Lielbritānijas iedzīvotāji dzers Latvijas bērzu sulas

Komentāri

Vidzemes zemnieku saimniecība Kainaiži parakstījuši līgumu par dabas sulu izplatīšanu britu veikalos. Tikmēr arī tepat Latvijā jau sākusies kļavu sulu tecināšana un tirgošana.

Šīs ir pirmais testa urbums Smiltenes novada Kainaižu saimniecības vienā no daudzajiem bērziem, lai pārliecinātos, vai sulas jau tek .

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Saimniecība Kainaiži parakstījusi līgums ar starpnieku Anglijā par 30 tūkstošiem litru sasaldētas bērzu sulas eksportēšanu un izplatīšanu Lielbritānijas vadošajos lielveikalu tīklos.

Bērzu un kļavu sulu ražotājsaimniecības Kainaiži īpašnieks Ervīns Labanovskis stāsta: ”Mēs esam mobilizējuši vēl vairākas zemnieku saimniecības, kas mums palīdzēs. Nu, lai iztecinātu 10 tūkstošus litru, mēs aptuveni rēķinām, tie ir 250 bērzu.”

Apkārtējās graudaugu saimniecības, kuru bērzus arī tecinās, ir priecīgas, jo nauda par bērzu izmantošanu palīdzēs uzsākt sējas sezonu. Tāpat uz diviem mēnešiem darbā pieņems astoņus lauku ļaudis. Kopumā šis solās būt Latvijas mazā biznesa eksporta veiksmes stāsts.

”Un tad, ja tas aiziet, tad faktiski jau nākamajā gadā, tie var būt pat 400 tūkstoši litru,” stāsta Ervins Labanovskis. Taču Labanovsku ģimenei bērzu būs nepieciešams vēl krietni vairāk, jo bez eksporta uz Lielbritāniju pamata bizness ir dzirkstošo bērzu sulu ar dažādām garšām pārdošana tepat Latvijas lielveikalos. ”Šī ir bērzu sula ar piparmētru, šī ir mūsu pirmā sula, ko mēs sākām taisīt pēc mammas un tēta receptes,” stāsta bērzu un kļavu sulu ražotājsaimniecības Kainaiži līdzīpašniece Nora Labanovska.

Šīs saimniecības dzirkstošo bērza sulu noslēpums ir spēja tikt galā ar bērnības traumu. Tiek slēpta tehnoloģija, kā panākt, ka dzirkstošās bērzu sulas nav sarūgušas, nav glumas un neož slikti. ”Bērzu sula ir sarūgusi, skāba, gluma, un netīkama varbūt ir tā smarža, un tad, kad mēs iedodam pagaršot savas sulas pēc pierunāšanas, tad viņi ir ļoti pārsteigti – re kā, bērzu sula var garšot arī tik ļoti patīkami,” atklāj Nora Labanovska, ”Mēs sapratām, ka mums patīk, mūsu draugiem garšo, kāpēc gan nepamēģināt pārdot. Pamēģinājām tādu izmēģinājuma partiju, ļoti labi gāja, un sapratām, ir vērts ieguldīt un attīstīt, izdomāt kādas jaunas garšas.”

Ja saldētās bērzu sulas eksports uz Lielbritāniju būs sekmīgs, saimniecība ļoti cer, ka Anglijas starpnieki palīdzēs britu veikalu plauktos nogādāt dzirkstošās bērzu sulas pildītas šampanieša pudelēs.

Taču arī daudzi citi cenšas kaut ko nopelnīt ar koku sulām. Uz Vidzemes šosejas Cēsu novadā pusotra litra pudeli kļavu sulas var nopirkt par 2 eiro. Pārtikas un Veterinārais dienests gan šonedēļ atgādināja – ja kļavu un bērzu sulu pārdošanas apjomi pārsniedz 300 litrus, ir jāizņem speciāla atļauja, jābūt marķējumam un nedrīkstēt sulas pildīt pudelēs ar atstātām, piemēram, minerālūdens etiķetēm.

Kļavu un bērzu sulu pārdevējs Cēsu novadā Uģis Jansons: ”Pārbaudīs, kur notiek urbšana, kā notiek savākšana, pildīšana un arī trauku būtu jāmarķē. Man tas viss ir kārtošanas procesā, jo man vēl tie 300 litri nav iztirgoti. Pēc 300 litriem ir vajadzīga atļauja. Es pat atbalstu, jo tad es varētu tirgot jebkurā vietā, braukt uz tirgu, atkarībā, kur es pats vēlos tirgot.”

Tikmēr Kainaižu saimniecība ir galvastiesu priekšā, un jau gatavojas no bērzu sulām radīt šīs vasaras dzēriena hītu, jo pirmo reizi arī bārmeņi dažādos kokteiļos sākuši eksperimentēt ar bērzu un kļavu sulām.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl