LTRK rosina izmaiņas pašreizējos Covid-19 krīzes atbalsta instrumentos

0 Komentāru
LTRK rosina izmaiņas pašreizējos Covid-19 krīzes atbalsta instrumentos
Ieva Čīka/LETA

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) rosina izmaiņas pašreizējos Covid-19 krīzes atbalsta instrumentos, lai maksimāli daudz uzņēmēji varētu saglabāt likviditāti un turpināt darbu, pēc pagājušajā nedēļā aizvadītās LTRK Zemgales padomes sēdes un Zemgales biznesa dienas aģentūrai LETA pavēstīja LTRK Mārketinga un sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Inese Raiba.

Viņa norādīja, ka cita starpā LTRK aicina ieviest vienkāršus, ilgtspējīgus, taisnīgus un tālredzīgus atbalsta rīkus; paredzēt darbnespējas apmaksu 100% apmērā no valsts budžeta līdzekļiem līdzšinējo 80% vietā. Tāpat LTRK prasa piešķirt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu atlaides, saglabājot līdzekļus uzņēmumos un pārskatīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa regulējums attālinātā darba apstākļiem.

Zemgales biznesa dienas atklāšanā LTRK Zemgales reģionālās padomes priekšsēdētājs Imants Kanaška uzsvēra, ka šā brīža situācijā finanšu pārvaldība vairs nav balstīta uz biznesa loģiku, jo to ietekmē būtiski ārējiem procesi, tostarp valdības noteiktie ierobežojumi un straujas pasaules ekonomikas izmaiņas.

Lasi vēl: LTRK prezidents: Valdības lēmumi krīzes laikā ir vāji sagatavoti un nav pētniecībā balstīti

“Pandēmijas laikā Latvijā izveidotas dažādas atbalsta programmas uzņēmumiem, kurus skārusi Covid-19 krīze, taču ne vienmēr atbalsts sasniedzis mērķi, ko atzīst ne tikai uzņēmēji, bet arī Latvijas Banka un finanšu uzraudzības institūcijas. Piemēram, granti nodokļu maksātājiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai – janvārī saņemti 3610 pieteikumi šim atbalsta instrumentam, kas, ņemot vērā, ka Latvijā reģistrēti gandrīz 190 tūkstoši uzņēmumu, ir ļoti niecīgs skaits,” uzsvēra Kanaška.

Viņš atzīmēja, ka arī Valsts prezidents Egils Levits aicinājis ne tikai sniegt uzņēmējiem lielāku atbalstu, bet ierosinājis konkrētas lietas, tostarp – komunālo un īres rēķinu apmaksu tiem uzņēmumiem, kuru darbība ierobežojumu dēļ ir pārtraukta vai stipri ierobežota.

LTRK arī uzsvēra, ka citās Eiropas Savienības valstīs par uzņēmēju atbalstu domāts krietni vairāk. Kā piemēram, Čehijā ierobežojumu dēļ slēgto uzņēmumu darbiniekiem automātiski tiek izmaksāts dīkstāves pabalsts 100% apmērā no darba algas, Beļģija no 12% uz 6% samazināja pievienotās vērtības nodoklis (PVN) līdzņemamajam ēdienam, tādējādi uzlabojot naudas plūsmu ēdināšanas uzņēmumos, savukārt Vācijā uzņēmumiem ir iespēja saņemt subsīdiju komunālajiem izdevumiem līdz 50 000 eiro mēnesī, vienreizēju pabalstu 75% apmērā no 2019.gada novembra apgrozījuma un no 19% uz 6% samazināts PVN pārtikai.

“Jo ātrāk izdosies apstādināt Covid-19 izplatību, jo ātrāk atgriezīsimies normālās sliedēs, tādēļ ļoti būtiska ir vakcinācija. Pēdējās nedēļās, vairākkārtīgi tiekoties ar jauno veselības ministru, ir skaidrs, ka problēmas rada priekšgājējas nepārdomātie lēmumi – nepietiekami pasūtītais vakcīnu daudzums un kompleksa veselības jomas darbības plāna pandēmijas laikā trūkums. Pašreiz tas viss jāglābj, bet paredzams, ka tuvākā pusgada laikā uz būtiskām izmaiņām cerēt nevaram,” piebilda Kanaška.

Analizējot šā brīža situāciju un nākotnes prognozes, LTRK Politikas nodaļas vadītāja vietnieks Jānis Lielpēteris norādīja, ka Latvijas iekšējā kopprodukta (IKP) kritums 2020.gadā ir bijis mazāks (ap 5%) nekā lēsts Covid-19 pandēmijas sākumā, taču ekonomiskā situācija krasi atšķiras nozaru griezumā.

“Gan Latvijas Banka, gan Finanšu ministrija prognozē, ka ekonomika sāks atkopties 2021.gadā, bet pirmskrīzes ekonomikas līmenis tiks sasniegts vien 2022.gadā,” sacīja Lielpēteris.

Ieskaties arī šeit: LTRK prezidents: Iecerētā nodokļu politikas reforma ir brāķis

LTRK ir uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. Kamerai ir gandrīz 6000 biedru, tostarp apmēram 3000 individuālo uzņēmumu un apmēram 3000 uzņēmējus pārstāvošo biedrību. LTRK individuālo biedru – uzņēmumu – apgrozījums 2019.gadā pārsniedza 17,2 miljardus eiro. LTRK pārstāv tās biedru intereses valsts un pašvaldību institūcijās, cīnoties par labāku biznesa vidi, sniedz atbalstu biedriem, palīdzot celt uzņēmumu konkurētspēju, kā arī palīdz atrast jaunus sadarbības partnerus Latvijā un ārvalstīs.

0 Komentāru