir vērtīgi, ka šajā procesā ir pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, tādā veidā veicinot atklātību. (..) Tas samazina kaut kādas iespējas spekulēt dažādām pusēm, kas patiesībā notiek tajā slēgtajā komisijā. (..) Un otrs, ir lielāka iespēja pamanīt un novērst kādas nepilnības,” teica sabiedrība par atklātību “Delna” direktore Liene Gātere.

Lasi vēl: VVD juristi sākuši vērtēt, vai jānoraida ”Nulles depozīta” pieteikums atkritumu depozīta sistēmas ieviešanai