Maksātnespējas procesā skaidros, kāpēc slavenā preču zīme “Dzintars” nepieder uzņēmumam

Pievienot komentāru

Tuvu savas eksistences beigām nonācis pirms 130 gadiem dibinātais, kādreiz slavenais parfimērijas un kosmētikas preču ražotājs “Dzintars”.

Jau ilgstoši tas strādā ar zaudējumiem un cīnās ar maksātnespēju. Tagad kreditori vairs netic “Dzintara” īpašnieku spējai biznesu modernizēt, tāpēc tiesai lūgts maksātnespējas procesu iedarbināt.

Pašreklāmā “Dzintars” sevi dēvē par lielāko parfimērijas un kosmētikas ražotāju Ziemeļeiropā. Tomēr pēdējie gadi biznesam bijuši ļoti grūti. Nespējot norēķināties ar kreditoriem, 2016. gadā uzņēmumam piemērots tiesiskās aizsardzības process. Tomēr zaudējumi turpināja pieaugt, tāpat kā saistības pret kreditoriem. Valsts ieņēmumu dienestam (VID), finanšu institūcijai “Altum”, kurai par labu ieķīlāta ražotnes ēka, kā arī vairākiem piegādātājiem, uzņēmums ir parādā vairāk nekā 11 miljonus eiro. Oktobrī tie noraidīja uzņēmuma īpašnieka Iļjas Gerčikova lūgumu pagarināt laiku parāda segšanai.

“Proti, īpašnieks gribēja pārdot rūpnīcu, tādā veidā dzēšot visus parādus pret kreditoriem, bet diemžēl informācija no potenciāla pircēja nebija tik pārliecinoša, lai šis process tiktu pagarināts un darījums notiktu,” norāda maksātnespējas administrators Mareks Diks.

Lasi vēl – ”Dzintara” nodokļu parāds valstij kopš 2017. gada ir divkāršojies

Novembra sākumā tiesa, visticamāk, sāks “Dzintara” maksātnespējas procesu. Uzņēmumā gan joprojām tic, ka šis nav pirms 130 gadiem dibinātā “Dzintara” beigu sākums. Pārdodot novecojušo ražotni, varēšot norēķināties ar visiem kreditoriem, kā arī uzbūvēt jaunu modernu rūpnīcu.

AS “Dzintars” valdes locekle Dagnija Maike skaidro: “Šogad ir izdarīts liels darbs. Mēs no 45 veikaliem esam aizvēruši visus nerentablos, un tagad ir palikuši vairs tikai 32 veikali. Tas [maksātnespējas process] absolūti netraucēs strādāt, jo produktu klāsts mums ir ļoti mainījies. Ražojam rentablus produktus – viss, kas ir labs, nav lēts. Esam iegājuši citā cenu nišā. Nevienu brīdi nav bijusi prātā doma uzņēmumu sadalīt.”

Maksātnespējas procesā viens no uzdevumiem būs noskaidrot, kāpēc slavenā preču zīme “Dzintars”, kā arī vairums receptūru nepieder uzņēmumam, bet gan tā patiesā labuma guvējam Iļjam Gerčikovam.

“Attiecībā par preču zīmi, vakar es arī uzzināju, ka preču zīme atrodas citam īpašniekam. Šo informāciju neesmu skatījies, jo preču zīmi izmantoja uzņēmums un nekāda patentmaksa netika maksāta,” saka Diks.

Ja preču zīme ir pārdota, uzņēmumam nonākot  finanšu grūtībās, tas būtu rupjš tiesiskās aizsardzības procesa pārkāpums. Uzņēmumā gan uzsver, ka šāda situācija izveidojusies vēsturiski.

“Visi pētījumi un nemateriālie ieguldījumi pieder vadītājam. Es nevaru komentēt, kāpēc tieši tā, bet pasaules praksē ir tā, ka nemateriālos ieguldījumus izpērk. Tomēr, tā kā uzņēmumam nebija līdzekļu, tas netika darīts. Šajā situācijā es uzskatu, ka tas ir arī pareizi, jo viņš ir tas, kurš izstrādā jaunās formulas, viņš pats piedalās šajā procesā,” bilst Maike.

Saskaņā ar VID sniegto informāciju “Dzintars” nenomaksātos nodokļos valstij ir parādā 6 miljonus eiro.