Neziņa ap “Brexit” ietekmējusi arī Latvijas uzņēmējus

2 komentāri
Neziņa ap “Brexit” ietekmējusi arī Latvijas uzņēmējus
ILZE ZVĒRA, F64

Kamēr Eiropas Savienības līderi un Lielbritānijas amatpersonas Briselē notiekošajā Eiropadomes ārkārtas sēdē lemj, vai vēlreiz atlikt pēc divām dienām paredzēto Lielbritānijas izstāšanos no bloka, šādu scenāriju negatīvi vērtē Latvijas uzņēmēji. Tikmēr vēl lielāks haoss valda Apvienotajā Karalistē, ko steidz pamest gan Eiropas institūcijas, gan uzņēmēji un investori.

Londona līdz šim bija viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem. Pērnā gada globālo finanšu centru indeksā, tā ierindota otrajā vietā, piekāpjoties vien Ņujorkai. Britu galvaspilsētā koncentrējas Eiropas institūcijas, aktīvu pārvaldnieki un citi finanšu nozares spēlētāji.

Starptautiskais komerctiesību eksperts no Lielbritānijas intervijā LNT Ziņām norāda –  haotiskais “Brexit” situāciju ir mainījis. Pēdējā gada laikā virkne banku un Eiropas uzņēmumu paziņojuši par pārcelšanos uz citām Eiropas valstīm, sev  līdzi ņemot arī miljardos eiro mērāmus aktīvus un darbinieku tūkstošus.

“Daudz investori ir aizgājuši un turpina pamest Lielbritāniju, bankas un stratēģiski svarīgas institūcijas pamet Lielbritāniju un meklē bāzes vietu citās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Londona – kā galvenais globālais finanšu centrs – vairs neeksistē. Biznesa cilvēki šobrīd ir norāvuši stop krānu un gaida, kas notiks. Bet to reālo ainu mēs redzēsim tikai tad, kad mēs beidzot būsim nonākušo līdz šim šķiršanās punktam,” norāda starptautiskā juridiskā biroja ”Eversheds Sutherland” priekšsēdētājs Ians Grejs.

Grejs skaidro, ka politiskā ziņā – “Brexit” termiņa pagarināšana uz gadu, kā to iepriekš izteicis Eiropadomes prezidents Donalds Tusks – būtu pozitīvi vien politiski, jo tas dotu laiku sakārtot strīdus jautājumus abu pušu starpa. Cita aina gan ir skatoties ekonomiskos aspektus.

“Ja mēs saņemsim šo izstāšanās pagarinājumu – biznesam tas būs vēl sliktāk. Tiek pagarināts šis neziņas periods. Uzņēmēji vēlas stabilitāti, paredzamību, lai varētu slēgt darījumus un veikt investīcijas. Šīs situācijas ķīlnieki ir abās pusēs – Lielbritānijā, Eiropas Savienībā, arī pie jums Latvijā,” saka starptautiskā juridiskā biroja ”Eversheds Sutherland” priekšsēdētājs.

Eksportā Lielbritānija Latvijai ir sestais lielākais partneris. Pērn Latvijas preču eksports uz Apvienoto Karalisti bija 656 miljonu eiro apmērā, kas ir par 20% vairāk nekā gadu iepriekš. Tomēr pēc šī gada rādītājiem jau šobrīd var prognozēt ievērojamu kritumu. Lielbritānijas uzņēmēji ir piesardzīgi ar pasūtījumiem, savukārt Latvijas – skatās uz citiem tirgiem.

“Mana pieredze. es kā uzņēmējs, mēs esam mazs un jauns uzņēmums, mēs šo te tirgu esam nolikuši maliņā neskatoties uz to, ka viņš ir liels tāpēc, ka es nezinu, kurā virzienā viņi aizies paliks es vai nē un ar kādiem nosacījumiem ja viņi aizies aizies un otrs ir tie kas strādā – tie meklē risinājumus – bizness vienmēr meklēs risinājumu – nu vienalga, ja viņi pieņems lēmumu pa labi vai pa kreisi,” pauž LRTK eksporta padomes priekšsēdētājs Enno Enci.

Sakarā ar ieilgušo haosu un neziņu par turpmākajām Lielbritānijas un Eiropas Savienības attiecībām – tirdzniecības saites šobrīd ir teju vai apstājušās. Kā atzīst Latvijas lielākajā uzņēmēju biedrībā – šobrīd ir gaidīšanas režīms. Un Latvijas uzņēmēju skatījumā “Brexit” pagarinājums šo ekonomisko stagnāciju pastiprinās vēl vairāk.

“Tas vissliktākais scenārijs un patreizējā situācija ir tāda, ka mēs nezinām ar kādiem principiem notiks šīs te izmaiņas un vai viņas notiks un tas ir tas, kas visvairāk ietekmē tirgus attīstību, investīcijas un ekonomisko attīstību kopumā – tā neziņa, neziņa kurā virzienā skriet tu apstājies un iestājas nogaidīšanas režīms,” saka LRTK eksporta padomes priekšsēdētājs.

Haotiskais “Brexit” veicinājis arī ārvalstu investoru aizplūšanu no Lielbritānijas, kas šobrīd meklē tirgus Eiropas Savienības valstīs. Vaicāts, vai Latvija varētu būt pievilcīga šiem investoriem – Starptautiskais komerctiesību eksperts savā atbildē bija tiešs

“Investori nevēlas riskēt, ja viņi nesaprot kāda ir šī vide, kurā viņi investē. Ar to es domāju valsts reputāciju starptautiskā līmenī, kas Latvijai steidzami būtu jāuzlabo,” norāda starptautiskā juridiskā biroja ”Eversheds Sutherland” priekšsēdētājs Ians Grejs.

2 komentāri