Mājas cūku turētājiem atgādina par biodrošības nozīmi vasarā

1 komentārs
Mājas cūku turētājiem atgādina par biodrošības nozīmi vasarā
EDIJS PĀLENS, LETA

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina mājas cūku turētājus būt piesardzīgiem un vasaras periodā īpaši rūpīgi ievērot biodrošības prasības, norāda dienestā.

Iepriekšējo gadu pieredze liecinot, ka mājas cūkām bīstamā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumi mājas cūku novietnēs notiek tieši vasaras mēnešos.

Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas, savukārt, rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem.

Bažas rada arī fakts, ka meža cūku skaits, kas samazinājās no vairāk nekā 74 000 2014. gadā līdz 20 tūkstošiem 2018.gadā, atkal pamazām pieaugot, 2021. gadā un saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem sasniedzot vairāk nekā 26 000 meža cūku.

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas, cūkām nekādā gadījumā nedrīkst izbarot zaļbarību, tajā skaitā pagalmos pļauto zāli un citus neapstrādātus augu izcelsmes produktus, jo uz tiem var atrasties meža cūku atstāts ĀCM vīruss.

Lielajās jeb komerciālajās cūku fermās ik dienu jāuztur visaugstākais biodrošības līmenis, sevišķu vērību veltot fermā iebraucošo transporta līdzekļu ritošās daļas rūpīgai dezinfekcijai.

Tāpat, lai pasargātu cūkas no saslimšanas:

  • Pie ieejas novietnē jāmaina un jādezinficē apavi.
  • Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, ko nevalkā ārpus novietnes.
  • Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
  • Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, tostarp. lai tie nepiekļūtu cūkām paredzētajai barībai.
  • Pastāvīgi jāapkaro grauzēji.

    Ja cūkas izskatās neveselas – tām zudusi ēstgriba, tās guļ un, iespējams, tām ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai PVD.

    2021. gadā Latvijā ĀCM konstatēts 135 meža cūkām.

1 komentārs