Liepājas SEZ neizdodas vienoties par “Liepājas metalurga” teritorijas nākotni

2 komentāri

Turpinās šķēpu laušana par bijušā metalurģijas milža – ”Liepājas metalurgs” – teritorijas nākotni, kur milzu plānus iecerējis Turcijas investors, taču trešdien, 30. jūnijā, Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) valdei neizdevās vienoties, vai izmantot savas pirmpirkuma tiesības uz to, vēsta TV3 Ziņas.

Jautājums par Liepājas SEZ pirmpirkuma tiesību izmantošanu bijušā “Liepājas metalurga” teritorijā uzvirmoja pēc tam, kad valsts kapitālsabiedrība “FeLM” noslēdza līgumu ar Turcijas kompāniju “Aslanli Metalurji” par “Liepājas metalurga” vērtīgākā aktīva – elektrotēraudkausēšanas kompleksa kustamās un nekustamās mantas – iegādi. Turku investori izpildījuši finanšu saistības – iemaksāta nauda, izteikta gatavība investēt 200 miljonus piecu gadu laikā. Šeit gan runa nav par bijušā metalurga rūpnīcas piegulošo teritoriju, uz ko pirmās rokas tiesības ir Liepājas SEZ. Liepājas pašvaldība un uzņēmēji pauž bažas, jo Turcijas kompānija līdz šim nav iesniegusi konkrētu biznesa plānu attiecībā uz bijušā metalurģijas milža teritoriju.

“Mēs lūdzām šos plānus iesniegt dokumentācijas formā, un vakar vakarā saņēmām dokumentāciju, bet ļoti nepilnīgu – viena karte ar pildspalvu iezīmēta kartē, kur velmētava varētu atrasties, un tad tādā biezākā mapē, kur ir viens piedāvājums, ka varētu uzlikt putekļu savācēju – bet tas nav biznesa plāns,” skaidro Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (LRA).

Par pirmpirkuma tiesību izmantošanu šodien lemt bija sanākuši SEZ valdē esošie pašvaldības, valsts un uzņēmēju pārstāvji. Vienoties gan neizdevās, jo pretenzijas pret sagatavoto lēmuma projektu izteica valsts puse.

Jānis Vilnītis (LRA), Liepājas domes priekšsēdētājs

“EM bija svarīgi, ka nebūtu problēmas ar starptautisko investīciju aizsardzības likumu. Mēs neredzam problēmas, jo, pat izmantojot pirmpirkuma tiesības, šai kompānijai ir tiesības vērsties pie mums un lūgt nomāt zemi tik, cik vajag, un tad iestājas tie noteikumi kā jebkuram investoram Liepājā – ietekme uz vidi, biznesa plāns, pilnīgs novērtējums, lai Liepāja pati sevi aizsargātu, mēs šīs pirmpirkuma tiesības izmantojam.”

Bažas par Turcijas investoru plāniem pauž arī Liepājas SEZ valdē esošie uzņēmēji. Viņu mērķis neesot izstumt no pilsētas ārvalstu uzņēmējus, bet gan vēlme pārliecināties par investoru plānu godaprātu, lai neatkārtotos ukraiņu – “KVV Metalurga” stāsts.

“SEZ uzdevums ir nevis noraidīt, bet atbalstīt, atbalstīt iedziļinoties, nevis atbalstīt spekulatīvus nekustamā īpašuma darījumus ar “smuku izkārtni”. Es pamanīju – vēlmes noraidīt nav, bet vēlme nekļūt vēlreiz par upuri, kur salīdzinoši ar Ukraiņu investoru, kur nu jau gandrīz pirms 10 gadiem šī gatavība ir daudz zemāka – mēs zinām, ar ko daudz gatavāks apgalvojums par investīcijām beidzās – čiks vien iznāca,” atgādina Liepājas SEZ valdes loceklis, uzņēmējs Andris Ozols.

Ekonomikas ministrija, kuras pārvaldībā ir bijušā ”Liepājas metalurga” ievērojamo aktīvu pārdošana, neslēpj, – valsts kapitālsabiedrība FELM izpildījusi tiešo uzdevumu – pārdevusi metalurga aktīvus par augstāko cenu -, tas arī izdarīts. Tomēr riskus šajā darījumā nenoliedz.

“Diemžēl ir bijusi pieredze, ka nepareizās izvēlēs var rasties situācija, kas tad kuram ir šie lielie aktīvi, ir iesaldēti, netiek izmantoti, un tie ir tie galvenie riski,” vērš uzmanību Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Vaicāts, vai gadījumā, ja Liepājas SEZ pirmdien sēdē lemj par pirmpirkuma tiesību izmantošanu – tas nebūs kā stopkrāns darījuma izjaukšanai ar turku investoriem, ministrija saka: “Ja ir nopietna interese ieguldīt metalurģijā, es domāju, ka nekādā veidā nav mērķis likt šeit šķēršļus, lai nevarētu attīstīties šis konkrētais uzņēmums. Es negribētu nostatīt šīs pirmpirkuma tiesības pret metalurģijas nozari vai metalurģijas nozari šeit, Liepājā,” skaidro Valantis.

Turcijas investora pārstāvis Guntars Senkāns iepriekš gan izteicies, ka ražošanai ir nepieciešams komplekss. Ja Liepājas SEZ izmantos pirmpirkuma tiesības pār ražotnei piegulošo zemi, uzņēmums centīsies atgūt ieguldīto naudu, jo darījums, kas slēgts ar valsti, paredzējis, ka zeme pie ražotnes būs. Liepājas pašvaldības vadītājs un SEZ saka, ka pirkuma līgumu neesot redzējuši.

2 komentāri